Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde 8. Göksun Elma Festivali'ne katıldı.

Pakdil, burada yaptığı konuşmada, tarımsal üretimde elma yetiştiriciliğinin önem kazandığını söyledi.

Kahramanmaraş'ın, Türkiye'nin elma ihtiyacının yüzde 2'sini karşıladığını belirten Pakdil, festivalin önemine işaret etti. Pakdil, "Bu festival çiftçi ve değerli yetiştiricilerimizin emeklerinin daha iyi değerlenmesi, marka oluşması açısından önem arz ediyor. İnşallah burada emek gösterenlerin ve bundan sonra emek göstereceklerin başarılarıyla bu amaca ulaşılmış olacak. Ürünümüz daha kıymetli, aranır hale gelecek." dedi.

HABER FOTOĞRAFLARI

Kentin ikliminin birtakım avantajlar sağladığını ve yetiştirilen elmaya lezzet kattığını dile getiren Pakdil, şöyle devam etti:

"Şu anda yaklaşık 1,2 milyon elma ağacımız mevcut. Yaklaşık 53 bin ton üretimin ilçemiz ekonomisi için ciddi bir karşılığı var. Yetiştiricilerimiz, elmayla yaklaşık 300 milyon lira civarında bir değeri de ilçemize kazandırmış oluyor. Bakanlık olarak çiftçimizin tarımsal, devlet su işlerinin faaliyetleriyle ilgili yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Tabii bunları planlarken ve yaparken ilçemizin ve ilin yöneticileri bizi sürekli ziyaret ediyor. Sizlerin ve ilimizin ihtiyaçlarını bizlere intikal ettiriyorlar. İnşallah biz de el birliğiyle Tarım ve Orman Bakanlığı olarak üzerimize düşen faaliyetlerin, eksikliklerin ve ihtiyaçların giderilmesi için birlikte çalışıyoruz, gayret ediyoruz. Ürünümüzün daha iyi pazarlanması, daha iyi değer kazanması noktasında bizim kırsal kalkınma gibi destekleme imkanlarımız var. İnşallah sizlerden bu alanda daha fazla talep ve daha fazla proje bekliyoruz ki bunları destekleyelim, sizlere hizmet edelim. Sizler de üretmiş olduğunuz ürünleri daha kıymetli, daha katma değerli olarak pazarlamış olasınız."

Festival kapsamında "en iyi elma" ve "en iyi elmalı pasta" yarışması yapıldı.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Meyvenin Alası, Göksun’un Elması” temasıyla bu yıl 8’incisi düzenlenen Göksun Elma Festivali’ne katıldı. Celal Erzurum Millet Meydanı’nda gerçekleştirilen festivale Vali Ömer Faruk Coşkun, TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tolga Yağan, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, protokol üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Bugün Göksun ilçemizde 8’inci Elma Festivalimizi gerçekleştiriyoruz. Sezonun bereketli ve hayırlı olmasını diliyorum. Kahramanmaraş; iklimi, doğası, güneşi, havası, toprağı bir de emeğini ortaya koyan hemşehrilerimiz birleştiğinde çok lezzetli bitkilere ev sahipliği yapıyor. Bu coğrafyaya özgü çok güzel ürünler yetişiyor. Çağlayancerit Cevizi, Çiğşar Kirazı, Türkoğlu Çileği bunlardan bazıları. Göksun ilçemiz de elmanın başkenti” dedi.

40 Milyon TL’lik Yatırım

Başkan Güngör konuşmasının devamında, “İlçelerimizin katma değerini artırmak için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimiz ve yerel yönetimler olarak bizler ciddi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Göksun elmamızın depolamadaki kayıplarını önlemek için üçüncü soğuk hava deposunu Büyükşehir Belediyesi ve kalkınma ajansı iş birliğiyle ilçemize kazandırdık. 3 bin tonluk kapasiteye sahip bu yatırımımızın maliyeti ise 40 Milyon TL civarında. Bu yatırımımız ilçemizin büyük bir ihtiyacına cevap verecek. Şunu ifade etmek istiyorum: Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde hükümetimiz Türkiye’de birçok alanda imkânsız denilen şeyleri başardı. Bizler de Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği vizyon çerçevesinde yerel yönetimler olarak iş birliği içerisinde şehrimize ve hemşehrilerimize hizmet için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

3,5 Milyar TL Yatırım

İlçelerde gerçekleştirilen altyapı yatırımlarının önemine değinen Güngör, “Geride bıraktığımız 3,5 yıl içerisinde şehrimizde 3,5 Milyar TL’lik yatırım hayata geçirdik. Önümüzdeki süreçte de yatırımlarımız artarak devam edecek. Tüm ilçelerimize dengeli ve oranın ihtiyacına uygun yatırımlar yapıyoruz. Göksun ilçemizde de ciddi alt ve üstyapı yatırımları gerçekleştirdik. İlçelerimizin özellikle kanalizasyon ve arıtma altyapısını yenilemek için ciddi çalışmalar yapıyoruz. İhale sürecimiz başladı. İnşallah yaklaşık 250 Milyon TL’lik yatırımla ilçelerimizde çevreye duyarlı arıtma ve kanalizasyon sistemlerini faaliyete geçirmiş olacağız” ifadelerini kaydetti.

Göksun’un Turizm Potansiyelini Daha da Artıracağız

Göksun’da tamamlanan ve devam eden turizm yatırımlarına ilişkin bilgiler aktaran Başkan Güngör, “Edebiyat Yolu’nun faaliyete geçmesi sonucu Göksun’umuzun turizm potansiyeli her geçen gün artıyor. Turizm alanlarımızı geliştirmemiz gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak Göksun’a Celal Erzurum’un adını verdiğimiz bir kent meydanı, Arslanbey Millet Konağı ve Bahçesi kazandırdık. Göksun’da bulunan Orman dairesinin dönüştürülmesi süreçlerimiz devam ediyor. İnşallah orayı da dönüştürerek Göksun’umuzun cazibesini daha da fazla artıracağız. Göksun Belediyemizle birlikte Yantepe civarına bir de yayla kent tatil alanı kazandırma projemiz var. Süreçler devam ediyor. İnşallah bu projelerimizin de hayata geçirilmesiyle Göksun’umuzun turizm ve yayla potansiyelini artıracağız. Yine Mehmet Bey Gözü’nde de bir çalışmamız var. İnşallah orayı da yenilenen yüzüyle hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. İlçemizde ulaşım yatırımlarımız da hızla sürüyor. Elmalı Kavşaktan Ulu Cami’ye kadar uzanan ana arterimizi yol ve kaldırımıyla birlikte baştan uca yeniledik. İlçemize hayırlı olsun” dedi.

İlçemiz ve Hemşehrilerimiz Açısından Son Derece Önemli

Festivale katılan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, “Tarım, Göksun ilçemizin en önemli faaliyetlerinden bir tanesi. Ön plana çıkan tarım ürünü ise elma. Hemşehrilerimizin büyük bir çoğunluğu elma yetiştiriciliğiyle uğraşıyor. Türkiye’nin elma üretiminin yüzde 2’sini Kahramanmaraş, bunun yarıdan fazlasını da Göksun yetiştiriyor. Bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen elma festivalin de ilçemiz ve hemşehrilerimiz açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Malı üretmek yetmiyor, onun pazarlamasının da iyi yapılması gerekiyor. Bu festival de çiftçilerimizin emeklerinin daha da değerlenmesi açısından son derece önemli. İnşallah bu gibi etkinlikler Göksun elmasının markalaşmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Göksun Elmamızı Markalaştırıyoruz

Festivalde konuşma yapan Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, “2012 yılında başlattığımız elma festivalimizin bu yıl 8’inicisi gerçekleştiriyoruz. Göksun’umuzda tarımın her türlüsü yapılmakla birlikte hem bahçe tarımıyla öne çıkan hem de tadıyla, rengiyle, aromasıyla diğer yerlerde üretilen elmadan farklılık gösteren elmamızın tanıtımını yaparak çiftçimize katkı sağlamak istiyoruz. Bu vesileyle ilçemizin elmayla markalaşmasını da sağlıyoruz. Yaylalarıyla ve doğal yaşam alanlarıyla bilinen ilçemizin tanıtımını yapmak için faaliyetlerimiz devam ediyor. İlçemizin değerini artırmak için paydaşlarımızla birlikte koordinasyon içerisinde çalışıyoruz” dedi.