29 Nisan 17 Mayıs arası 20 gün tam kapanma kararı

Corona virüsü salgınıyla mücadele çerçevesinde kapanma senaryolarının görüşüldüğü kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19:00'dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00'e kadar tam kapanma kararı uygulanacak" dedi.

GÜNCEL 26.04.2021, 19:55 26.04.2021, 19:58
29 Nisan 17 Mayıs arası 20 gün tam kapanma kararı
banner257

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

* Aziz milletim, corona virüsü salgını dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Zaman zaman artan, zaman zaman azalan bir seyir izleyerek süren bu salgın krizini ülkemiz ve milletimiz için en hayırlı şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Sağlık hizmetleri konusunda hamdolsun herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

* Vatandaşlarımızın aldıkları sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmek için ilave adımlar da açıyoruz. Bu çerçevede sağlık uygulama tebliğ listesinde olan işlemlerin tamamı için %10 ile %20 oranında tıbbi malzeme fiyatlarında ise %10 oranında artış yaparak sağlık sistemimizi destekledik. Ayrıca toplamda 115 bin vatandaşımızı ilgilendiren diyaliz hizmetlerinin bedelini %20 artırdık.

* Yine 34 bin vatandaşımızın faydalandı. Çölyak tedavisinin ödeme tutarında şimdi %25 ve ağustos ayından itibaren de ilave %25 artış yaptık. Sosyal Güvenlik Kurumu ülkemize maliyeti 7 milyar TL'yi geçen bu düzenlemeleri milletimize ve sağlık sektörüne hayırlı olmasını diliyorum.

* Ayrıca hem salgın dönemini hem Ramazan ayını gözeterek ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere başlattığımız patates ve soğan dağıtımlarında 103 bin tonu geride bıraktık.

* 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19:00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar tam kapanma kararı uygulanacak.

* Diğer yandan artan vaka ve vefat sayıları bizi ramazan ayıyla birlikte tedbirleri sıkılaştırmaya mecbur bıraktı. Bu tedbirlerin neticelerini yavaş yavaş almaya başladık. Bugün kabine toplantımızın salgınla ilgili son gelişmeler bölümünde enine boyuna değerlendirmesini yaptık.

* Amacımız tedbirlerin temizlik maske mesafe kurallarından asla taviz vermeden vatandaşlarımızın hayatlarını en az etkileyecek şekilde uygulanmasını, vaka ve vefat sayıları yükseldiğinde kısıtlayıcı tedbirlerin artırılması kaçınılmaz hale gelmektedir.

* Ramazan Bayramı'nın ardından hayatımızı kolaylaştıracak adımlar ata bilmeniz için rakamların bugünün çok daha altına düşmesi şart.

* Avrupa'nın açılma sürecine girdiği bir dönemde bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratte 5 bin altına indirmeliyiz. Turizmden ticarete ve eğitime kadar ağır bir fatura ile karşı karşıya gelmeniz kaçınılmaz olacak hedeflediğimiz rahatlamayı sağlayabilmek için önümüzdeki günlerde hep birlikte biraz daha fedakarlık yapmamız önem arz ediyor.

* Öncelikle şu hususu belirtmek istiyorum, özel hastanelerde yoğun bakım hizmetlerinden dolayı ücret talep edildiğine dair şikayetler oluyor. Hukuken bu hizmetler için vatandaşlarımızdan hiçbir ücret talep edilemez. Yoğun bakım hizmetleri sebebiyle ilave ücret talebiyle karşılaşan vatandaşlarımız bu durumu Sağlık Bakanlığımıza ve Sosyal Güvenlik Kurumumuza bildirirlerse failleri hakkında gereken işlemler yapılacaktır.

* Çünkü bunların yaptırımı var. Salgın başladığından beri ekipleri ile birlikte yoğun mesai sarf eden muhtarlarımızın acılarına başlanacağının müjdesini de vermek istiyorum.

* Bayram sonrasına kadar sürecek yeni tedbirlerimiz şu şekilde olacak: 29 Nisan 2021 yani Perşembe akşamı saat 19:00'dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.

* Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.

* Yeme içme sektöründe sadece paket serviste hizmet verilebilecek şartlara uygun olan işletmeler bu hizmeti gerektiğinde kesintisiz devam ettirebilecektir.

* Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları %50 kapasiteyle çalışabilecektir.

* Önceki uygulamalardan farklı olarak bu defa konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

* Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarındaki personel uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecektir uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olacak ana okul kreş sekizinci ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda 100 yüze eğitime ara verilecek tüm sınavlar ertelenecektir.

Yorumlar (12)
İşsiz insanlar işinden edip bırakıyor böyle devlet olmaz adalet yok 3 hafta önce
eğer kapatırsa lokantaları da kapatsın ama turizim ve lokantaları kapatacak kadar gücü yok ve Ve insanları zaten patates sogan verip hemde uluk ve kokmuş İşsiz insanlar işinden edip bırakıyor böyle devlet olmaz adalet yok
Kahramankentli 3 hafta önce
Imalat sektöru bağışıklılık mi kazanmış onların ailesi yok herhalde.
K.maraşı esnaf 3 hafta önce
Biz bu süre içinde evde kalalım kalmasına ama çalışmadan kazanmadan evimize nasıl ekmek getirecez bu cok düşündürücü bi durum sayın yetkiler bu duruma bi açıklama yapabilir mi acaba
Hacı vaysal 3 hafta önce
Fabrikacı zenginlerin kebabına dokunmayın ha biz yine kuru ekmek yeriz yada o gönderdiğiniz kokmuş soğanı patatesi bitirdiniz artık bizi bitirdiniz birgün yasaklar bittiğindede dükkanı açacak adam bulamayacaksınız sigortasız olarak biryerde çalışıyorum 20 gün ben çalışmassam evimin aidatını elektriğini suyunu sorumlu olduğum ailemin karnını nasıl doyuracam artık oynamayın bizim aklımızla
Ahmet 3 hafta önce
Fabrikalar kapalımı acaba
Esnaf 3 hafta önce
Olan biz gariban esnafa oluyor. Dükkanı kapatacağız. Çoluk çocuk ne yiyip içecek?
Ahmet avşar 3 hafta önce
Fabrikalar kapalimi
Eda46 3 hafta önce
Bu şekilde iki kez daha önce kapanılsaydı çoktan biz bu mücadeleyi kazanırdık,bu arada aşılama zorunlu olmalıdır.
vatandaş 3 hafta önce
olmaz olsun boyle cumurbaşkanı adalet yoktur ..ileride görücez cumurbaşkanı dediginiz insanı
can 3 hafta önce
yine herkez sokakta türkiye nin %70 fabrika çalışanı
Drtuğba 3 hafta önce
En başından beri yapılması gereken buydu,14 gün süreyle tam kapanma ta ki aşılama tüm nüfusa yarı yarıya tamamlanana kadar.
Vatandasim 3 hafta önce
Kahramanmaraş'ta geçen sene ve bu sene ölüm istatisligi yapmistiniz yine yaparmisiniz olum sayilari düşük
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner255
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:35
Güneş 05:14
Öğle 12:34
İkindi 16:24
Akşam 19:44
Yatsı 21:15