Kahramanmaraş'ta konteyner kentte yaşayan depremzedelerin yaşam konforunu artırmak için örnek bir proje hayata geçirildi. AFAD koordinesinde gerçekleştirilen proje sayesinde depremzedelerin tamamına bez gardırop hediye edildi.
Kısa adı AFŞİNDER olan Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği tarafından depremzedeler için hazırlanan örnek proje hayata geçirildi. Konteyner kentlerde yaşayan vatandaşların yaşam konforunu artırmak için özel olarak tasarlatılan bez gardıroplar depremzedelere dağıtılmaya başlandı.

WhatsApp Image 2023-05-03 at 13.16.32
İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren dernek yüzyılın afeti olarak tanımlanan depremin ilk günlerinden itibaren sahada oldu ve örnek çalışmalara imza attı. Önce aşevi hizmeti, devamında gıda, giyim ve hijyen malzemesi dağıtımı ve şimdi de depremzede ailelerin konteynerlere yerleşmeye başlamasıyla birlikte İstanbul da yaptırılan bez gardıropların dağıtımına başlandı.

WhatsApp Image 2023-05-03 at 13.16.33
Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Ahmet Ardıç, “AFAD koordinesinde hareket ediyoruz ilk günden itibaren. Yemek iaşe noktasında 22 günlük bir hizmetimiz oldu.  Sonra burada çadır kentten konteyner kente dönüşler oldu. Konteynerin içlerini nasıl beraber tamamlayabiliriz, bize düşen görev ne var daha doğrusu, Afatımız her türlü devlet olarak yanlarında, vatandaşımızın hizmetinde ama biz de bir sivil toplum kuruluşu olarak elimizden geldiği ölçüde buradaki vatandaşlarımızın yüzlerinde bir tebessüm oluşturmak için gayret ediyoruz. Biz de Afşin Der olarak bugün Afşin, Göksun, Elbistan’ın birçok yerinde  konteyner kentlerin tamamına İstanbul’dan özel olarak yaptırdığımız, insanların artık yaşam alanları küçüldü, biz de özel olarak bir bez gardırop tasarlattık. Bunları getirip burada ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. İyi günlerde kullansınlar” dedi.