6 yaşındaki küçük kızla evlenerek yıllarca cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen Kadir İstekli ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Tarikatta Abdülkadir ismiyle tanınan İstekli'nin sıradan bir mürit olmadığı, "şeyhin hem damadı hem de veliahdı" olduğu belirtilirken; görüntüleri de ortaya çıktı. Hiranur Vakfı'nın Sancaktepe'deki merkezinde vaaz verdiği görülen İstekli'nin söz konusu görüntülerde vaaz verirken kullandığı ifadeler dikkat çekti.

İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızı H.K.G.'yi evlendirdiğinin ortaya çıkması Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı skandal istismar olayının mahkemeye intikal ettiğini duyurarak davaya müdahil olduklarını belirtti.

Ses kayıtları sanıklara sorulacak
Savcılığa verdiği ifadesinde H.K.G., 6 yaşındayke ailesi tarafından Kadir İstekli ile evlendirildiğini ve yıllarca cinsel istismara uğradığını anlattı. Kadir İstekli ve H.K.G.'nin ailesi söz konusu iddiaları reddederken, ses kayıtları resmi bilirkişi tarafından incelendi ve deşifre yapıldı. Bu ses kayıtları delil olarak dosyaya girdi. Dava sürecinde bu ses kayıtları tek tek sanıklara sorulacak. İlk dava 22 Mayıs 2022'de görülecek.

Tarikat dünyasındaki adı 'Abdülkadir' miş
Türkiye'nin günlerdir konuştuğu cinsel istismar olayının baş kahramanlarından biri olan Kadir İstekli'yle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Gazeteci İsmail Saymaz, Halk Tv'deki programda, İstekli'nin görüntülerini yayımladı.

screen-shot-2022-12-12-at-13-MPTn

Kadir İstekli'nin tarikatta 'Abdülkadir' olarak tanındığını belirten Satmaz, "Kadir istekli diyen bu kişinin tarikat dünyasında kullandığı isim Abdülkadir" dedi.

Şeyhin hem damadı hem veliahtı
İstekli'nin söz konusu tarikatta sıradan bir mürid olmadığını söyleyen Saymaz, "Abdülkadir İstekli, Hiranur Vakfının yakın zamana kadar başkanıydı. Hem şeyhin damadı hem de veliahtı! O olmadığı zaman Hiranur Vakfının Sancaktepe'deki merkezinde vaaz veren de o." diye konuştu.

Vaazda dikkat çeken ifadeler
Ortaya çıkan görüntülerde, Kadir İstekli'nin Hiranur Vakfının Sancaktepe'deki merkezinde vaaz verdiği anlar yer alırken, İstekli'nin kullandığı ifadeler dikkat çekti.

İstekli, verdiği vaazda şunları söylüyor:
"İman şart. Allahutaala bizi imanlı olarak yarattı, imanlı olarak yaşatıyor. İnşallah son nefesimizde de imanımızı muhafaza ederek kendisine kavuşmayı Rabbim cümlemizi muvaffak eylesin inşallah."

"Kişi hiç ufak günah işlememiş, büyük günah işlediyse o zaman affolunacak durum nedir? Burada müfessir hazretleri yorumluyor: O büyük günahlarından da hafifletilme olunur buyuruyor."

Öte yandan İstekli'nin farklı ortamlarda ve zamanlarda sohbetlerde de vaaz verdiği görüldü.