Hava sıcaklıkları hızla yükseliyor. Akdeniz, Ege ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi için uyarı üstüne uyarı yapılıyor. 

Türkiye orman yangınlarıyla mücadele ediyor. NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, yangın bölgelerindeki hava durumuna ilişkin bilgi verdi. Çalışkan, ağustosun ikisi, üçü ve dördünde yeniden buna benzer bir aşırı sıcak hava dalgasının beklendiğini ifade etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son hava durumu raporunu paylaşırken Dr. Okan Bozyurt'da yaz aylarındaki hava durumu tahminlerine dair dikkat çeken ifadeler kullandı:

Asıl ısınmayı ben ağustos ayından itibaren bekliyorum. Ağustos ve eylül adeta bizi kavuracak. Dolayısıyla son yılların belki en sıcak ağustos ve eylül ayını yaşayabileceğiz diye de düşünüyorum.

"Hava sıcaklığı 50 derecenin üstünü görecek"
Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, 2023 yılının insanlığın yaşadığı en sıcak sene olacağını belirterek, "Türkiye'de bu sene çok büyük ihtimalle en yüksek sıcaklık rekorunu kıracağız. Şimdiye kadar 49.1 derece görmüştük, 50 derecenin üstünü çok rahat göreceğimizi düşünüyorum. Bu sene içerisinde yaklaşık 10-12 tane daha rekorlu gün yaşayacağımızı bekliyorum" dedi.