Mansur Yavaş’tan Melih Bulu’ya açık mektup: Tarihi bir fedakarlık yapabilirsiniz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu'yu açık mektupla istifaya davet etti. Bulu'ya seslenen Yavaş, ''Sorumluluk sahibi bir bilim adamı olduğunuzu göstererek, atandığınız rektörlük görevinden feragat edip, ülkemiz adına tarihi bir fedakarlık yapabilirsiniz.'' dedi.

GÜNCEL 03.02.2021, 08:42
Mansur Yavaş’tan Melih Bulu’ya açık mektup: Tarihi bir fedakarlık yapabilirsiniz
banner257

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, atanmasına yönelik eylemlerin devam ettiği Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu’ya açık mektup yazdı.

“Sizi gerek üniversitede huzuru sağlamak gerekse ülkemizde kutuplaşmayı önlemek adına, makamınızdan istifaya davet ediyorum” diyen Yavaş, rektöre mektubunu da sosyal medya hesabından paylaştı.

“TARİHİ BİR FEDAKARLIK YAPABİLİRSİNİZ”

Yavaş’ın paylaştığı mektupta şu ifadeler yer alıyor:

* Sayın Melih Bulu, bir yönetici sorumluluğu ile size bu mektubu yazıyorum. Gerginliklerden yorulmuş olan ülkemizde, elinize tarihi bir fırsat geçti. Tek bir hareketinizle, ülkemize ve milletimizi büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan ve ülkeye yayılma eğilimi gösteren krizle ilgili, belki de hiçbir siyasi liderde, hiçbir partide ve hiçbir sivil toplum kuruluşunda olmayan bir imkana sahipsiniz.

* Sorumluluk sahibi bir bilim adamı olduğunuzu göstererek, atandığınız rektörlük görevinden feragat edip, ülkemiz adına tarihi bir fedakarlık yapabilirsiniz. Lütfen bir feraset örneği gösterin ve isminiz üzerinden gençlerimizin, güvenlik güçlerimizin, toplumsal kesimlerimizin karşı karşıya gelmesine daha fazla izin vermeyin.

“GENÇLİĞİ VE GELECEĞİ DEĞİL MAKAMINIZI KURBAN VERİN”

* İsminiz, kamplaşmanın bir öznesi değil, ülkesi ve milleti için makamdan fedakarlık yapabilen bir bilim adamı olarak anılsın. Bu tarihi olgunluğu, kendinizden ve milletimizden esirgemeyin.

* Bu ülkenin nice genç fidanları vatan savunması için hayatlarını feda ederken, ülkenin krize girmemesi adına size düşen en anlamlı görev makamı terk etmekse, bunu derhal gerçekleştirmek, sizi asla küçültmeyecek, aksine büyütecektir.

* Gelin akl-ı selimle davranın. Ne gençlerimiz zarar görsün ne de polislerimiz onlarla karşı karşıya gelsin. Gerginliklerden ve kutuplaşmalardan yorulmuş milletimize babacan bir tavırla soluklanma imkanı sağlayın. Eğer bir kurban verilecekse, akademik barışı, gençliği ve geleceğimizi değil, makamınızı kurban verin. Çünkü makamlar gidici, milletçe birlik ve beraberliğimiz kalıcıdır.

“HER GENCİMİZ BİR ANNENİN DUASI, BİR AİLENİN PARÇASI…”

* Unutmayın, siz makamdan ayrılma kararlılığı gösterdiğinizde, bir yandan üniversitede huzurun sağlanmasına vesile olacak, diğer yandan bu krizi fırsata çevirmek isteyen kötü niyetlilerin heveslerini kursaklarında bırakmış olacaksınız.

* Mesele, artık sizin akademik kariyerinizi tartışmak değildir. Mesele, ülkemizin, sizin adınız ve atandığınız makam üzerinden yeni bir krize sürüklenme meselesidir. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, her gencimiz bir annenin duası, bir ailenin parçası, bir geleceğin yazısıdır. Boğaziçi kültürünü ‘işi kavgaya götürmeden uzlaşılabilen bir kültür’ olarak tanımlamıştınız.

“KRİZİN EŞİĞİNDEKİ ÜLKEMİZE NEFES ALDIRMIŞ OLUN”

* İşte tam fırsatı. İşi daha fazla kavgaya götürmeden, üniversiteyi ‘bilim yuvası’ kimliğine dönüştürmek ve uzlaşının önünü açmak için fedakarlık yapmak size düşüyor. Tek bir hareketinizle bunu sağlamak elinizde.

* O koltukta bulunduğunuz her dakika, masum gençlerimizin zarar görmesine, gözümüzden sakındığımız güvenlik güçlerimizle karşı karşıya gelmesine sebep oluyorsa, o tek hareketi yapmanız, hem akademisyenlik hem de vatanseverlik görevidir.

* Kendinizi ve ülkemizi bu milli görevden mahrum etmeyin ve gecikmeden gereğini yapın. Böylece fedakarlıkla tarih yazmış, yeni bir krizin eşiğindeki ülkemize nefes aldırmış olun.

Yorumlar (10)
Bravo 13 ay önce
Son derece sağduyulu bir çağrı.
yazıklar olsun 13 ay önce
Sayım Bulu'ya bende sesimi buradan duyurayım
Sakın istifa gibi bir şey düşünmeyim farkındaysanız sizin istifanızı isteyenler bu ülkenin değerlerini yok etmeye ve ülkemizi dik duran değil, eskisi gibi batılı efendilerinin isteklerine el pençe durmak isteyenler istiyor.
Ayrıca sizin istifa etmenizi LGBT' liler DEV-SOL cular DHKPC liler PKK-KCK lılar FETÖ cüler ile birlikte Kati piri gibi ülkemizi bölmeye çalışan ve onun gibi düşünenler istiyor sakın bunlara teslim olmayın
Hamdi PAKSOY 13 ay önce
batılı ülkelerin kucağına oturduğunun farkındamısın. BOP eşbaşkanı kim biliyormusun.
kazancı 13 ay önce
SN MANSUR YAVAŞ bu nasıl talep. yeni çeriler ille baş isterim diye direnirlerdi başın sonu yokdu. biz bunları 68 den beri aynı tablo ile biliriz .sizde benzerlerini yaşadınız.o zaman her üniversitede rektörü dekanı vs öğrenciler seçsin sulh mu olsun demek istiyorsunuz yazık sana inan yazık.bu anlayış her kutrum için geçerli.yarın senin işcin memurun falanı istemeyiz derlerse tavrın ne olacak.bu nasıl akıl nasıl mantık nasıl hukuk.rektör nasıl atanır kanunlarda belli o zaman bu kanun yönetmelik ne ifade eder. okadar masumca siznsi derinlikte ifadeleriniz olmuşki hiç uygun olamadı sn başkan.......bu safiane yaklaşıma sizde inanmıyorsunuz ama iş olsun.
Ali Güzel 13 ay önce
Sayın rektör bu CHP zihniyeti sakın istifa etmeyin arkası gelir.
46 LIK 13 ay önce
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.
selami 13 ay önce
Benim sorunum Melih Buluyla değil, bütün devlet görevlerine akp kimlikli kişilerin atanmasıyla ve bütün yetkilerin denetimden uzak bir şekilde tek bir kişide toplanmasında. Devletin denetim mekanizmaları yıllardır planlı bir şekilde tahrip ediliyor, güvenlik önlemleri kaldırılıyor. Yasalar herkese aynı şekilde uygulanmıyor veya yanlış şekilde uygulanıyor. Son olarak tarafsızlığı üzerine namusu ve şerefi üzerine yemin eden X partili devlet görevlisi dediğimde cümledeki mantık hatasını sadece ben mi farkediyorum?
maraşlı 13 ay önce
adamdan adam gibi istek bravo başkan
Ela 13 ay önce
Açlıktan nefesimiz kokuyor, edenlerim tanımadıkları Melih Bulu güzellemesi yapıyor. Size her şey müstahak ama bize yazık
Öğrenci okulun sahibi mi 13 ay önce
O zaman bin kişi belediye başkanını istemeyiz diye ortalığı karıştırsın sen de istifa et. Öğrenci kim , okulun sahibi mi ki rektörü istemiyormuş? Öğrenci dersini dinlesin bilimsel çalışmasını yapsın. Okul idaresinde söz hakkı yoktur. Öğrencinin idarede söz sahibi olduğu bir tane devlet gösterin. Mansur yavaş işine bak görüp göreceğin makam orası zaten... boşa heveslenme.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı