İrfan Karatutlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Kahramanmaraş'ın sorunlarını anlattı. Kahramanmaraş'ın, 6 Şubat'taki depremden çok büyük bir yara aldığını vurgulayan Karatutlu, bölgede barınma, sağlık ve eğitim sorunlarının devam ettiğini belirtti.

"Kış nedeniyle mağduriyetler artacak"
"Yerel idarecilerle merkezi yönetim arasında koordinasyonsuzluk olduğunu" savunan Karatutlu "Kahramanmaraş'ta orta hasarlı binaların geleceğiyle ilgili kaos devam ediyor. Vatandaşların bu binaların güçlendirilmesiyle ilgili belediyelere yaptığı başvurular savsaklanıyor ve hiçbir işlem yapılmıyor. Yaklaşan kış nedeniyle mağduriyetler daha da artacaktır" dedi.

depophotos-17975106-3mpr

İrfan Karatutlu "Hasarlı binalarla ilgili vatandaşların itirazları idari mahkemelerce çok fazla dikkate alınmamakta, yürütmeyi durdurma talepleri uzun süreye yayılmaktadır. Bu süreci beklemeyen mülkü idareler de adeta yangından mal kaçırırcasına vatandaşın binasını nasıl yıkacağının peşine düşmektedir" ifadelerini kullandı.

"Müteahhit ve mühendisler mağdur oluyor"
TOKİ aracılığıyla yapılan inşaatların devam ettiğini dile getiren Karatutlu, ancak yerli müteahhit ve mühendislerin inşaat taleplerinin "ilgili kurumlarca reddedildiğini" ifade etti. Karatutlu, "Bölgede binlerce müteahhit ve mühendis mağdur oluyor. Devlet kendi resmi binalarını yapıyorsa, TOKİ'ye izin veriyorsa, sivil vatandaşlara da bu izinler verilmeli" dedi.

Eğitimdeki zorluklar
İrfan Karatutlu, yurt problemi nedeniyle iki devlet üniversitesinde bu yıl da eğitimin online verileceğini; bazı beldelerde anaokulu, ortaokul ve lise öğrencilerinin aynı binada eğitim görmek zorunda kaldığını, depo ve odunlukların sınıf olarak kullanıldığını dile getirdi.

Adsız tasarım-44

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İrfan Karatutlu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından meclise gönderilen yardım kolileri hakkında oldukça sert bir açıklama yaptı. Karatutlu, "Size söyleyecek söz bulamıyorum" ifadelerini kullanarak, bu zorluk ve yokluk döneminde Kahramanmaraş'ı rezil eden bu uygulamayı sert bir dille eleştirdi.

Karatutlu'nun açıklamasında, "Kahramanmaraş'ın bu zor günlerinde, belediyenin böyle bir uygulamayla gündeme gelmesi kabul edilemez. Bu kolilerle hemşehrilerimizin onurunu zedeliyorsunuz. Kahramanmaraş'ı ve insanlarını daha iyi yerlere taşımak yerine, bu tür uygulamalarla geriye götürüyorsunuz" dedi.

Dr. İrfan Karatutlu, Kahramanmaraş halkının bu tür uygulamalara layık olmadığını vurgulayarak, belediyenin bu tür yanıltıcı ve yanlış uygulamalardan vazgeçmesi gerektiğini belirtti.