Kahramanmaraş'ta başarılı taş çıkarma operasyonu!

Kahramanmaraş Özel Sular Vatan Hastanesi Üroloji Uzmanı Mustafa Eren, yapmış olduğu başarılı operasyon ile hastanın böbreğinden bir avuç taş çıkarttı.

Kahramanmaraş'ta başarılı taş çıkarma operasyonu!

“Riskli bir operasyon oldu”

Yapılan operasyon hakkında bilgiler veren Eren şunları söyledi: “Hasta sol böbreğinde ağrıyla bize müracaat etti. Hasta daha öncesinde gittiği merkezlerde sol böbreğine stent takılmış stent’te bir iki ay sonra tekrar taşlaştığı için çıkarılamamış hasta sol böbreğinde hem stent hem de ağrı nedeniyle bize müracaat etti. Müracaat ettiğinde yaklaşık 5 cm büyüğü olmak üzere multipi taşı vardı. Böbrek içerisinde diğer böbrekte fonksiyon olarak görmediği için tek böbrekli kabul edilip ameliyatında ona göre yapılması gerekiyordu, böbreğin kaybedilmesi riskli bir hasta grubundaydı. Hastanın sistin taşı var daha öncesinde de tanı konulmuş metabolik sıkıntısı var. Yakın zamanda da taştan dolayı operasyon olmuş sağ böbreği fonksiyon görmemesi de tamamen bu metabolik sıkıntısından kaynaklı. Hastayı başarılı bir operasyonun ardından taşlarını tamamen temizleyip stentlerini çıkartıp taştan kurtardık.”

Kahramanmaraş’ta taş görülme oranı yüksek”

Kahramanmaraş’ın bölgesel olarak endemik bir bölgede olduğunu ve taşın Türkiye geneline göre çok daha sık görüldüğü bir bölge olduğuna dikkat çeken Üroloji Uzmanı Mustafa Eren, “Şimdi tabi taşın bu hastadaki sistin taşı taşın metabolik olarak değerlendirilmesi gerekir sıralayacak olursak kalsiyum taşı olabilir, amonyum fosfat taşı olabilir, sistin taşı olabilir, ürik asit taşı olabilir çeşitleri var her bünyede her şekilde farklı boyutlarda ve farklı şekillerde oluşmakta en sık sebep genetiktir. Yani ailesel yatkınlık varsa taş daha sonraki nesillerde de görülme oranı artmakta onun dışında bu hasta gibi metabolik sendromlu bazı özel durumlarda da yine taş oluşmakta aynı zamanda kişinin kendi beslenme alışkanlıkları da bunu etkilemekte veya çevresel faktörler etkilemekte yani günlük su tüketiminin azaltılması veya sıcak iklimde bulunup ona bağlı su kaybının fazla olması taş oluşum riskini arttırmaktadır. Kahramanmaraş bölgesel olarak endemik bir bölgedir, taşın Türkiye geneline göre çok daha sık görüldüğü bir bölge yani %21 civarında görülmektedir. O yüzden Maraş’ta taşın oluşmasında ki en sık sebep olarak söyleyecek olursak genetiktir. Yani genetik yapısından kaynaklanmaktadır. Ama onun dışında tabi ki böbreğin yapısı kişinin beslenme alışkanlığı gibi faktörler de etkilemektedir.” Diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
46
46 - 2 ay Önce

Hastamıza geçmiş olsun. Mustafa hocamızı taniriz. Maraş için bir şans o

Hasta
Hasta - 2 ay Önce

Tebrik ederim.

Maraş
Maraş - 2 ay Önce

Helal olsun böyle doktorlar da varmış kahramanmarasımizda

drsn
drsn - 2 ay Önce

suriyelimi hasta

hakan
hakan @drsn - 2 ay Önce

yok afgan

ayıp be
ayıp be @drsn - 2 ay Önce

her gördüğünüz siyah giyinen kişiler suriyeli vs değildir , cahil cahil konuşmayın

Ede
Ede - 2 ay Önce

Valla helal olsun demekten başka nediyebilirizki. Maraş 'ın son zamanlarındaki kötü imajını silen bu haberleri özlemiştik valla

Zalım
Zalım - 2 ay Önce

Doktorum ne zalımmışsın sen be. Hekimlikten önce Taşocağındamı çalıştın sen . Şaka biryana seni ve ekibini maraş adına tebrik ederik

SIRADAKİ HABER