Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), konuya ilişkin yaptığı açıklamada, TÜİK'in verilerinde Türk vatandaşı olmayanların dahil edilmediğini belirterek, bu durumun istatistikler arasındaki farklılığı açıkladığını ifade etti. DMM'nin açıklamasında, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 53 bin 537 olduğu ve İçişleri Bakanlığı verileri ile TÜİK'in istatistiklerinin uyumlu olduğu vurgulandı.

"TÜİK'in yayımladığı bültende depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 45 bin 784 olarak açıklandığını ve Türk vatandaşı olmayanların istatistiğe dahil edilmediğini belirtmek isteriz," diyen DMM yetkilileri, bu nedenle İçişleri Bakanlığı verileri ile TÜİK'in istatistikleri arasında herhangi bir çelişki olmadığını vurguladı.

14 Temmuz'da Kahramanmaraş'ın 3 İlçesinde Planlı Elektrik Kesintisi Yapılacak! 14 Temmuz'da Kahramanmaraş'ın 3 İlçesinde Planlı Elektrik Kesintisi Yapılacak!

Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı konusundaki bu açıklama, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. İki kurumun verileri arasındaki farkın anlaşılması, depremde yaşanan kayıpların doğru şekilde raporlanmasına yönelik tartışmaları da sonlandırmış oldu.