Bakanlık, afetzedelerin hayatını normale döndürmek, onları yeniden sosyal hayata adapte etmek ve rehabilitasyonlarını sağlamak amacıyla harekete geçti. Dulkadiroğlu ilçesi Karacasu konteyner kentin hemen yanına inşa edilen Kadın Kooperatifleri İş Atölyesine kadınlardan yoğun ilgi gördü.

Kadınların hayatlarını yeniden kurmaları, ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamaları ve bir yandan da rehabilitasyonlarına destek olunması amacıyla Kahramanmaraş konteyner kentte kadın kooperatiflerinin desteğiyle iş atölyeleri açıldı. Sahada açılan iş atölyelerine modern dikiş makineleri ve sanayi tipi makineler yerleştirildi.

photo1678374991
Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Kadın Hizmetleri Şube Müdürü Gözde Cerit, “Karacasu konteyner kentte depremzedelerimizi misafir etmekteyiz. Sayın valimizin desteğiyle il müdürlüğümüz tarafından bir iş atölyesi oluşturduk. Bu iş atölyemizde hem kadınlarımızın hem depremin acılarını unutturmak hem sosyal alanlarını geliştirmek hem de onları rehabilite etmek amaçlı. Burada günlük zaman dilimlerinde belirli aralıklarla gelip hem dikiş öğreniyorlar hem de zamanı değerlendiriyorlar. Şuanda ilk etapta gelen yardımlarla ilgili çalışmalar yapıyorlar. Kıyafetlerin kimisi bol geliyor, kimisi uzun geliyor. Talep edenler oluyor, destek olur musunuz diye? Hem depremzedelerimiz destek vermek istiyor, dikiş bilenlerden, hem de öğretici hocalarımız var. Onların da desteğiyle burada bir çalışma başlattık. Bunun yanında sim sırma makinelerimiz, sanayi tipi makinelerimiz var. İlerleyen süreçte buradaki kadınlarımızın hepsine, isteyenlere yine kurs başlayacak. İleriye dönük de belki kendilerine meslek imkanı tanımış olacağız” dedi.