KSÜ Rektörü Niyazi Can Türkiye Gündeminde! İşte o iddialar

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, kızı Esra Aslancan'ın doktora sınavını kazanamaması üzerine ortalığı birbirine kattı. Sınav Değerlendirme Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır, rektörün sınav öncesi görüşme talebini reddettiği için bölüm başkanlığından istifa ettirildi, ardından da kavga bahanesiyle açığa alındı.

GÜNCEL 10.06.2021, 18:41
KSÜ Rektörü Niyazi Can Türkiye Gündeminde! İşte o iddialar
banner257

Sözcü Gazetesinin haberine göre ilginç olaylar zinciri, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can'ın önce Gaziantep Üniversitesi'nde görev yapan, ardından da Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi'ne tayin edilen Öğretim Görevlisi kızı Esra Aslancan'ın KSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Yönetimi Doktora Programı Bilim Sınavı'na başvurmasıyla başladı.

21 Eylül 2020 tarihinde yapılan sınav öncesi iddiaya göre, Rektör Prof. Dr.  Niyazi Can, sınav komisyonunda görevli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım ve diğer komisyon üyelerinden kızının alınması telkininde bulundu.

Rektörün bu amaçla görüşme girişiminde bulunduğu Sınav Değerlendirme Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır, talebe olumsuz yanıt verdi.

DEKAN İKİ DEFA İSTİFA ETTİ

23 Eylül 2020'de açıklanan sınav sonucuna göre Rektör Prof. Dr. Niyazi Can'ın kızı Esra Aslancan kazananlar listesine giremedi. Rektör Can'ın kızının sınavda başarısız olmasından sorumlu gördüğü kişilerden Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım, iddiaya göre baskı nedeniyle iki kez görevinden istifa etti.

Ancak, Rektör'ün huzursuzluğun ifşa olmaması için istifayı kabul etmediği ileri sürüldü. Bu arada, Rektör Prof. Dr. Niyazi Can'ın istifasını işleme koymadığı Fakülte Dekanı Nail Yıldırım aracılığıyla istifaya zorladığı sınavın komisyon başkanı Mahmut Sağır'ın istifası için yaptığı zorlamalar sonuç verdi. Baskıya dayanamayan Doç. Dr. Sağır bölüm başkanlığı görevinden istifa etti.

REKTÖRE SORUŞTURMA AÇTIRAN KAVGA

Tam da bu günlerde Doç. Dr. Mahmut Sağır ile aynı bölümde görev yapan başka bir öğretim üyesi arasında ders dağılımı yüzünden kavga çıktı.

Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülere göre, Doç. Dr. Mahmut Sağır merdivenlerden yürürken, diğer öğretim üyesi arkasından koşarak indi ve ikili merdivenlerde kavgaya tutuştu. Kavga, araya girenler tarafından ayrılarak önlendi.

Olayın incelenmesi için Rektör Can tarafından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ünsal ve İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Taş görevlendirildi.

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can'a yakınlığıyla tanınan bu kişilerin hazırladığı rapor doğrultusunda Doç. Dr. Mahmut Sağır'ın “Kamu görevinden çıkarma” teklifiyle YÖK'e gönderildi.

HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTI

Doç. Dr. Mahmut Sağır, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can tarafından haksız uygulamalara maruz bırakıldığı gerekçesiyle hem YÖK, hem de Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na 1 Şubat 2021'da başvuruda bulundu.

Ancak, iddialar memur suçları kapsamında olduğu ve YÖK izni gerekli olduğu için savcılık tarafından işlem yapılmadı. YÖK'ten dilekçe hakkı kullanılarak yapılan başvuruya cevap verilmediği gibi, başvurucu Mahmut Sağır'a üniversite yönetimi tarafından “Mesnetsiz iddia” gerekçesiyle ceza verildi.

8 aydan buyana görevden el çektirilen Mahmut Sağır'ın yakın çevresine, haklarının T.C. Anayasası'nın 2. Maddesinde yer alan, “Hukuk devleti ilkesinin YÖK ve KSÜ Rektörlüğü tarafından çiğnendiği vurgusunu yaptığı belirtildi.

TORPİL İDDİALARI

Bu arada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can'ın Eğitim Fakültesi Dekanlığı döneminde, Kimya bölümü lisans diploması sahibi olan kızı Emine Canmercan'ı, sadece pedogoji sertifikası olduğu ve Çocuk Gelişimi alanında hiçbir kalifikasyon ve eğitimi olmadığı halde üniversitesine bağlı Göksun Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü'ne 2012 yılında öğretim görevlisi olarak alınmasını sağladığı ileri sürüldü.

Türkiye'de Gençlik Hizmetleri ve Çocuk Bakımı alanında binlerce yetişmiş eleman bulunurken, lisans eğitimi Kimya bölümü olan Emine Canmercan'ın atanmasında kayırma olduğu ileri sürüldü. Kimya mezunu rektörün kızının yüksek lisan konuların da, alındığı bölümle uzaktan yakından ilgisi olmadığı da belirtildi.

İKİNCİ KIZ VE DAMADA TORPİL

Rektör Niyazi Can'ın kızını kendi üniversitesine öğretim üyesi olarak alma girişimi direnişler yüzünden yarım kalırken, diğer kızı Esra Aslancan'ın, önce Gaziantep Üniversitesi'ne, ardından da Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi'ne öğretim görevlisi olarak atandığı ortaya çıktı.

Esra Aslancan'ın Mili Parklar Gaziantep Şubesi'nde görevli eşi Şeyh Mehmet Aslancan da, Kahramanmaraş'ta geçiş yapabileceği onlarca kurum varken, kayınpederinin rektör olduğu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi  Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı'na alındı.

KONU TBMM'YE TAŞINDI

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can'ın, kızının üniversitesine öğretim üyesi alınmasını engellediği gerekçesiyle 8 aydan buyana açığa aldığı Doç. Dr. Mahmut Sağır ile ilgili yasanın gereğini yapmadığı iddiaları, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç tarafından TBMM'ye taşındı.

Rektör Can'ın aynı üniversitede daha önce iki kez yumruk yumruğa kavga eden Prof. Dr. Şükrü Karataş ve Prof. Dr. Musa Göğebakan'a kınama cezası verilme kararını onamasına rağmen, bu olayda kamuda işten çıkarma istemesinin çifte standart olduğu belirtildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç

ÖZTUNÇ’TAN MİLLİ EĞİTİM BAKANINA SORULAR

Milletvekili Öztunç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, şunları sordu:

* Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü'nün kızına sınavda torpil yapmayan öğretim üyesini önce açığa aldırdığı, ardından hakkında soruşturma açarak meslekten ihracı için YÖK'e yazı yazdırdığı iddia edilmektedir.

* KSÜ Rektörü, Kahramanmaraş'ta yeni açılan İstiklal Üniversitesi'nde okutman olan kızı E.A'nın KSÜ'deki doktora sınavını kazanması için torpil istediği, ancak bu isteği kabul görmeyince öğretim üyelerine baskı ve tehditler yaparak ve YÖK'e uzanan soruşturma dosyası açtığı iddia edilmektedir.

* KST Rektörü'nün İstiklal Üniversitesi'nde okutman olan kızı E.A için doktora sınav jürisine baskı yaparak torpil istediği doğru mudur?

* Rektörün torpil isteği kabul  edilmeyince Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır'ı  görevden  aldırdığı ve sınav jürisini tehdit ettiği doğru mudur?

* Öğretim üyelerinin üniversitedeki hukuksuzlukları YÖK'e bildirmek üzere verdikleri dilekçelerin YÖK'e iletilmesi neden engellenmiştir?

* Kahramanmaraş Üniversitesi'nde kınama cezası, görevden uzaklaştırma almış akademik personel sayısı kaçtır? Var ise hangi fakülte ve bölüm başkanlarıdır? Görevden alınma nedenleri nedir?

REKTÖR NE DİYOR?

İddialarla ilgili olarak SÖZCÜ'nün sorularını yazılı olarak yanıtlayan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, kızının İstiklal Üniversitesi'ne gerekli kuralları taşıdığı için alındığını, kendisinin bu konuda bir müdahalesi olmadığını savundu.

Kızının sınavı kazanamaması nedeniyle Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nail Yıldırım'ın (mevcutta istifa dilekçesi olmasına rağmen) istifa ettiğini inkar eden Prof. Dr. Can, Doç. Dr. Mahmut Sağır'ın istifasında da kendisinin baskı yaptığıyla ilgili somut delil bulunmadığını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, damadı Şeyh Mehmet Can'ın neden Gaziantep'te çalıştığı kurumla ilgili bir kuruma değil de kayınpederinin rektör olduğu bir kuruma nakil istediği sorusunu ise, “Her çalışanın bir başka kuruma şartları tutması durumunda nakil hakkı vardır. Rektör veya bir başka yöneticinin yakın veya uzak akrabası olmak, kurumlar arası nakil başvurusu için engel değildir” şeklinde cevaplandırdı. Can, üniversitede hem de iki kez yumruklaşan akademisyenlere kınama cevabı verilirken, Doç. Dr. Mahmut Sağır için neden kamu görevinden atılma isteminde bulunulduğu sorusunu ise, “Öbür kavgada küfürleşmeyi tespit edemedik. Burada ise küfür var “ şeklinde cevapladı.

Yorumlar (34)
maraşlı 2 gün önce
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır..
Vatandaş 2 gün önce
hakkını yediğiniz onca vatandaşın hakları haram zıkkım zehir katran olsun
Yokmu biçarelerin Felahı 1 gün önce
Sayın vatandaş bunları tespit etmek çok kolay. Devlette evrak kaybolmaz. Son 8-10 yıldır hangi garibanların hakkı yemiş, sınavlarda kimler son sıralardan ilk sıralara, getirilmiş, o zaman kimler bu işleri birlikte yapıyormuş !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bunların hepsinin ortaya çıkarılması çok kolay. Yeter ki bu konuda bir soruşturma komisyonu kurulsun. O zaman gerçeklere çok şaşırabiliriz, hem de çok!!!!!!!!!!!!!!
Güncel 2 gün önce
Az değilsin sayın rektör.....
S. Abdullah 22 saat önce
Beyefendi bize bilim etiği dersini anlatmıştı ama yapılan anlattıklarının tam tersi. Hayret ediyorum bir bilim insanı yapmadığı degerleri nasıl anlatır
Cenk 1 gün önce
Sülalenizi doldurun. Hakeden gariban öğrenci taş yesin.
Can 2 gün önce
Yazıklar olsun , tuz kokmuş artık, utanma diye birşey kalmamış
Torpil 2 gün önce
Yine şaşırmadık .
Ali 2 gün önce
Özgür akademisyenlerde var ülkemde
MALİYECİ 1 gün önce
Sonra da gençler neden umutsuz, neden tiktokçu oldu diye suçlarsınız. Gençlerin umudunu bitirdiniz. Her yer adaletsizlik, torpil, kokuşmuşluk.
Mustafa gorgl 2 gün önce
KSÜ de gelişen bu olaydan ötürü mağduriyet yaşayan Mahmut SAGIR hocam bir an önce görevine dönmelidir. Mahmut hoca 15 temmuzda akp il binası önüne belediye başkanı il başkanından bile önce gelen mümtaz bir şahsiyettir. Çalışkanlığı maraş için bir değerdir. Şerefli bir duruştan ötürü magduriyet yaşamaktadır. Akp vekilleri bu kişinin sorunlarıyla mutlaka ilgilenmeli hakkını teslim etmeli. Bu iş chp vekili ali öztunctan önce akp vekillerinin boynunun borcudur.
Ali 22 saat önce
Ne alaka akp
Hakan 1 gün önce
Bu Ksü niye hep saçma olaylarla ulusal haber oluyor? Düzgün yönetilmiyor galiba
Mustafa 2 gün önce
Yüzlerine tükürmek istiyorum
KİM BUNLAR? 1 gün önce
Harbi kim bunlar? Yeter yeter kul hakkı yemeyin yeter. Terbiyesiz insanlar...
Sütçü İmam 1 gün önce
Üniversite değil aile şirketi orası.
istanbul 2 gün önce
MaşAllah ülkemizde siyaset gibi akademisyenlik de babadan oğula(pardon babadan kıza:-)) geçiyor. Bir de cumhuriyetle saltanat bitti diyorlar!
istanbul 2 gün önce
Keşke dedikodularla değil de bilimsel başarı ile ülke gündemine gelseydiniz.
Hasan avan 2 gün önce
Arkadan gelen kavgayı başlatan kişide kamu görevinden alınacak mı. Soruşturması nasıl olmuş. İki kişi kamu görevinden alinması için ayrıca işlenecek suçlar bellidir. Evladının sınavı öncesi konu öğretim görevlisi ile görüşmeye çalıştı mı rektör hoca.... Allah Allah. Yazılı sınav puanına bakarsın. Akademik puanına bakarsın. Su mülakatı çıkaranın eli kırılsın
kahramanmaraşlı 1 gün önce
hangi akpli vekilden görebilirsin bu tutumu?
Yorgun biri 2 gün önce
Okulun resmi sitesine girin biraz dolaşın akp ziyaretleri torpil hepsi zaten sitede var teşekkürler Maraş halkı uyumaya devam
İsmet 1 gün önce
Yazıklar olsun, bu güzel ülkemde Adaleti elinin tersi ile itip, kul hakkını hiçe sayıp, ailesine ve çevresine torpil yapanlara. Acaba öleceklerine ve hesap gününe inanmıyorlarmı?
vatandaş 1 gün önce
memleketin heryerinden rezillik akıyor.
meraklı 1 gün önce
Merak ettiğim birşey var Ali Öztunç sürekli kendini neden ön plana atıyor ?
MALİYECİ 1 gün önce
BUNA MI TAKILDIN?
Maraşlı 1 gün önce
Allah hepsinin belasını versin
Edeci 1 gün önce
Geçmişe dönüp baktığımız zaman bu olaylar devede kulak kalıyor
Ede 1 gün önce
NİYE AŞIYI BULAMIYORUZ ŞİMDİ ANLADINIZ MI?
Serdengeçti 21 saat önce
Ben bu adamı 1991 yılında MEB'de şube müdürüyken tanıdım. Bir meseleyi danışmak için yanına gitmiştik. Yanlış anlaşılmasın torpil filan için değil. Adam bizi kovmaktan beter etti.Yanımdaki daha önce aranızda birşey mi geçti dedi, bende ilk defa seninle gidip konuştum dedim. Öyle bir adamın şimdi bu hallere düşmesi hiç yadırganıcak bir durum değil.
BERTİZLİ 1 gün önce
NE VAR BUNDA REKTÖR HOCAM HAKLI
Nahırönülü 1 gün önce
Azıcık da bilim yapın arkadaş...
musti 1 gün önce
Ayıp ya bu kadarda olmaz el insaf garibanlar çocuklarını okutmasın
Ahmet saltık 20 saat önce
Üniversite değil sanki aile şirketi. öğretim üyesi alım ilanında da alınacakların ayakkabı numarası yazılmamış. Hele bir ilan var Elektrik otomasyon bölümüne Malzeme ve Metalurji Mühendisi el insaf. Adalet merhamet!!!! Bari yakın bir mühendislik olsun
Kemal Ateş 2 saat önce
Bence rektör efendi sınav komisyonu hakkında bunlar fetö mensupları desin herşey kolaylıkla çözülür. Dürüst olmanın bedeli olan bir ülke burası...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 12 Haziran 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:03
Öğle 12:37
İkindi 16:29
Akşam 20:01
Yatsı 21:40