Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca her yıl İlköğretim 4. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgiler vermek amacıyla uygulanan ve 2022 yılının Birleşmiş Milletler tarafından "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" ilan edilmesi nedeniyle bu temaya dikkat çekilerek yürütülen Lider Çocuk Tarım Kampı programı Kahramanmaraş’ta da başladı.

Programın ilk gününde, Onikişubat İlçesi Yıldırım Bayazıt İlkokulu 4. Sınıflardan seçilen 20 öğrenciye, Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü seminer salonunda Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Taşkın AYDIN ve teknik personeller tarafından "Su Ürünlerinin Beslenmemizdeki Önemi, Amatör Balıkçılığın Kuralları ve Su Ürünleri Üretimi" konularında sunum gerçekleştirildi.

lidercocuk_05

Ardından Onikişubat İlçesine bağlı Hasancıklı Mahallesinde bulunan Karsu Alabalık İşletmesinde öğrencilere Balık Burger ikramı yapıldı.

lidercocuk_04

Günün son programı Onikişubat İlçesine bağlı Suçatı Mahallesinde bulunan Alabalık Kuluçkahanesi ziyaret edilerek, işletme yetkilileri tarafından öğrencilere Alabalığın yumurtadan çıktığı andan itibaren serüveni hakkında bilgiler verildi.

lidercocuk_03

Lider Çocuk Tarım Kampı programı 3 Haziran 2022 tarihine kadar çeşitli programlarla devam edecektir.