Kastamonu ve Sinop'ta 2022 kurbanlık fiyatları açıklandı. Sığır, düve, inek, koyun, keçi canlı kilo ile karkas kaç liraya satılıyor?

Ekonomik olarak büyük sıkıntılar yaşanan bir dönemde vatandaş kurbanlık fiyatlarının kaç lira olacağını merak ediyordu?

Kurbanlık fiyatlarının belirlendiği Sinop ve Kastamonu'da fiyatlar uçtu. Kurbanlık fiyatları geçen seneye görree 2 katından daha pahalı olarak açıklandı. 

2022 KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

Kurban bayramı yaklaşırken, kurban kesmeyi düşünen vatandaşlar kurbanlık fiyatlarını merak ediyordu bu sene artan maliyet ve zamlardan dolayı 60 kiloluk kurbanlık koyunun ortalama 4 bin lira ve büyükbaş kurbanlığın ise ortalama olarak 60 ila 70 bin lira olması bekleniyor

kurbanlık fiyatları 2022

Yüksek enflasyon, hayvan yemlerine gelen ve yüzde 300'leri bulan zamlar nedeniyle bu sene kurbanlık fiyatlarının oldukça yüksek olması bekleniyor. Et fiyatları zaten geçen seneye göre iki katına çıkmış durumda. Kurbanlık fiyaatlarının da geçen seneye göre en az iki kat hatta daha fazla artacağı beklentisi hakim.

İllerde bulunan Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği genelde kurbanlık fiyatlarının belirlenmesinde etkili oluyor. Bu sene birlik tarafından ortalama bir fiyat belirlendi ancak Belediyeler bu konuda son sözü söyleyecek. 

Gerek birliğin gerekse Belediyelerin açıkladığı fiyatların satıcılar üzerinde bir bağlayıcılığı yok. Satışların belirlenen fiyatların çok üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

2022 KURBANLIK FİYATLARI EN AZ YÜZDE 120 ARTACAK

Benzine zam yaparken kepçeyle indirim yaparken kaşıkla Benzine zam yaparken kepçeyle indirim yaparken kaşıkla

Kahramanmaraş Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından açıklanan kurbanlık fiyatları aşağıdaki şekilde belirlendi.

Tosun 65 TL (Geçen sene 30 TL)

Düve 60 TL (Geçen sene 29 TL)

İnek 52 TL (Geçen sene 26 TL)

Toklu 68 TL (Geçen sene 32 TL)

İğdiş 66 TL (Geçen sene 30 TL)

Bu fiyatlar her ne kadar Kahramanmaraş için açıklansa da Türkiye genelinde de en az bu şekilde olması bekleniyor. Hatta sosyal medya üzerinde örgütlenen kurbanlık satıcıları bu fiyatların çok üzerinde fiyatları dile getiriyorlar.