Mevlid-i şerif programında şehitlerimiz dualarla anıldı

İlahiyat Fakültesince KSÜ Avşar Yerleşkesi Merkez Camiinde öğle namazı öncesinde tertip edilen mevlid-i şerif programı kapsamında İlahiyat Fakültesi öğretim elemanları tarafından gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından mevlid-i şerif, ilahi ve kasideler okunurken kahraman şehitlerimiz dualarla yâd edildi. Mevlid-i şerif programının duasını Dulkadiroğlu İlçe Müftüsü Ali Canbolat yaptı.

112

Kılınan öğle namazının ardından cami önünde üniversitemizce çeşitli ikramlar dağıtıldı.

“Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi” Resim Sergisi

KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında düzenlenen ‘Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi’ temalı karma resim sergisinin açılış kurdelesini üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, üniversite yönetimi ve senato üyeleri ile birlikte kesti. Sergiyi gezen Rektör Can ve beraberindekiler, eser sahiplerinden resimlere ilişkin bilgi aldılar.

114

“Türkiye’de Darbeler ve 15 Temmuz Darbe Girişimi” Konferansı

Resim sergisinin ardından Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezi Sezai Karakoç Konferans Salonunda ‘Türkiye’de Darbeler ve 15 Temmuz Darbe Girişimi’ konulu konferans düzenlendi.

Konferansın açılış konuşmasını üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı.

15 Temmuz 2016’da hain FETÖ terör örgütü tarafından milletin iradesine ipotek konulma teşebbüsünün millet tarafından bertaraf edildiğine dikkat çeken Rektör Can, “Altı yıl önce bu millet bayrağına, istiklal ve istikbaline sahip çıktı. Milli iradesine saldıranlara ‘dur’ dedi. Bu necip millet birlik ve beraberlik içinde hainlerin saldırısına fırsat vermedi. 251 şehit vererek iradesine darbe vurmak isteyenleri kısa bir sürede yerle yeksan etti. Türkiye aşkına demokrasi ve milli birliğine sahip çıktı. Türk milleti tarihte her zaman istiklaline, istikbaline ve bayrağına uzanan hain elleri hep kırmıştır bundan sonra da kıracaktır. Dost düşman bunu böyle bilmelidir!” şeklinde konuştu.

Üniversite olarak, gerek derslerde gerekse de ders harici etkinliklerde milletimizin birlik ve beraberlik ruhunu, vatan, millet ve bayrak aşkını canlı tutmak ve öğrencilere aktarmak için çalıştıklarını belirten Rektör Can, “Evlatlarımızı milli iradelerine, mukaddes değerlerine, bayrağına ve istiklaline bağlı yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz.” dedi.

115

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, konuşmasını 15 Temmuz vesilesi ile tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlıklı ömürler dileyerek tamamladı.

Açılış konuşmasının ardından KSÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Edip Çelik tarafından ‘Türkiye’de Darbeler ve 15 Temmuz Darbe Girişimi’ konulu konferans sunumu gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Çelik konuşmasında Türkiye’de gerçekleşen askeri müdahaleler ve darbelere, FETÖ terör örgütünün yapılanmasına ve 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bilgiler verdi. 15 Temmuz kalkışmasının diğer darbeler ve darbe girişimlerinden farklı yönlerine temas eden Çelik, “15 Temmuz, mayasında Anadolu irfanının kodlarını taşıyan milletimizin, bizdenmiş gibi görünen devşirmelere karşı kazandığı zaferin adıdır.” dedi.