Kahramanmaraş'ta Expo 2023 Alanı Ne Zaman Tamamlanacak?

Kahramanmaraş Merkez Onikişubat Belediyesinin rekreasyon projesi kapsamında ilçenin Hasancıklı Mahallesi'nde bulunan Menzelet ve Sır Barajı çevresindeki 747 bin metrekarelik bir arazi, EXPO alanına dönüştürülüyor.

Kahramanmaraş'ta Expo 2023 Alanı Ne Zaman Tamamlanacak?

Kahramanmaraş'a yaklaşık 2 milyon ziyaretçi çekmesi ve kent ekonomisine de yıllık 1 milyar 250 milyon dolar katkı sağlaması öngörülen, "Doğa dostu şehir ve duyarlılık" ana temasıyla düzenlenecek EXPO 2023'e yönelik hazırlıklar devam ediyor.

Yürütülen yoğun lobi faaliyetleriyle 62 ülkenin oyu alınarak 19 Eylül 2018'de Türkiye'ye kazandırılan EXPO 2023, 23 Nisan-31 Ekim 2023 tarihlerinde "doğa dostu şehir ve duyarlılık" ana temasıyla Kahramanmaraş'ta düzenlenecek.

Merkez Onikişubat Belediyesinin rekreasyon projesi kapsamında ilçenin Hasancıklı Mahallesi'nde bulunan Menzelet ve Sır Barajı çevresindeki 747 bin metrekarelik bir arazi, EXPO alanına dönüştürülüyor. 

EXPO 2023 alanında, kültür ve kongre merkezi, su parkı ve lunapark, doğa müzeleri, çeşitli spor ve etkinlik üniteleri ile gölet ve 220 bin metrekareden fazla yeşil alan bulunacak. 

Ana teması "doğa dostu şehir ve duyarlılık" olan projenin, alt temaları ise "Çocuklar için doğa temelli eğitim", "Kentsel dönüşümün biyofilik tasarımı", "Şehir bahçeciliği ve yerel gıda", "Daha yeşil, daha sağlıklı, daha mutlu" ve "Sadeliğin hikmeti" olarak belirlendi.

Bu zamana kadar belediyenin öz kaynaklarıyla devam eden projeler, rekreasyon alanında kendini göstermeye başladı.

Bunlar arasında Avrupa'nın en büyüğü olduğu belirtilen 70 dönüm üzerine kurulu çok amaçlı havuz ve "Uğur Böceği Müzesi" dikkat çekiyor.

2023 yılı başına kadar tamamlanması öngörülen çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Yaklaşık 2 milyon ziyaretçiyi Kahramanmaraş'a çekmesi, kent ekonomisine de yıllık 1 milyar 250 milyon dolar katkı sağlaması öngörülen EXPO 2023 için oluşturulacak tesisler yaşam alanı olarak da kullanılacak.

HABER FOTOĞRAFLARI

- "Türkiye'de ilk defa olan projeler serpiştirdik"

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ı hem ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak hem de turizm, ekonomi ve tanıtımı kapsayacak bir proje üretmek üzere yola çıktıklarını söyledi.

Mahçiçek, yaklaşık 2 yıl kadar üzerinde çalıştıkları bir dünya projesini, Onikişubat ve Kahramanmaraş'a kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Hazırladıkları projeleri EXPO'yu 193 günle sınırlı tutmamak adına yaptıklarını dile getiren Mahçiçek, şunları kaydetti:

"EXPO'yu zenginleştirecek, ilave edeceğimiz projelerle burayı bir yaşam alanı haline dönüştürmemiz lazımdı. Sadece 193 gün için değil, yıl boyunca kullanabileceğimiz, Türkiye'nin ve dünyanın farklı kentlerinden gelecek misafirlerimiz için yaşam alanı haline getirmeyi planladık. İçine Türkiye'de ilk defa olan projeler serpiştirdik. Biri, Avrupa'nın en büyüğü olan 70 dönüm üzerine kurulu bir havuz. Bu bir yüzme havuzu değil spor ve eğlence havuzu. Yap-İşlet-Devret modeliyle su parkı ve lunaparklar geliştirdik. Türkiye'de bir ilk olan uğur böceği ile kelebeğin de bir arada yaşayacağı bir proje geliştirdik. Buranın önemli bir kısmını yaptık. Kahramanmaraş'ın kendine özgü ürünlerinin hem tanıtılacağı hem de pazarlanacağı 'Arasta' adı altında çarşı projelendirdik. Onu da bitirdik sayılır."

Mahçiçek, rekreasyon alanını, bir yaşam alanına dönüştürme anlamında amfi tiyatro ve kongre merkezleri de yapacaklarını, 284 hobi evinden 100'ünü tamamladıklarını belirterek, "EXPO alanımızı zenginleştirerek 365 gün kullanabileceğimiz bir yaşam alanı haline dönüştürmeye gayret ediyoruz. Bu sene projelerin bir kısmını bitirdik, biten kısım yüzde 50 civarında. 2023'ün başına kadar süremiz var." dedi.

Bu zamana kadar yapılan çalışmaların tümünün belediyenin kendi imkanlarıyla gerçekleştirildiğini anlatan Mahçiçek, bundan sonrası için de ilgili kurumlara başvurarak, destek isteneceğini bildirdi. 

Mahçiçek, havuzun yüzde 90 bittiğine, lunapark ve su parkının 19 Temmuz'da açılacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Hobi evlerinin yarıya yakınını bitirdik. Diğer ünitelerde de projelerimiz bütün hızıyla sürüyor. Bir kısımın kendi imkanlarımızla bitirmek üzereyiz. Bizim öngörümüze göre Kahramanmaraş'a 2 milyon insan gelecek, ekonomisine de yıllık 1 milyar 250 milyon dolar artı değer katacak. Kahramanmaraş'ı hem ulusal hem de uluslararası düzeyde dünya gündemine taşıyacak. Bu projelerle Kahramanmaraş'ı bir dünya kenti haline dönüştüreceğiz. Kahramanmaraş'ın her şeyi var ama tanıtım ve turizminde eksiklik vardı. Bu devasa dünya projesiyle bunu taçlandırdık diye düşünüyorum."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Göksun
Göksun - 7 ay Önce

Göksun ilçesi Kahramanmaraş’ın yaylasıdır . Tertemiz ve serin havasıyla karadenizi andırır. Bütün hemşerilerimizi Göksunu tanımaya ve tanıtmaya davet ediyoruz .

Mehmet Atahan
Mehmet Atahan - 7 ay Önce

Expo 2023 büyük bir fırsat olmasına rağmen k.maraş yatırımcısına yeteri kadar tanıtılamadı. Kaldı ki ülke çapında geniş kapsamlı tanıtım yapılması gerekiyor. 3.5 yıl kaldı bu zaman dilimi çok hoyratça kullanılırsa korkarım bu tarihi fırsattan yeteri kadar faydalanılamayacak .

KAHRAMANÖKKEŞ
KAHRAMANÖKKEŞ - 7 ay Önce

Yaziklar olsun size tüm paraciklari gömdünüz oraya!!!

Onikişubat
Onikişubat - 7 ay Önce

Başkanımın yemesi bittikten sonra tamamlanacak.

Maraşlı
Maraşlı - 7 ay Önce

Başkanım içinde mini marina yeri yapın.havuz kenarında ünlü kafelere yer yapın mado gönül kahvesi gibi akbel değil ama.Şehir dışından gelen turistlerin gönül rahatlığıyla oturup dinleneceği mekanlar yapın

Hanif
Hanif - 7 ay Önce

Başkan göle maya çaldı bakalım tutacakmı.

drsn
drsn - 7 ay Önce

çalışma son surat devam ediyor haberinin fotosunda bir tane iş makinası yok..bu arada buraya harcanan paranın sayısı bellisiz klavuzlu parkıyla gölkent konutları arasına kaldırım yapacak parayı bulamıyor belediyeler..acı acı acı

HAKKI HAKLIOĞLU
HAKKI HAKLIOĞLU - 7 ay Önce

zaten iflas durumundaki büyükşehir ve onikişubat belediyeleri bu proje ile tamamen biterler. israfın sonu bu olacağı belli değil miydi. siz hala bankamatik yandaş,ahbap, akraba memurlara dokunmayın bakalım sonuç ne olacak

abdülkadir
abdülkadir - 7 ay Önce

dünya kentine dönğştğremessşniz maraşı...herkes aya çıktı...dünya kenti olmanız için öncelikle yeraltı zenginlikleri ile dünyayı ayağınıza çekersiniz..futbol takımı ile çekersiniz...bence bu expo 2023 projesi...kaledeki müzeden farksız olur..hep aynı basit görüntüler....biz 2020 deyiz daha çok ilerlememiz lazım...yeraltı çinileri ile bu yeterlidir dünyayı buraya getirmeye......o arazi kapıçamdan farkı olmaz bence...

maraş sevdalısı
maraş sevdalısı - 7 ay Önce

Helal Be Hanefi Mahçiçek. Gerçekten çok büyük bi projeye imza atıyor. Umarım kıymeti bilinir.

exkalibur
exkalibur - 7 ay Önce

bakalım sen 2023 görecekmisin


SIRADAKİ HABER