Malatya’daki 4,7’lik depremin ardından aralarında Kahramanmaraş’ın da olduğu ülke genelinde şehir içinden “diri fay hattı” geçen kent sayısının 24’e yükseldiği bildirildi.

Gözden kaçırmayın

AKP'li Belediye 4,7 Milyon TL'ye RTE Millet Bahçesi Yaptırıyor! AKP'li Belediye 4,7 Milyon TL'ye RTE Millet Bahçesi Yaptırıyor!

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan, Türkiye’nin pek çok kentinin deprem yönünden riskli durumda olduğuna dikkat çekti. Malatya’daki 4,7’lik depremin ardından aralarında Kahramanmaraş’ın da olduğu ülke genelinde şehir içinden “diri fay hattı” geçen kent sayısının 24’e yükseldiğini belirten Aysun Aykan, can ve ekonomik kayıpların yaşanmaması için uyarılarda bulundu. Aysun Aykan; Hatay, Balıkesir, Kocaeli, Bursa, Bolu, Sakarya, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Kütahya, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Kayseri, Osmaniye, Kahramanmaraş, Erzurum, Erzincan, Hakkari ve Bingöl’ün risk altında olduğunu ileri sürdü.

Türkiye’nin önemli bir bölümünün deprem tehlikesi ve riski altında bulunduğunu kaydeden Aykan, “Ülkemizin önemli bir bölümü deprem tehlikesi ve riski altındadır. Türkiye Diri Fay haritasına bakıldığında; 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip yaklaşık 500 diri fay bulunmaktadır. Bu faylardan özellikle kırılma zamanı gelmiş olanların yani sismik boşluk olarak tanımladığımız, yerleşim yerlerinden geçenler büyük risk oluşturmaktadır. Şuan ki yapılan çalışmalara göre şehir merkezinden diri fay geçen kent sayısı 24 olmuştur. Risk altındaki bu iller; Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Kütahya, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Kayseri, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Erzurum, Erzincan, Hakkari ve Bingöl’dür. 24 kentimiz, 80’i aşkın ilçemiz doğrudan fay hatları üzerindedir; Bu fayların kırılması durumunda ilk önce fay zonu üzerindeki yapılar zarar görecektir” ifadelerini kullandı.