Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a bölge protokolünün yanında, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli eşlik etti. Ziyaretin ardından basına konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, bir yıl önce meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere yeniden rahmet dileyerek, sevenlerine baş sağlığı, Türk milletine sabırlar diledi. Cumhurbaşkanı Tatar, kabristanlığı dolaşırken, özellikle genç yaştaki kişileri gördüklerinde, yüreklerinin dağlandığını kaydetti.

510121528

Kahramanmaraş'ta Hamidiye Sitesi Faciası İhmalleri Mahkemede! Kahramanmaraş'ta Hamidiye Sitesi Faciası İhmalleri Mahkemede!

Kıbrıs Türk halkının da bu depremde büyük kayıplar verdiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, Şampiyon Melekleri, öğretmen ve ailelerini, çeşitli amaçlarla deprem sırasında bölgede olan ve hayatını kaybeden vatandaşları andı. Yaşanan felaketin çok büyük bir yıkım getirdiğini ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yapılan çalışmalarla konutlar, kamu alanları inşa edilerek, yaraların sarılmaya başlandığını yerinde gördüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, ilim temelinde yapılacak sağlam binalarla gelecek nesillerin böyle acılar yaşamayacağına inanç belirtti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugünün aynı zamanda Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olduğuna işaret ederek, Kahramanmaraş ve Kıbrıs Türk halklarının yaşadığı benzer acıları vurguladı. Yıllar boyunca katledilen Kıbrıslı Türkler olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, “Mukavemet ruhu ile Anadolu’dan aldığımız ilhamla varlığımızı sürdürmenin mutluluğu içerisindeyiz” dedi. KKTC’nin bugün gelişen bağımsız bir devlet olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta karşılıklı egemenliklerin tanınmasıyla ve iki devletin iş birliğiyle bir anlaşmaya ulaşılabileceğine dikkat çekti.