Bakan Soylu; " Suriyelilerin sınır dışı edilmesi söz konusu olamaz!"

Bakan Süleyman Soylu Kahramanmaraş'taki Geçici Barınma Merkezinde incelemelerde bulundu.

SİYASET 29.07.2019, 00:32
Bakan Soylu; " Suriyelilerin sınır dışı edilmesi söz konusu olamaz!"
banner257
banner226

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Geçici koruma statüsündeki hiçbir Suriyelinin, uluslararası koruma statüsüyle ülkemizde bulunan bir yabancının veya ikamet izniyle ülkemizde bulunan bir kişinin sınır dışı edilmesi gibi bir durum asla söz konusu değildir, kabul edilebilir değildir. Bunu yapabilme kabiliyetine ve hakkına da sahip değiliz. Ne böyle bir istemimiz var, ne böyle bir eylemimiz var, ne böyle bir hakkımız var. Bu kadar açık ve net." dedi.

Soylu, Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi'ne yaptığı ziyarette, gazetecilere açıklamada bulundu.  

Ülke olarak hem coğrafyanın hem de dünyadaki ekonomik dengesizlikler ve güvenlikle ilgili tehditlerin getirdiği sorunlarla doğrudan temas halinde olduklarını belirten Soylu, bu anlamda küresel terör örgütleri ve uyuşturucuyla mücadele ettiklerini ifade etti.

Suriye iç savaşından kaynaklanan göçün de bunlardan bir tanesi olduğunu aktaran Soylu, göç hadisesinde Türkiye'nin pozisyonunun, dünyanın diğer ülkelerinden çok farklı konumda bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti: 

"Geçen yıl 268 bin kaçak göçmen yakalandı. Bu yıl, günümüz itibarıyla yakalanan düzensiz veya kaçak göçmen sayısı 165 bini geçmiş durumda. Bu, şu demektir: Bir operasyon yürütüyoruz, yıl sonu itibarıyla bu 300 bini aşar. 2015'te 1700 olan geri gönderme merkezi kapasitemiz şu anda 16 bin, yıl sonunda yaklaşık 20 bin olacak. Türkiye'nin göç politikası yoktur diyenlere; kamplarımız, geri gönderme merkezlerimiz, kayıt sistemlerimiz, eğitim, sağlık, uyum politikalarımız, tüm bunlarla ilgili bugüne kadar attığımız adımlar, kaçan göçmenlerle ilgili ülkelerle yaptığımız geri kabul anlaşmaları... Türkiye dünyanın, Avrupa'nın çaresiz kaldığı süreçte ayakları yere sağlam basan bir göç politikası oluşturdu ve bunu yürütüyor. Burada eksiklik yok mu, elbette var. Yönetmeye ve kontrol etmeye çalıştığımız alanın dışına çıkanlar var ama bunları da bir vesileyle kurallara ve ilkelere uymakla mükellef hale getirmek durumundayız."

Soylu, sürecin başından beri bilinçli ve planlı adımlar atıldığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Meselenin içinde birbirinden çok farklı tanım, statü ve başlık olması, bazen karışıklığa yol açmaktadır. Kamuoyunda Suriyeliler veya göçmenler diye ifade ediliyor ancak bunun içinde kaçak göçmenler var, uluslararası koruma statüsünde olanlar var, geçici koruma statüsünde olanlar var, yasal ikamet izniyle ülkemizde bulunanlar var. Yani sokakta gördüğümüz her yabancı, Suriyeli göçmen değil. Dolayısıyla bu kavram çeşitliliği, zaman zaman karmaşaya yol açabiliyor ve buradan bir istismar alanı oluşturmak istenebiliyor. Avrupa'da olağanüstü bir yabancı düşmanlığı var ve yükseliyor. Tek dertleri bunu Türkiye'ye taşımaktır. Avrupa'nın bu cereyanını Türkiye'ye taşımak için de birileri ellerini ovuşturmaktadırlar. Türkiye içinde bundan siyasi menfaat elde etmek isteyenler var. Özellikle Orta Doğu politikamıza çentik atmak için Orta Doğu mahreçli bu işi karıştırmak isteyenler var. Ama ne bizim insanlığımız, ne İslamiliğimiz, ne komşuluğumuz, ne geleneğimiz, ne göreneğimiz, buna müsaade etmeyecektir. Bu kadar açık ve net."

Son günlerde Suriyelilerin sınır dışı edildiği veya edileceği yönündeki yanlış söylemin de aslında tam da bu kavram çeşitliliğinden beslendiğini dile getiren Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün bir gazetenin manşetinde Uygur Türkü bir kardeşimizle ilgili bir ifade var. Şimdi o gazetenin manşeti tam bir cehalet ürünüdür diyorum çünkü maksatlıysa daha kötü. Eğer maksatlı yapıldıysa hakikaten daha kötü. Daha da üzücü. Bir cehalet ürünüdür. O manşeti kim attıysa onunla ilgili, 'kardeş sen bunu bilerek mi yaptın, bilmeyerek mi yaptın' diye bir soruyu ortaya koymak gerekir. Bir gazetenin böyle bir manşet atabilme hakkı yok. Hele kendilerini, beni bağışlasınlar, konuşurken mangalda kül bırakmayan, entelektüelizm çabası içerisindeki arkadaşların bunu atlamamaları gerekirdi. Kimse kusura bakmasın, hak sadece bu dünyada değil öteki dünyada da var. Onun için bize müracaat etmiş bu kardeşimiz ki bu politikaya bizim ne kadar hassas olduğumuzu benimle çalışanlar çok yakında bilirler. Uygur Türkü kardeşlerimiz, o gazeteye manşet atanlardan çok daha iyi bilirler. Ayıptır, günahtır, yazıktır. Müracaat etmiş. Ne için? Uzun süreli ikamet belgesi için. Bizimkiler de 'senin şartların uzun süreli ikamet belgesini tutmuyor' demişler. Ya kısa süreli ikamete başvur ki başvurmuş, vereceğiz, verilecek de. Veya rutin olarak orada yazılan maddeler var. Ülkemizden, kendi gittiği ülkeden insan haklarıyla ilgili bir sıkıntıya uğrayacak, zulüm görecek hiçbir yere, hiç kimseye göndermiyoruz. Böyle sınır dışı etmemiz mümkün değildir. Benim İçişleri Bakanlığı dönemimde iki üç defa oldu, sehven, hatayla oldu, hala yarası içimdedir. Bilgimiz dışında oldu. Birisi Mısır'a gitti kardeşimiz ama zinhar en ufak bir kusurumuz söz konusu değildir. Ama vicdanen kendimi mesul hissederim. Böyle bir şeyi bizim yapabilmemiz mümkün değildir."

Soylu, bu konuda birçok sivil toplum kuruluşuyla ilişki içerisinde bulunduklarını dile getirerek, göç meselesini bir parametre, rakam üzerinden görenlerin yanılgı içerisinde olduğunu söyledi.

"Üzülerek izliyoruz ki dün göçmenler konusunda ırkçı bir pozisyon alan bazı kesimler, bugün tam tersi bir pozisyon ve söylemle süreci provoke ediyorlar." diyen Soylu, şunları kaydetti:

"Bu tehlikeli ve kimseye bir şey kazandırmayacak bir yaklaşımdır. Son günlerde özellikle İstanbul üzerinden yürütülen konu, tamamen düzensiz ve kaçak göçle mücadeleyle ilgili bir konudur. Geçici koruma statüsündeki hiçbir Suriyelinin, uluslararası koruma statüsüyle ülkemizde bulunan bir yabancının veya ikamet izniyle ülkemizde bulunan bir kişinin sınır dışı edilmesi gibi bir durum, asla söz konusu değildir, kabul edilebilir değildir. Bunu yapabilme kabiliyetine ve hakkına da sahip değiliz. Ne böyle bir istemimiz var, ne böyle bir eylemimiz var, ne böyle bir hakkımız var. Bu kadar açık ve net. Burada iki mesele var. Birincisi, geçici koruma statüsündeki her Suriyelinin hangi ilde kayıt edilmişse orada ikamet etmesinin sağlanması. İkincisi de kaçak göçle mücadelenin ciddiyetle sürdürülmesidir. Yaklaşık 15 günlük çalışma sonucunda hakkında işlem yapılan yabancıların yüzde 90'dan fazlası, Suriyeliler dışındaki uyruklardan oluşmaktadır. Başka ile kaydı olup İstanbul'da yaşayan Suriyelilere de bir müddet verildi. Bütün sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüldü, görüşülüyor. Kedi illerine dönmeleri için verilen müddet olduğu için onlara da şu an herhangi bir işlem yapılmıyor. Kaydı olmayan Suriyelilerle ilgili de kayıt işlemleri devam ediyor. İstanbul'da kayıtsız olarak tespit ettiğimiz Suriyelileri sistem gereği önce kampa götürüyoruz, orada kaydediyoruz, hangi ile gitmek istediğini soruyoruz ve oraya gönderiyoruz, bu kadar açık ve net."

Yorumlar (32)
Mehmet ay 2 yıl önce
Biz gidelim sayin soylu suriyeliler rahatsiz olmasin dimi
Unutmayanlar 2 yıl önce
Sn soylu secimde görüşürüz İNŞAALLAH
Edeler46 2 yıl önce
Memleketi temsil edenler tek kelime etmediniz mi?Halk millet istemiyor neden Maraş demediniz mi?vebali büyük bu millet bunu da sizi de unutmaz.yazıklar olsun alayınıza
maraşlı 2 yıl önce
Siz göndermeyin biz sizi göndermesini biliriz..
ANADOLU SELÇUKLU 2 yıl önce
GİTMELERİ GEREKİR AMA!!! MEMLEKETİMİZDE RAHATÇA YAŞIYAMIYORUZ ADIM BAŞI SURİYELİ VAR İSTEMİYORUZ ADAM BENİM MEMELEKETİMDE BENDEN DAHA ÜSTÜN OLAMAZ..!
Adsız 2 yıl önce
2023 de görüşürüz sayın soylu.
ÖKKEŞ 2 yıl önce
16 YILDIR AK PARTİYE OY VERİRİM.
SURİYELİLERE UYGULAMIŞ OLDUĞU YANLIŞ POLİTİKALARDAN DOLAYI OY VERMİYORUZ AİLECEK..
KENDİ MEMLEKETİMİN PARKLARINDA OTURAMAZ HALE GELDİK.
VERGİ VERMEDEN DÜKKAN AÇAN SURİYELİ DOLU..
SİGORTASIZ SURİYELİ DOLU.
MADEM MAZLUM MADEM YAZIK O ZAMAN KONYA OVASINA GÖTÜRÜN HEPSİNİ TARIMLA UĞRAŞSINLAR MEMLEKETE FAYDA SAĞLASINLAR.
YİYİP İÇİP YATAN SURİYELİ GÖRÜNCE NEFRET EDİYORUM
Vatan dostu 2 yıl önce
Siz kimse sordunuz da aldınız bunları ülkeye ?
80 milyon insanın vebaline girdiniz.
Bir güç var 2 yıl önce
Dün Bakanımız geldi. Haber 46 mızın 2.manşet haberi gayet açık yazıyor. Bakanımız söylemiş Hiç bir kuvvet gönderemez sınır dışı edemez diye. Bakanım okumazsın da hani olur ya belki bir şans. Bir güç var sizin unutturmaya çalıştırdığınız, Milliyetçilik. Hani siz bunun adına ırkçılık diyorsunuz ya. Bir güç var seçim ama tabi bu Maraş için geçerli değil. Durum belli anca boş laf yine gider basar mührü kendine zulüm edene. Bakanım bir güç var sizin hafife aldığınız ,sizi 15 Temmuz'da ipten alan Halk .Hani Fransızların alay edipte sonra bıçak kemiğe dayanınca arkasına bakmadan kaçıran o gücün adı.Hani yunanlıları köpek balıklarına yem eden o gücün adı.Bakanım halkı dinleyin dinlemezseniz bu halkı sonra sizi dinleyen bir tane vatan evladı kalmaz etrafınızda. Son lafımda cesareti olan yayınlar bunu ben korkmuyorum. Girin mahallelere her yerde gerilim hat saffada. Gece çalışmak için erkenden yatan vatandaşın kahkaha barığrık sesleri ile uyanıyor. Gir mahalleye senin esnafın sırf devletimiz yaşasın diye vergisini veriyor İşçin sigortasını yatırıyor. Sonuç bekle hastaneler girilmez durumda.Çocuklarımız sokaklarda oynayamıyor. O bahsettiğiniz muhacirlik böyle olmuyor. Bedirde Uhud'a, Hendekte savaşan sadece Medineliler miydi. Altı aylık eğitim verdiğin mehmetciğimi sınıra gönderip şehit ediyorsun da 11 yıldan bu yana beslediğin Hz suriyeliri neden eğitim verip savaşa göndermiyorsun. Oynamayın bu güç ile Bakanım . Bu güç bıçak kemiğe dayandığında ayağı kalkmayı elbet bilir.
m.ferhat 2 yıl önce
Belediye reisi vali ve ne kadar Maraş temsilcisi varsa hazır kıta dinlemiş emir telakki etmiş heralde.yazik
Serhanali 2 yıl önce
Suriyeliler maraşa iyelenmiştir hayırlı olsun
dshısahıaufoa 2 yıl önce
istanbul secimlerinin öncesinde de bize 6 ay muhlet verin suriyelileri göndereceğiz diyen adam da sülayman soyluydu
Vatan sever 2 yıl önce
Sayın bakanım Suriyeliler yüzünden iş bulamıyoruz iş bulsak bile ucuz çalışmak zorunda kalıyoruz sebebi süriyeler işin içinden çıkamaz hale geldik emeli olanlarımız binücyüz TL ile geçim çıkartmak zorunda buna sizden çözüm istiyoruz suriyelere iş vermesinler ya onları tamğun bölgeye gönderin yadacaalışma izni verilmesini kendi memleketimizde biz öüşteci durumundayız sizden çözüm bekliyoruz
Mahmur 2 yıl önce
Seçimde bizde net oluruz
Türk 2 yıl önce
Öyle rahat rahat açıklama yapıyısunuz tabii sizin için çok kolay onlarla iç içe yaşayan biziz zorluğu biz yaşıyoruz. En büyük ümidimiz hepsinin gitmesi. Huzur kalmadı vatandaşıda anlayın biraz.
46 2 yıl önce
bu kadar önemli bir konu, neden halka sorulmadan (referandum) bir kişinin kararına bırakılır? surilerle biz yaşıyoruz siz yaşamıyorsunuz...
maraşlı 2 yıl önce
kendi halkınızı yoksulluga mahkumedın zam üstüne zam vergi üstüne vergi alın suriyelilere yedirin sonrada vicdandan bahsedin.ama sizin suçunuz yok size %70 oy verenlerin suçu
rozturk.59 2 yıl önce
Zamanın da Lağım Faresi Surilere Kucak Açan K. Maraş ve K. Maraş' lılara Bu Zulüm Haktır...!!!???
Türküm türk 2 yıl önce
Sayın soylu suriyelileri koruyorsunuz. nedenmi ? Suriyeli bir şahıs ehliyetsiz arabasının sigortası yok arabama çarptı üstelikte suçlu olanda suriyeliydi. Hiç birşekilde ceza almadı aynı arabayla hurdacılık yapmaya devam etti hakkında defalarca şikayette bulundum ama hala bekliyorum. Eğer ben ehliyetsiz ve arabamın sigortası olmasayda para cezası alırdım ve arabam bağlanırdı değilmi. Ben türk vatandaşıyım bana bu yapılan haksızlık değilmi siz ve sizin gibi yetkililere hakkımı haram ediyorum asgari ücretle çalışıp haklı olduğum halde 5 bin liraya yaptırdım arabamı çocuklarımın rızkı bir suriyeli yüzünden boşa gitti aslada helal etmem.
Uyuyamıyoruz 2 yıl önce
Suriyelilerin sınır dışı edilmesi söz konusu olamazmış. Gelin buyurun benim evde bir hafta yaşayın da anlayın bizim halimizden 90 bin suriyeli yaşıyor k.maraşta tabi sizin keyfiniz yerinde sizin komşularınız suriyeli değil benim mahallemde türkten çok suriyeli var kafayı yicez neredeyse hergece saat 3 e 4 e kadar sesleri kesilmiyo sabahın 6 sında kalkıyorum yeter duyun artık vatandaşın sesini.
AHMET AKDOĞAN 2 yıl önce
kim suriyelileri gönderirse oyumu o partiye vereceğim
Adsız 2 yıl önce
Biz bu maraşkolay kazanmadık uyan maraşlı
Yıldız Büyükceylan 2 yıl önce
Duraklı mahallesi burda kendimi suriyeli gibi hissediyorum sağımız solumuz okulumuz dükkanlar türkler sayılı 2_3 yıl sonrayı düşünemiyorum biz yabancı olucaz bir an önce bir çözüm en iyisi herkes yurdunaaaa
dasfdhdfj 2 yıl önce
madem o kadar çok seviyorsunuz alın evinizde besleyin biz İSTEMİYORUZ.
46 2 yıl önce
6 akpli vekil var,vatandaşın arasına girinde suriler hakkındaki düşüncelerini öğrenin ve gelene gidene bunu anlatın şakşakçılık yapmayın...milletin derdiyle ilgilenin ey vekiller...
Sabri46 2 yıl önce
Seçimde görüşürüz :)
rte 2 yıl önce
suriye politikanız sizin sonunuz oldu hala anlamadınız göçmen kuşlar byy
SARI 2 yıl önce
Haksızlıgı Hakdava edenlerdenHakdavaetmek Hakka hürmetsizliktir Zalim Zulmeder Kader Adalet eder Bir Mahkeyi Kübravar soylu
Tufan 2 yıl önce
Siz bu milleti dinlemiyorsunuz yarın sizi dinleyecek millet bulamayacaksınız bitiyorsunuz
Genel İzleyici 2 yıl önce
Akp'nin bu tutumu kendi sonunu hazırlamaktadır.Hani bize 6 ay verin diyende Sayın Soylu değil mi acaba.. Artık kendi söyledikleriyle çelişir hale geldiler.Ağzını açsanız hak hukuk dersiniz.... Bir halka sorun bakalım kim istiyor artık ..Misafir miş misafirlik 6-7 sene olmaz misafir dediğiniz suriyeli yaşam standartı benden daha iyi her bayram tatile gidip gidiyor.... yazıklar olsunnn
osman 2 yıl önce
bu suriye liler bu iktidara ne verdide vatandaşa rağmen ısrar ediyorlar bunlar vatan haini göçmen mülteci falan değil mülteci nedir bir okuyun bakalım Vatandaş olarak biz istemiyoruz
AVCU 2 yıl önce
VATANI SURİYELİLERE VERİNDE KURTULAK ARTIK AKPYE OYYOK SON KENDİLERİNE CEKİ DĞZEN VERSİNBLER HERKEZ İŞSİZ ONA CARE BULAMADINIZ HALA SURİYLİ GETİRİYOSUNUZ
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı