Çakır, su kaçağı tespit çalışmalarına katıldı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından su kayıp ve kaçaklarıyla ilgili yürütülen çalışmaları inceledi.

MALATYA 03.07.2014, 23:33
Çakır, su kaçağı tespit çalışmalarına katıldı
banner257
Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hasan Varol Mahallesi'nde MASKİ ekipleri tarafından tespit edilen su kaçağının giderilmesi için yapılan çalışmalara katılan Çakır, konuşmasında, özellikle son yıllarda yaşanan kuraklıkla birlikte suyun daha tasarruflu kullanılması gerektiğinin ortaya çıktığını vurguladı.

Kaynak sularının azalması ve yeraltı sularının ciddi manada çekilmesi nedeniyle içme suyu sorununun ortaya çıktığını kaydeden Çakır, "Büyükşehirle birlikte artık içme sularının tamamından MASKİ sorumlu oldu. MASKİ Genel Müdürlüğümüz bu konularla ilgili olarak son bir haftada yoğun şekilde çalışmalara başladı. Su sorunu şu anda büyükşehirin en öncelikli, Malatya'nın ise en önemli konularından biri. İlçe gezilerimizde de bunu müşahede ediyoruz. Bunun için sağlıklı bir planlamayla MASKİ olarak bunun üstesinden geleceğiz" ifadesini kullandı.

Çakır, MASKİ'nin başlatmış olduğu çalışmayla kaçak suların tespit edilmesi için sahada yoğun bir tarama yapıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Suyun birçok yerde bahçe sulaması için kaçak olarak kullanıldığı tespit edildi. Bu sorunun üzerine ısrarla gitmeye devam edeceğiz. Yeni ekipler oluşturuldu. Bütün saha, eski beldelerimiz, mahalleye dönüşen köylerimizin hepsi taranacak. Her yer sürekli olarak kontrol altında tutulacak. Vatandaşlarımızın da hassasiyet göstermesi gerekiyor. Kaçak su kullanımının belediyemize bildirilmesi lazım. Çünkü bu sular, kamunun hakkıdır, kul hakkıdır. Son 10 günde ekiplerimiz tarafından 58 yerde kaçak su tespit edildi. Bunun hem maddi olarak cezası ağır, hem de bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası var. Vatandaşlarımızın bu konuda mutlaka duyarlı ve bilinçli olması lazım."
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 05:56
Öğle 12:38
İkindi 16:17
Akşam 19:11
Yatsı 20:30