Kahramanmaraş diri fay hattı üzerinde olan illerden biri

Malatya’daki 4,7’lik depremin ardından aralarında Kahramanmaraş’ın da olduğu ülke genelinde şehir içinden “diri fay hattı” geçen kent sayısının 24’e yükseldiği bildirildi.

GÜNCEL 14.11.2021, 20:43
Kahramanmaraş diri fay hattı üzerinde olan illerden biri
banner257
banner226

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan, Türkiye’nin pek çok kentinin deprem yönünden riskli durumda olduğuna dikkat çekti. Malatya’daki 4,7’lik depremin ardından aralarında Kahramanmaraş’ın da olduğu ülke genelinde şehir içinden “diri fay hattı” geçen kent sayısının 24’e yükseldiğini belirten Aysun Aykan, can ve ekonomik kayıpların yaşanmaması için uyarılarda bulundu. Aysun Aykan; Hatay, Balıkesir, Kocaeli, Bursa, Bolu, Sakarya, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Kütahya, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Kayseri, Osmaniye, Kahramanmaraş, Erzurum, Erzincan, Hakkari ve Bingöl’ün risk altında olduğunu ileri sürdü.

Türkiye’nin önemli bir bölümünün deprem tehlikesi ve riski altında bulunduğunu kaydeden Aykan, “Ülkemizin önemli bir bölümü deprem tehlikesi ve riski altındadır. Türkiye Diri Fay haritasına bakıldığında; 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip yaklaşık 500 diri fay bulunmaktadır. Bu faylardan özellikle kırılma zamanı gelmiş olanların yani sismik boşluk olarak tanımladığımız, yerleşim yerlerinden geçenler büyük risk oluşturmaktadır. Şuan ki yapılan çalışmalara göre şehir merkezinden diri fay geçen kent sayısı 24 olmuştur. Risk altındaki bu iller; Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Kütahya, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Kayseri, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Erzurum, Erzincan, Hakkari ve Bingöl’dür. 24 kentimiz, 80’i aşkın ilçemiz doğrudan fay hatları üzerindedir; Bu fayların kırılması durumunda ilk önce fay zonu üzerindeki yapılar zarar görecektir” ifadelerini kullandı.

banner261
Yorumlar (2)
volkan aydin 3 hafta önce
simdi top buyuk sehir belediyesinde yarin deprem oldugunda takdiri ilahi dersiniz deprem geliyor ama sizler sadece seyrediyorsunuz
atil durumda binlerce bina var marasda neyi bekliyorsunuz illaki birilerinin olmesini mi ????/
ali tat 3 hafta önce
bizde biliyoruz çözüm den bahset çözümden
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı