Kahramanmaraş depreminden etkilenen orta hasarlı bina sahhibi on binlerce kişi perişan oldu. Büyükşehir Belediyesi henüz projeleri onaylamadığı ve kurumlardan da süreçle ilgili bilgi alınamadığı için orta hasarlı binaların güçlendirilmesinde adım atılamıyor.

Çadırlarda ve konteynerlarda kalan onbinlerce kişi, kış gelmeden binalarını güçlendirmek ve evlerine girmek istiyo. Ancak şu ana kadar orta hasarlı binalar için dayanıklılık testi dahi yaptırılmadı. Sosyal medyada binlerce kişi mağduriyetin giderilmesini ve bir an önce güçlendirilmesinin başlamasını beklerken yetkililerden ise herhangi bir açıklama gelmiyor.

Orta Hasaarlı Binalarlaa İlgili Kahramanmarraş'tan herhangi birr açıklama gelmezken Gaziantep Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hasan Alan'dan bir açıklama geldi.

Alan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Orta hasarlı yapı sahipleri mağdur olmasın diye Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla 13 Nisanda 11 ilde orta hasarlı yapılarla ilgili kanun hükmünde kararname yayımlandığını belirtti. Örneğin yapı orta hasarlı ise yapı sahipleri isterlerse kendileri orta hasarlı yapılarını piyasadaki uzman ekiplere performans analizi yaptırabilir. Performans analizinde eğer bina güçlendirilmeye uygun çıkarsa kendi binalarını güçlendirip oturabilecekler ancak güçlendirme için öncelikle güçlendirme projelerini hazırlatmaları ve ilgili belediyeye onaylatmaları   ardından binalarını güçlendirip tekrardan iskan için ilgili Belediyesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Fakat biz orta hasarlı binaları tapu kadastroya şerh düştüğümüz için eğer belediyeden güçlendirme projesini onaylatıp iskânını almazlarsa tapudaki şerh duracaktır. O yüzden orta hasarlı yapı sahipleri performans analizini yaptıracak, güçlendirme kabul ediliyorsa belediyeden onay alarak güçlendirecek, sonrasında belediye tapudaki şerhi kaldıracaktır. Ancak orta hasarlı yapıda yapılan performans sonucunda o bina güçlendirmeye uygun  değilse  binayla ilgili yıkım süreci başlar ve orta hasarlı yapı sahipleri de ağır hasarlı yapı sahipleri gibi gidip AFAD’a müracaat edebileceklerdir.”

Orta Hasarlı bina sahipleri önlerinin bir an önce açılmasını ve güçlendirme için sürecin başlamasını bekliyor. Orta hasrlı bina sahibi on binlerce kişiyi zor bir yaz ve çetin bir kış bekliyor.