Ali ÇAM Kahramanmaraş'ın sorunlarını ve suskunluğunu yazdı

Haber46 başyazarı Ali Çam "Japonya Okuyor, Kahramanmaraş Susuyor" başlıklı yazısında Kahramanmaraş'ın sorunları karşısında yetkililerin ve Mimarlar Odası, Mühendisler Odası gibi meslek örgütlerinin suskunluğunu yazdı.

Ali ÇAM Kahramanmaraş'ın sorunlarını ve suskunluğunu yazdı

Haber46 başyazarı Ali Çam "Japonya Okuyor, Kahramanmaraş Susuyor" başlıklı yazısında Kahramanmaraş'ın sorunları karşısında yetkililerin ve Mimarlar Odası, Mühendisler Odası gibi meslek örgütlerinin suskunluğunu yazdı. 

İşte Ali Çam'ın gündeme dair yazdığı o yazısı:

Kahramanmaraş’ta “susmak” gibi bir moda başladı son zamanlarda. Yazdıklarımızı birileri okuyor, pek çok kişi özelden “haklısınız, çok güzel bir konuya değinmişssiniz, tebrik ederim” diyor ama kendisi bizim değindiğimiz konulara değinmekten imtina ediyor.

kahramanmaraş depreme hazır mı ile ilgili görsel sonucu

“Kahramanmaraş depreme hazır mı?” diye sorduk. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası, Kahramanmaraş Mimarlar Odası, Kahramanmaraş Jeoloji Mühendisleri Odası, KSÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü yetkilileri ve Kahramanmaraş’ta her şeye burnunu sokan anlı şanlı pek çok dernek ve vakıf sustu…

aksu haber46 ile ilgili görsel sonucu

Aksu’yu son 14 ayda 19 defa haber yaptık. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kahramanmaraş Çevre Dernekleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve konuyla ilgilenmesi gereken bilumum kişi ve kurumlar sustu.

Kahramanmaraş’ın dağını da suyunu da ovasını da kaybettik ile ilgili görsel sonucu

Ahır Dağı’nın ve Kahramanmaraş Ovasının imara açılmasının korkunç zararlarını yazdık. “Kahramanmaraş’ın dağını da suyunu da ovasını da kaybettik” dedik. Kahramanmaraş Ziraat Mühendisleri Odası, KSÜ Ziraat Fakültesi, Kahramanmaraş Mimarlar Odası vs herkes sustu.

istinat duvarları haber46 ile ilgili görsel sonucu

Kahramanmaraş’ta ihata duvarları faciasını dile getirdik. Şehrin aklı, fikri, vicdanı bu yıkılan duvarların altında kalmış olmalı ki, yine herkes sustu. Belediye, mimarlar, mühendisler bir yana konuyla yakından alakalı olan Yapı Denetim Firmaları bile sustu.

hal kavşağı haber46 ile ilgili görsel sonucu

Hal Kavşağını, İstasyon Köprüsünü yazdık, sustular…

Batı yakasına yapılacak köprüyü yazdık, sustular…

Göksun yolunu, Andırın yolunu, Ilıca yolunu, Çağlayancerit yolunu yazdık, sustular.

Kentsel dönüşümü yazdık, sustular…

Bu şehrin yazmadığımız sorunu kalmadı. Terminalin yerinin yanlış olduğunu da, Kültür Park’ın projesinin saçma sapan olduğunu da, Valilik önündeki yayalaşmanın yanlış uygulandığını da, Madalyalı kavşak yapılırken, o kavşakla birlikte hal kavşağının da bitirilmesi gerektiğini, bu durumda hem daha az zaman, hem daha az para harcanacağını da yazdık… Herkes sustu. Sağ olsunlar okuyucularımızın da pek çoğu sustu. Susmayanlar da “çarşı gibi her şeye karşısınız” diyerek bizi suçladılar.

Geldiğimiz noktada “tek başımıza yürümenin dayanılmaz ağırlığı” altında ezilmeye başladığımız hissediyoruz.

Sorunları dile getirmek muhalif olmak falan değildir, bunu anlatamıyoruz.

Sorunları onurlu insanlar dile getirir. Çünkü dile getirilen sorunlar hepimizin sorunudur.

Ve gazeteci onurlu olur.

Şimdi evimin penceresinden bakarken bile pek çok sorun görüyorum yazacak. Hadi diyelim ki yazdım, ne olacak…

Susanlar, susmaktan vazgeçip konuşacaklar mı?

Allah korusun büyük bir deprem olur ve şehrimizde binlerce bina yıkılıp, on binlerce insan ölürse ve biz hayatta kalırsak “biz demiştik” deriz…

Bu mudur yani? Biz bu kadar yazıyı “biz demiştik” demek için mi yazıyoruz.

Bu kadar emeğin sonu “biz demiştik” gibi acı yüklü sitemkâr bir cümleyle bitecekse hiç yazmayız olur biter…

Bu arada Aksu…

Neyse… Onun bekleyin…

Belki finali “bir Aksu hikayesi” ile yaparım. Belli mi olur?

Hepinizi mutlu edecek güzel bir hikaye iyi olmaz mı?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Tebrikler hocam.
Kodamanların yanında olan bu şehrin yöneticileri. O yüzden susuyorlar. Hakkım haram olsun sadece kodamanların sorunları ile ilgilenen yöneticilere.

Kayt
Kayt - 2 ay Önce

Emir komuta zinciri şeklinde herkes şahsi çıkarlarını vatan ve memleket sevdasının üzerinde tutmaktadır.bu şehirdeki yerel medya,vakıflar ve dernekler mevcut siyasi erkin dışında görüş beyan edemezler.maalesef çoğu üç maymunu oynarlar.haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmaktan Allah a sğınıyoruz.

Alyanak osman
Alyanak osman - 2 ay Önce

Demekki 19 defa dile getirmek yetmiyor, günlük haber yapmalı aksu çayını, açılamayan kaleyi, kime rand kurbanı olan trabzon caddesini vs vs şeyleri. Trafik kazaları, cinayetler kavgalardan haberler yerine Marasin sorunlarını sağır yetkililer duyana kadar kör yöneticiler görene kadar yazmak lazım. Durmak yok yazmaya devam

Mehmet D.
Mehmet D. - 2 ay Önce

Menfaatcilik.. particilik..marascıĺık ..bencillik..cahillik olduktan sonra asla yol alamayız.. ve maalesef 2023 te CHP li bir cumhurbaşkanına hazır olsun Türkiye..

Hakkı İster
Hakkı İster - 2 ay Önce

Muhterem Ali Bey. Kahramanmaraş'ımızın soruları ve sorumluları ile alakalı değerlendirmelerinizi ilgi ile takip ediyoruz. Ancak bu sorumluların büyük çoğunluğu"makam-mevki elden gider" endişesi ile hamle yapmaya cesaret edemiyor. Aksu çayı kirliliğinin temelinde Aksu Çayına dökülen ve kirletilen yan dereler sebep oluyor. Bu da sadece fabrikalardan değil, çevredeki yerleşim alanlarından da kaynaklanıyor. Mücadelenizde yanınızdayız. Selam ve dua ile.

Metin
Metin - 2 ay Önce

hocam biz yıllardan beri uyuyoruz bizde bana necilik var bu böyle gittiği sürece koyun sürüsü gibiyiz

SARI
SARI - 2 ay Önce

Maraş yöneticileri dinleyin halk ne yazıyor diyorki aldıgı maaşla torununa oyuncak alıyor O maaşta benim cocuguma alamadıgım oyuncagın parasıvar yediginiz ekmekte benim yiyemedigim yemegin parası üçkuruş belediye borcu için ödemediginiz takdirde haciz işlemi başlatacagız diye yazıyorsunuz hakkım size.......................

Aristoteles
Aristoteles - 2 ay Önce

Tebrikler hocam . Maalesef bizim şehir korkaklar şehri. Ecdadımızın kahramanlığının mirasını yiyoruz.

Hasan
Hasan - 2 ay Önce

İşin başı liyakat. Sorunları çözmesi veya en azindan dilegetirmwsi gereken kurumun başındaki zaat haketmedigi halde ya bir sendika ya bir siyasi tarafindan koltuğa oturtuldugu için, "konuşsam ya da birşey yapmaya kalksam koltuğumdan olur muyum" düşüncesinde olduğu için maalesef işler böyledir.
Atamalar liyakat esaslı yapilsa, kişi hakederek makamı doldursa o zaman her haberinizle ilgilenilir ve sorunlar çözülür.
Milletvekilinin kurum amirlerine emirler yağdırdığı sistemle ancak bu kadar.

Cowak
Cowak - 2 ay Önce

Bu şehirde iktidar güç yalakası olmayan tek medya ve bu medyanın neferleri . Sizleri kutluyorum cesur insanlar. Ali bey durmak yok

kutlukbilge
kutlukbilge - 2 ay Önce

Bırak beni haykırayım, susarsam sen mâtem et;
Unutma ki şâirleri haykırmayan bir millet,
Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir;
Öksüz çocuk oldu artık Kahramanmaraş. Bir Ali Çam ne yapsın. Bir sürü yazarımız var ama kimsenin sesi çıkmıyor. Sen susma bari hocam. Duygularımıza tercüman oluyorsun azıcık yüreğimiz soğuyor.

RAMAZAN P
RAMAZAN P - 2 ay Önce

ALİ BEY KALEMİNİ ÇOK SİVRİLEŞTİRME SANA BİR KULP TAKARLAR DERDİNİ ANLATANA KADAR POST ELDEN GİDER,DEMEDİ DEME.

ÖKKEŞ
ÖKKEŞ - 2 ay Önce

KONUŞSALAR NE YAZAR ALİ BEY DEĞİŞEN BİRŞEY YOK.SANDIKTA KONUŞMAK GEREK SANDIKTAAAAAA

EMRE
EMRE - 2 ay Önce

HER ŞEY ORTADA İKEN BU KONULARDA K.MARAŞ VALİSİ,K.MARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI,DULKADİROĞLU BELEDİYE BAŞKANI,ONİKİŞUBAT BELEDİYE BAŞKANI VE ÖZELLİKLE MİLLET VEKİLLERİNİN BU KONULARDA TASARRUFLARI NEDİR BİR CEVAP,BİR AÇIKLAMA BEKLİYORUZ ÖZELLİKLE İCRAAT BEKLİYORUZ : SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ .

İbrahim demir
İbrahim demir - 2 ay Önce

Sayın hocam çok güzel yazmışsın bide AKEDAŞ diye bir vampir var onu da yaz, bu kurum üç tane zenginin galiba, vatandaş a resmen kök söktürüyor abone işlerinde. Adamına göre muamele, oradaki görevliler le bazı elektrik ciler ahbab çavuş, gerisini anlarsın, vatandaşa işkence yapılıyor. Selamlar

Ekrem Güçyetmez
Ekrem Güçyetmez - 2 ay Önce

Yazıyı yazanı tebrik ederim. Maraş halkının sesi olmuşsunuz.


SIRADAKİ HABER

banner122