Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen 'Tarihe Yolculuk' projesi Dulkadiroğlu programı ile sona erdi. Proje kapsamında son olarak Dulkadiroğlu ilçesinin taşra bölgelerinden gelen öğrenciler, şehrin tarihî mekânlarını ve müzelerini ziyaret etti.

6-7

Proje ile kırsal bölgelerdeki okullarda eğitim gören ve şehrin tarihi mekânları ile müzelerini görme fırsatı bulamayan öğrencilere Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi, Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi, Kahramanmaraş Kalesi, Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi gezileri ile Arsan Center Sinema’da “Kesişme; İyi ki varsın Eren” adlı sinema filmi gösterimi aracılığıyla öğrencilerin tarihî ve kültürel düzeylerinin, ifade yetilerinin, gözlem yapma gibi becerilerinin geliştirilmesi, zengin ve anlamlı yaşantılar kazanması ve öğrencilere estetik-görsel duyarlılıklarının kazandırılması amaçlandı.

1-31

10 Mayıs 2022 Pazarcık ilçesinde eğitim gören öğrencilerin ziyareti ile başlayan proje,  13 Haziran 2022’de Dulkadiroğlu ilçesinden gelen öğrencilerin ziyareti ile son buldu. Bu tarihler arasında Pazarcık ve Dulkadiroğlu ilçesinin yanı sıra Onikişubat, Türkoğlu, Andırın, Çağlayancerit ve Ekinözü ilçesinde eğitim gören öğrencilerin ziyareti ile birlikte toplamda bin 621 öğrenci, Kahramanmaraş’ın tarihî ve kültürel yerlerini ilk defa ziyaret etme şansı buldu.

10-6

Projeyi değerlendiren Büyükşehir Belediyesi Kültür, Spor ve Turizm Dairesi Başkanı Duran Doğan, şu ana kadar şartları elverişsiz bölgelerde yaşayan yaklaşık 2 bin öğrenciyi şehirde ağırladıklarını belirterek, “Bu projenin çocuklarda yeni ufuklar açılması anlamında çok değerli bir çalışma olduğunu görüyoruz. Kendisine soru sorduğum çocuklar hayatlarında ilk defa Kahramanmaraş merkeze geldiklerini söylediler. Çocukların geri dönütleri çok olumlu. Yani onlar için yaşadıkları bölgelerden biraz daha farklı yerleri gezmek veya görmek, gerçekten büyük bir tecrübe. Tabii ki burada hem İl Millî Eğitim Müdürlüğü hem de okullarda bu sürece katkı veren öğretmenlerimiz çocuklarla birebir ilgileniyorlar.” diye konuştu.

3-16

Bu projeyi bundan sonraki süreçlerde de devam ettirmeyi düşündüklerini kaydeden Duran Doğan, “Projede iş birliği yaptığımız İl Millî Eğitim Müdürlüğü’ndeki değerli arkadaşlarımıza, okullardaki idareci ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz ise projenin öğrencilerin geleceği ve şehrin tanıtımı adına çok faydalı bir proje olduğunu belirterek desteklerinden dolayı Büyükşehir Belesiyesi’ne teşekkür etti.