Kaymakam Öztürk, Kuyucuk Gölü´nde incelemelerde bulundu

Arpaçay Kaymakamı İlyas Öztürk, Kuyucuk Gölü’nde bir takım incelemelerde bulundu.Kaymakam İlyas Öztürk, Ramsal Alanı olan ve her yıl yüzlerce yaban hayvanına ev sahipliği yapan Kuyucuk Gölü’nü gezerek bilgiler aldı.Kuyucuk Gölü sulak...

KARS 18.11.2016, 12:07
Kaymakam Öztürk, Kuyucuk Gölü´nde incelemelerde bulundu
banner257
banner226
Arpaçay Kaymakamı İlyas Öztürk, Kuyucuk Gölü’nde bir takım incelemelerde bulundu.
Kaymakam İlyas Öztürk, Ramsal Alanı olan ve her yıl yüzlerce yaban hayvanına ev sahipliği yapan Kuyucuk Gölü’nü gezerek bilgiler aldı.
Kuyucuk Gölü sulak alanının gerek ulusal gerekse uluslararası önemine istinaden alanın tanıtılması amacıyla gerekli çalışmaların yapılacağını ifade eden Öztürk, Kuyucuk Gölü sulak alanında Doğa Eğitim Merkezi’nin kurulması ve peyzaj projelerinin yaptırılması ve uygulanması kararların alındığını ve bu kapsamda gerekli çalışmalar başlatıldığını belirtti.
Öztürk, “Kuyucuk Gölü Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli kuş cenneti ve Türkiye’nin 13. ve Doğu Anadolu’nun ilk Ramsar alanıdır. 2012 yılı sonunda yapımı tamamlanan Kuyucuk Turizm Merkezi ile insanların eğlenmesine, dinlenmesine ve kısa süreli tatil yapmasına, bilimsel ve eğitsel amaçlı çalışmalar yapılmasına olanak sağlanacaktır” dedi.
Öte yandan,2005’de Kuyucuk Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan edildi. 8 Ekim 2008 tarihinde ise Kuyucuk Gölü koruma ve Ramsar sınırları çizildi. Bu çalışmada tampon bölge, sulak alan sınırı, ekolojik etkilenme bölgesi ve mutlak koruma bölgesi olmak üzere tüm sınırlar çizilmiştir.
Her mevsimde farklı doğa güzelliklerini içinde barındırmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.
Bir süre Kuyucuk Gölü’nü gezen Kaymakam İlyas Öztürk, yaptığı incelemelerin ardından bölgeden ayrılarak ilçe merkezine döndü.

banner261
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı