Diyarbakır’da kadın kongresi yapıldı

Demokratik Özgür Kadın Hareketi tarafından Diyarbakır’da 1. Kadın Kongresi yapıldı. Kayapınar Belediyesi Spor Salonu’nde yapılan kongreye katılan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, IŞİD’in Şengal’de kadınları hedef aldığını belirterek,...

Diyarbakır’da kadın kongresi yapıldı
Demokratik Özgür Kadın Hareketi tarafından Diyarbakır’da 1. Kadın Kongresi yapıldı.

Kayapınar Belediyesi Spor Salonu’nde yapılan kongreye katılan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, IŞİD’in Şengal’de kadınları hedef aldığını belirterek, “Şengalli kadınları iyi örgütleyebilseydik belki bu kadar kadın katliamdan geçiremezlerdi. Şengalli kadınların akıbeti bilinmiyor. Bizler için bu bakımdan öz eleştiri konusudur. Kadın devrimi olmazsa ulusal devriminde gerçekleşmeyeceği aşikârdır. Rojava devrimi bunun en somut örneğidir. Kadın karar gücü olmalıdır. Kadını ikinci derecede gören kadını geri, zayıf gören yaklaşımlar Rojava direnişi ve devrimi şahsında yerle bir olmuştur." dedi.

DTK Eş Başkanı Selma Irmak 21. yüzyılın kadın yüzyılı olacağını belirterek, “Dikenli ve engelli yollardan geçtik. Bunu dünya 30 yıldır izliyor. Bu yürüyüş boyunca hiçbir kadın zorluklara boyun eğmedi yorulmadı.” dedi. Toplumla yeniden bir sözleşmenin yaşandığını savunan Irmak şunları söyledi: “Kadınlar kendileri dışında yazılan sözleşmeyi yırtıp atarak toplumsal sözleşmeyle geliştirdi. Özgürlük temelinde bir sözleşme gerçekleşti. Özgürlük örgütsüz olmaz. Bunun için örgütlülüğümüzü her şeyin önüne koyduk. Ortak dili ortak ruhu yakalamak önemlidir. 21. yüzyıl kadının yüzyılı olacak."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER