2022 Kurban Bayramında ekonomik krizden dolayı herkes kurban kesemeyecek ama yine de vatadaşlar kurbanlık fiyatlarını merak ediyor. Peki bu sene küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları kaç lira olarak belirlendi. 

Kapak atmış 2 yaşını doldurmuş büyükbaş hayvanlar kurban edilebiliyor. Peki ama 2 yaşını doldurmuş bir büyükbaş hayvan ortalama kaç kilo gelir ve canlı kilo ile kaç liraya alınabilir? Geçen seneye göre kurbanlık fiyatları ne kadar arttı?

2022'DE BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK FİYATLARI KATLANDI!

Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları geçen seneye göre iki kaatından daha fazla yükseldi. Geçtiğimiz sene 20-30 lira aralığında olan büyükbaş kurbanlık fiyatları bu sene 55 lira ile 70 lira arasında değişiyor. Kurbanlık fiyatları bu sene geçen yıllara göre yüzde 150 lik bir artışla müşteriye ulaşacak.

kurbanlık fiyatları 2022

BAZI İLLERDE BELİRLENEN VE KAYSERİ, SİVAS VE MALATYA'DA DA UYGULANMASI DÜŞÜNÜLEN FİYATLAR

Kayseri, Sivas, Malatya  gibi orta Anadolu illerinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan fiyatlarındki artış kurbn kesmek isteyen vatandaşları umutsuzluğa düşürdü. Şu anda uygulanmakta olan fiyatlar şu şekilde:

Tosun 65 TL (Geçen sene 30 TL)

Düve 60 TL (Geçen sene 29 TL)

İnek 52 TL (Geçen sene 26 TL)

Toklu 68 TL (Geçen sene 32 TL)

İğdiş 66 TL (Geçen sene 30 TL)

YEM FİYATLARI ÇOK ARTTI

Kurbanlık hayvan yetiştiricileri kurbanlık fiyatlarındaki artışa neden olarak yem fiyatlarındaki yüzde 300'leri bulan artışı neden olarak gösteriyorlar. Pek çok besici hayvanlarını satarak işi bırakmış durumda. Kurban bayramı çok sayıda besici için son bir umut kapısı haline gelmiş durumda. Besiciler 55 liranın altında satılan kurbanlıkların zararına gideceğini ifade ediyorlar.

büyükbaş kurbanlık fiyatları 2022

BÜYÜKBAŞ HİSSE KAÇ LİRA

Büyükbaş kurban kesimlerinde hisse fiyatları en az 4 bin 500 liradan başlıyor 8-10 bin liraya kadar çıkıyor. Sosyal medyada örgütlenen kurban yetiştiricileri fiyatların düşük tutulmaması yönünde birbirlerini etkilemeye çalışıyorlar.

2022 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN

2022 yılında Kurban Bayramı'nın 1. günü

9 Temmuz 2022 tarihinde idrak edilecek. 12 Temmuz ise bayramın son günü olacak.

Kurban Bayramı arifesi: 8 Temmuz Cuma

Kurban Bayramı 1. Gün: 9 Temmuz Cumartesi

Kurban Bayramı 2. Gün: 10 Temmuz Pazar

Kurban Bayramı 3. Gün: 11 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 4. Gün: 12 Temmuz Salı

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN

Bayramın birinci günü cumartesi gününe denk geliyor. Bayram dört gün boyunca devam edecek. Henüz bayram tatilinin uzatıldığı ile ilgili bir açıklama yapılmadı.