Gazeteci Yener Atlı'dan Kahramanmaraş Basınına Ağır Eleştiri

KMTSO Kahvaltısına ilan vermediği için boykot ederek katılmayan gazetecileri gündemine alan Gazeteci Yener Atlı, aynı protestoyu Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e yapmayı çok afedersiniz maçanız yer mi? diye sordu.

Gazeteci Yener Atlı'dan Kahramanmaraş Basınına Ağır Eleştiri

Kahramanmaraş Basınının, Gazeteci Cemiyetleri, Ak Parti İl Başkanlığı, Büyükşehir, Onikişubat ve Dulkadiroğlu Belediyeleri tarafından kategorize edilerek itibarlarının ayaklar altına alınması sonrası tartışmalar bitmiyor.

Bazı gazetecilere, Onikişubat Belediyesi başta olmak üzere bazı belediyeler tarafından heapsız kitapsız para aktarıldığının gündemden düşmediği Kahramanmaraş'ta basın çok zor günler geçiriyor. İşte bu zor günlerde KMTSO tarafından, basınla sohbet toplantısı 4 Cemiyette üçünün katılmaması, katılan bir cemiyetin de toplantıyı terk etmesi tartışılmaya devam edeken Yener Atlı'da konuyla ilgili bir yazı yazdı. İşte o yazı:

BU sütunlarda hiçbir zaman çıkar ilişkilerine dayalı yazılar çıkmamıştır. Hâlâ da yazmayı düşünmüyordum ancak Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği olaylı “Basınla kahvaltı” programından sonra artık bir iki kelâm etmek gerektiğini düşündüm.

İŞTE YENER ATLI'NIN YAZISI

10 Ocak Gazeteciler günü nedeniyle KMTSO Başkanı Serdar Zabun, bir nezaket gösterip kentte görev yapan gazetecilerle kahvaltıda buluşup sohbet edelim demiş.

Yani bir gündem veya bir konu yok.

Sadece samimiyetle düşünülen bir sohbet toplantısı.

Sonrasında bir garip tutumla üç Gazeteciler Derneği, toplantıyı protesto ederek katılmama kararı almış.

Sebep ne?

KMTSO, ilan – reklam vermiyormuş…

Peki aynı protestoyu Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e yapmayı çok afedersiniz maçanız yer mi?

Yemez!

“Hadi gelin Yedikuyular’a size sucuk ekmek yedireceğim” deyince Maraş filmindeki Abdılla’nın her sabahın köründe tumanını çeke çeke koşturarak gittiği gibi gidersiniz.

Bir umut değil mi?

Kardeşim ne belediyeler ne de diğer kurumlar, hiç birisinin de basına ilan ve reklam verme zorunluluğu yoktur!

Bu tamamen kurumun kendi inisiyatifinde ve hatta keyfiyetindedir.

Tabiki şu gerçek yadsınamaz: Yerel basına, yerel kamu kurumları bir şekilde destek olmalı, kentte basın mutlaka yaşatılmalıdır.

Yerel yönetimin başındaki yöneticinin basına karşı bir tavrı olduğunu mu hissediyorsun?

O zaman bunu protesto etmenin de farklı yöntemleri var.

Bu işler öyle ergen çocuklar gibi “küstüm oynamıyorum, gelmiyorum” deme ile olmaz sevgili gazeteci arkadaşlar.

Yolunuz, yanlış yol değerli arkadaşlarım.

ÇAYCISIYLA ÇORBACISIYLA CEMİYET BAŞKANLIĞI

KMTSO’nun düzenlediği organizasyonda üç derneğin dışında katılım gösteren bir dernek vardı.

KMTSO Başkanı Serdar Zabun, 10 Ocak’la ilgili görüşlerini sunduktan sonra eline mikrofonu alan dernek başkanı arkadaş, gazetecilerin iç meselelerini anlatmaya başladı.

Büyükşehir Belediyesine nasıl rest çektiğini anlattı.

İlan vermezlerse Büyükşehir’in haberini koymayacaklarını yönetime net bir şekilde ifade ettiğini belirtti.

Yazılı basın olarak güçlerinin çok olduğunu söyledi….

Söyledi de söyledi ama bir şeyi atladı; “Gazetecileri kategorilere ayıran ve şimdi bir paçavraya dönüşen o meşhur dört imzalı metne kendisinin de imza attığını unuttu.”

Aslında toplantıda bulunan bazı arkadaşlar zaten iç meseleleri konuşmasından rahatsız olmuştu ama patlayan Mustafa Karaaslan oldu ve “O metne imza atanın da kendisi” olduğunu yüksek sesle ifade etti.

O andaki kısa süreli karşılıklı diyaloğun ardından dernek başkanı arkadaş Karaaslan’ın kendisini dinlemiyorsa dışarı çıkmasını istemesi, çok çirkin bir tavırdı, ki evsahibi kendisi değildi.

İlginç olan ne biliyor musunuz?

Dernek Başkanı oturduğu yerden kalkıp, “Hadi arkadaşlar gidiyoruz” dediğinde topluluğun neredeyse üçte biri ayağa kalktı ve gittiler.

Şaşkınlığımı atlatamadım, yanımdaki arkadaşıma sordum, “nasıl böyle hakim olmuş?” diye…

Meğerse bütün yemekli toplantılara böyle cümbür cemaat, çaycısından çorbacısına, şirketinin muhasebecisinden bilgisayarcısına toplu olarak gidiyorlarmış.

Tek kelime çıktı ağzımdan: “Yuh olsun!”

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 09:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eski Gazeteci
Eski Gazeteci - 5 gün Önce

Bu şehirde Haber46'dan başka dik duruş sergileyen bir tane basın kuruluşu yok. Tek başına mücadele ediyor. Basın ise kendi kendini itibarsızlaştırdı, yedi bitirdi. Bundan sonra ne yaparsa yapsın hiç bir anlamı olmayacaktır. Haber46'nın çizgisine gelseniz de menfaatiniz için geleceğiniz için bir anlam ifade etmeyecektir. Benim anlamadığım birbirinizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz? Gerçekten yazık, çok yazık. Bu mesleğe yıllarını vermiş bir gazeteci olarak içinde düştüğünüz durumu üzülerek seyrediyorum.

has maraşlı
has maraşlı - 5 gün Önce

K.Maraşta şu an Haber46'dan başka dik duruş sergileyen doğruları haber yapan yok kalanı Aksu tv içine hepsi iktidar sözcüsü. Aksu tv.ye İlimin televizyonu diye severek bakıyordum yeni açıldığında şimdi ilçe ilçe sırayla akp haberi başka bir şey yok, taraflı olduğu için o kanalı artık bakmadan geçiyorum.

GÖREN GÖZ
GÖREN GÖZ @has maraşlı - 5 gün Önce

BEN ARTIK O KANALA KENDİ İSMİYLE DEĞİL EYLEMLERİNEDE UYAN ŞEKLİYLE AKP TV DİYORUMKİ SEBEBİDE MÜDÜRLERİNİN AKP YÖNETİMİNDE SÖZ SAHİBİBİR MAKAMDA OLUŞUDUR. BÖYLECE ONLARDAN FARKLI BİR YAYIN POLİTİKASI BEKLEMEK DOĞRU OLMAZDI.

maraşlı
maraşlı - 5 gün Önce

İşiniz gücünüz akp ile uğraşmak hicmi bir şey yapmadı bu akp bı RTA dusmanligi nedir arkadaşım kafanıza taş düşse adamdan bileceksiniz menfaat uğruna herşeyi yapan insanoğlu yarın mahşer gününde hepimiz göreceğiz

Ede46
Ede46 - 5 gün Önce

Bu ilin hakimleri Cumhuriyet savcıları nerde ?? Belliki bariz bir şekilde bir soygun bir yolsuzluk var ? Yargı hakkı savunmayacaksa ne ise yarar ???

46
46 - 5 gün Önce

yani, medyaya yedirirsen iyisin, yedirmezsen ayağını kaydırabiliriz...bu nasıl bir anlayış,elindeki gücü koz olarak kendi menfaatine kullanmak...

ahmet 46
ahmet 46 - 5 gün Önce

furkan bey bu yener atlı bu gazetecilere verilen paraları belediyeden yapılan destekleri neden buğüne kadar gündeme getirmemiş bi sorun yoksa gerçekten çıkarlarıylamı oynanmasını istememiştir oda araştırılmalı

umit046
umit046 - 4 gün Önce

helallll alkışşş

SIRADAKİ HABER