Kahramanmaraş'ta depremle ilgili alınması gereken önlemler planlanmalıdır

Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Kahramanmaraş'ta, deprem başta olmak üzere olası afet durumunda yapılması gerekenlerin ve önlemlerin görüşüldüğü ''Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) - Kahramanmaraş Çalışma Grupları Toplantısı'' gerçekleştirildi.

GÜNCEL 12.08.2020, 15:08
Kahramanmaraş'ta depremle ilgili alınması gereken önlemler planlanmalıdır
banner257

Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Kahramanmaraş'ta, deprem başta olmak üzere olası afet durumunda yapılması gerekenlerin ve önlemlerin görüşüldüğü "Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) - Kahramanmaraş Çalışma Grupları Toplantısı" gerçekleştirildi.

Valilik ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) kenteki AFAD Kampüsü'nde dün başlanan toplantının ikinci gününde, il sınırlarında oluşabilecek deprem, sel, heyelan, yangın gibi afetlerde yapılması ve alınması gerekenler görüşüldü.

İlde afet esnasında uygulanacak planın güncellendiği programda, uzmanlarca arama-kurtarma, barınma, hasar tespiti, enkaz çalışmaları, depo yönetimi ve dağıtımı, teknik destek ile ikmal, ulaşım ile altyapı çalışmaları konularında sunum yapıldı.

Vali Ömer Faruk Coşkun, programda yaptığı konuşmada, zamanı ve yerinin kesin olarak belirlenemediği deprem tehlikesine karşı vatandaşların ve kurumların hazır olması gerektiğine dikkati çekti. 

Kentte depremin yanı sıra sel, heyelan, çığ ve yangın gibi afet risklerinin de bulunduğunu ifade eden Coşkun, "Afet açısından bu derecede tehlikeli bir bölgedeki Kahramanmaraş'ta alnıması gerekenlerin başında doğru ve etkili planlama gerekmektedir. Bu noktada AFAD Başkanlığımızca 2013'te hayata geçirilen Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) afetlerin etkileriyle mücadelede önemli adım olmuştur." dedi.

Coşkun, yıllarca ülkenin çeşitli bölgelerinde büyük ve küçük ölçekteki afetlerde TAMP'ın etkili şekilde uygulandığını vurgulayarak, TAMP'ın uygulamaların ardından elde edilen ders ve sonuçlara göre düzenlenip güncellendiğini aktardı.

TAMP'ın afetlere karşı önemli bir çalışma olduğuna dikkati çeken Coşkun, "Risk bakımından tehlikeli konumdaki ilimizde afetlere müdahalede başarının elde edilmesi TAMP-Kahramanmaraş Planı'nın etkin şekilde sahada uygulanmasıyla olacaktır." dedi. 

- "Birçok afetle karşı karşıya kalıyoruz"

AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu ise Türkiye'nin hem jeolojik yapısı hem de jeopolitik konumundan dolayı ciddi tehlike ve tehditlerle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

Türkiye'nin afet riski taşıyan bir ülke olduğuna işaret eden Palakoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'de başta deprem olmak üzere birçok afetle karşı karşıya kalıyoruz. AFAD'ın kurulmasıyla Türkiye'de dünyanın benimsemiş olduğu kriz yönetiminde risk yönetimine geçiş oldu. Öncelikle tehlike olmadan önce tehlike riskini belirliyoruz. Risk haritaları, mevzuatla ilgili çalışma ve düzenlemeler, farkındalık eğitimleri yapıyoruz ve bu şekilde afetlere hazırlık yapıyoruz. Belki afetleri ve fay hatlarını ortadan kaldıramayız ama afete göre hazırlıklarımızı yaptığımızda olabildiği kadarıyla az kayıpla etkilenmiş ve atlatmış oluruz."

Yorumlar (7)
Ayse Zabun 11 ay önce
Bizim sitedeki binalardan hicbirinden numune alinip depreme dayaniklilik raporu verilmedi birakin raporu dairelerin kat mülkiyet ruhsatlari bile yok
Kursat45 11 ay önce
Sonuc ?
Mista 11 ay önce
İhmal edilmemeli tüm binalar en küçüğünden en büyüğüne hepsi denetlensin raporlansın.konu çok mühim
Hatice 11 ay önce
O konforlu salonda toplantı yapmışın nolacak inşaatlar yapılırken iyi denetlenmedikten sonra eski metruk binalara gitmeye gerek yok yeniler daha felaket ben 2018 yapim ev aldım komple tavan alcıları düştü ve sıva alıçları yanmış iki blok bütün daireler aynı durumda firma kendi hatası olduğunu kabul ediyor ama 5 yılım doldu gibi sözler söylüyor. biz birinci deprem kuşağındayız iyi bilinen bir firma adını vermek isterdim ama Allah'a havale diyorum insanlar zor şartlarda ev alıyor biraz insaf
Misafir46 11 ay önce
Yapan hadi suç işledi yaptı. Yaptırana ruhsat verene izin verene ne demeli. Binbir torpille iş yapıyorlar sonuç çarpuk çırpuk kentleşme, kalitesiz göz boyama usulü yapılar. Allah depremden korusun bizleri bu insanlara da ahlak versin
YILMAZ KAYA 11 ay önce
il genelindeki bütün metruk binaların bir an önce yıkılması lazım
zabite 11 ay önce
uygun olmayan her yere bina yapımına izin verip ondan sonrada deprem bolgesi ne yapsak diye toplanti yapmak mi mantıklı nasıl bi çelişki bu.tekerek yolu haydarbey mah.ozellikle hergun yeni bir bina temeli dip dibe binalar aralarinda 10 metre bile yok ilk depremde domino tasi gibi hepsi yıkılacak birbirinin ustune ozellikle görüyorum hergun gecerken celik bina denilen yerin arka arsasi gelin bi bakin nasil bir imar izni bu yazık buna izin verenlere yeter artik uc kurus para kazanicaksiniz diye bina yapimina izni vermeyin artik. park bahce yesil alan yok onlara yonelin artik o mahhallede .uygun olmayan arsalarida doldurup temeli saglam gibi gösterip imar izni veriliyo. once tedbir olsun insan sagligi olsun para degil litfen
banner112
20°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 03:16
Güneş 05:03
Öğle 12:38
İkindi 16:30
Akşam 20:02
Yatsı 21:42