En İyi Yaş Kayısı Yarışması yapıldı

Genel 30.06.2016, 22:54
En İyi Yaş Kayısı Yarışması yapıldı
banner257

MALATYA (AA) - Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından En İyi Yaş Kayısı Yarışması düzenlendi.

Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen yarışma öncesinde yaptığı konuşmada, yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, dünya kayısı üretiminde Malatya'nın çök önemli bir konumda olduğunu söyledi.

Çiftçi kazanınca ülkenin ve devletin de kazandığını belirten Toprak, "Herkes kayısının belli bir noktaya gelmesi için uğraş veriyor. İlimiz için önemli olan kayısının kalitesinin ve pazarlama arayışlarının arttırılmasıdır. Kayısının endüstrileşmesi, ürünün çeşitlendirilmesi ve kıymetlendirilmesi çok önemli" diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise ülkede yaşanan terör olayları sebebiyle Kayısı Festivalinin iptal edildiğini belirterek, Malatya Valiliğinin desteği ve Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün katkısıyla üreticilerin ürünlerini tanıtmak için geleneksel En İyi Yaş Kayısı Yarışmasını yaptıklarını kaydetti.

Kayısıda iyi noktalara gelindiğine değinen Çakır, "Kayısıyla ilgili çok çalışmamız lazım, sürekli araştırma geliştirme çalışmaları, ürünün kalitesini yükseltme, yeni pazarlar bulma ile kayısının tüketimini arttıracak yeni çalışmaların yapılması lazım. Bu yarışma sadece bunlardan bir tanesi. Çiftçilerin ürünlerine kıymet verildiğini, ne kadar güzel ürünlerin yetiştirebildiğini, farklı üreticilere de örnek olması adına da güzel bir yarışma oldu" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardında 202 üreticinin katıldığı yarışmada, jüri üyeleri tarafından hacıhaliloğlu ve kapa aşı kayısı çeşitlerinden en iyi kayısılar seçildi. Dereceye giren üreticilere ödüllerini Toprak, Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Nesim Babahanoğlu, Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Selvi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Sabri Akın verdi.


Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 05:56
Öğle 12:38
İkindi 16:17
Akşam 19:11
Yatsı 20:30