banner240

Trabzon ile Kahramanmaraş'ın kardeşliği resmiyet kazandı

Kahramanmaraş ve Trabzon Büyükşehir Belediye Meclislerinde Eylül ayında gerçekleştirilen toplantılar neticesinde; iki şehir arasında yüzyıllardır süregelen ve toplumsal hafızalarda yaşayan kadim kardeşlik bağına resmi bir hüviyet kazandırılarak, “Kardeş Şehir” ilişkisi kurulmasına yönelik karar alındı.

GÜNCEL 18.09.2021, 17:24
Trabzon ile Kahramanmaraş'ın kardeşliği resmiyet kazandı
banner257
banner226

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin adımlarıyla iki kentin köklü kardeşlik bağına resmiyet kazandırıldı. Eylül ayı içinde iki Büyükşehir meclisinde de oybirliğiyle alınan kararlar doğrultusunda “Kardeş Şehir” unvanı tescillendi. Karşılıklı alınan karara ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Güngör, “Şehirlerimizin arasındaki kardeşlik hukukunun temeli, bundan en az 500 yıl öncesine dayanıyor. Kahramanmaraş ve Trabzon’un kadim dostluk bağları birçok tarihi kaynakta ele alındığı gibi edebi eserlere de konu olmuştur” diye konuştu. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise kardeş şehir kararıyla ilgili, “Trabzon ve kutlu direnişin destanını yazan Kahramanmaraş şehirlerinin kadim kardeşliğinin bizim dönemimizde resmiyet kazanmasından memnuniyet duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Tarihimiz Bir, Gönüllerimiz Bir

Başkan Hayrettin Güngör açıklamasının devamında, “Kadim dostum ve kardeşim Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’yla yaptığımız görüşmeler neticesinde, gönüllere kazınmış bu kardeşlik bağının resmiyette olmadığı anlaşıldı. Biz de Belediye Meclislerimizde bu konuyu gündeme taşıyarak kardeşliğimizi resmiyete de döktük. 16. yüzyılın en büyük âlimlerinden Maraşlı Saçaklızade Osman Efendi kardeşliğimizin en net örneklerindendir. Bu dostluk, Milli Mücadele döneminde Trabzon Belediyesi'nin aldığı bir kararla, şehrin en işlek caddesine Maraş Caddesi verilmesiyle pekiştirilmiştir. Sonrasında, Kahramanmaraş'ımızın en merkezi caddesine de Trabzon Bulvarı adı verilmiştir. Biz aldığımız kararla, asırlardır var olan bir kardeşliği resmiyete döktük. Şehirlerimizin belediye meclislerine şükranlarımı sunuyor, Trabzon'umuza selam ve sevgilerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Gönül Kardeşliğimiz Tescillendi

Karşılıklı alınan Meclis kararına ilişkin açıklamalarda bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Kadim ve şanlı tarihe sahip Trabzon ve Kahramanmaraş’ın bilinenin aksine kardeş şehir ilişkisine yönelik meclis kararının bulunmadığının tespit edilmesi üzerine hemen harekete geçtik. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizle Eylül ayı meclis toplantılarımızda aldığımız kararlarla, kardeş şehir unvanı tescillenmiş bulunmaktadır. Tabii ki asıl önemli olan gönül kardeşliği. İki şehir arasındaki bağ o kadar kuvvetli, kardeşlik duygusu o kadar yüksek ki kardeş şehir olma noktasında Meclis kararının bugüne kadar sorgulanmamasını ben şahsen normal karşılıyorum. Kıymetli mevkidaşım ve kadim dostum Kahramanmaraş Belediye Başkanımız ile her iki şehrin meclis üyelerine teşekkür ediyor, bu vesileyle kardeş Maraş halkına selam ve sevgilerimi iletiyorum” dedi.

banner261
Yorumlar (5)
Hami kurt 4 hafta önce
Sayin Hayrettin Bey biliyorum, resmi olarak onikisubat ilce belediyesi nin üst makamısıniz ancak fiiliyatta gücünüz yetmez.
Boğaziçi'ndeki Malik ejder sitesindeki insaat usulsüzlükler ini geçmişlerinin hayrına halletsen.
Onikisubat ilce belediyesi imar müdürlüğü ve çevre Ve sehircilik il müdürü bizzat himaye ediyor
Bertizli bekir 1 ay önce
Avrupa yatırım ve kalkınma bankasından kredi bulupta ,kentsel dönüşümü hızlandırmaya vAllahi vakti yok maraş belediyesinin , o kadar yoğunlar ki laylaylom işlerle proje üretmeye zamanları kalmiy.
Edeci 1 ay önce
Bunuda biz yaptık demesi lazımdı cumhurbaşkanının
ali verli 1 ay önce
Hayrettin Güngör bunu da yıkar mı acaba?
mehmet 4 hafta önce
Madem kardeş şehir olduk, yöneticilerimizi değişsekmi acaba belki bir faydası olur memlekete
16°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 16 Ekim 2021
İmsak 05:08
Güneş 06:28
Öğle 12:25
İkindi 15:38
Akşam 18:12
Yatsı 19:26