Kayıp Silah iddialarına Mahir Ünal cevap verdi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, “20 tugayı donatacak 100 binden fazla silah kayıp” iddialarını değerlendirdi. Ünal, “15 Temmuz'la ilgili millet nezdinde ve uluslararası alanda oluşmuş olan meşruiyeti yaralayan, itibarsızlaştıran argümanlar maalesef içeriyor. Kayıp silahlar iddiası daha önce FETÖ'cü hesaplar tarafından ortaya atıldı” dedi.

SİYASET 14.07.2021, 20:27
Kayıp Silah iddialarına Mahir Ünal cevap verdi
banner257

AK Partili Mahir Ünal, 15 Temmuz'u siyasi tartışmanın malzemesi yapmanın son derece yanlış olduğunu öne sürerek, "Çünkü; o geceyi bu Meclis'te CHP'lisi, MHP'lisi, AK Partilisi birlikte yaşadı. 15 Temmuz'da bir millet mutabakatı oluştu. Bu millet mutabakatı aslında 7 Ağustos Yenikapı mitinginde de mevcuttu. O millet mutabakatının içerisinde CHP de vardı. Ama 7 Ağustos'tan sonra ne oldu bilmiyoruz. CHP, 15 Temmuz'a 'kontrollü darbe', 'tiyatro' demeyi seçti. Bu gecede millet çıplak elleriyle, istiklaline, devletine, geleceğine sahip çıktı" dedi.

CHP’nin KHK’larla görevinden uzaklaştırılan memurlarla ilgili açıklamalarını eleştiren Ünal, "15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde CHP'nin, CHP'nin yandaş medyasının hem KHK'lıları gündeme getirmesi, hem kayıp silahlar konusunu gündeme getirmesi, bunun da 15 Temmuz'un yıl dönümüne denk gelmesi, 15 Temmuz'la ilgili millet nezdinde ve uluslararası alanda oluşmuş olan meşruiyeti yaralayan, itibarsızlaştıran argümanlar maalesef içeriyor. Kayıp silahlar iddiası daha önce FETÖ'cü hesaplar tarafından ortaya atıldı. Türkiye'de de hemen bazı hesaplar bunu alıp kullanmaya ve yaymaya başladılar. Bunları iyi niyetli açıklamalar olarak görmek mümkün değil" diye konuştu.

100 binin üzerinde başvuru yapıldı

OHAL İzleme Komisyonu'na yüz binin üzerinde başvuru yapıldığını söyleyen Ünal, “Bu başvuruların birçoğunun, yaklaşık 50 binin üzerinde başvurunun tek bir kalemden çıktığı, sadece altındaki imzaların değiştirildiği açık bir şekilde ortaya çıktı. OHAL İzleme Komisyonu bütün bu başvuruları en ince detaylarına kadar inceledi. Herhangi bir mağduriyet oluşmuşsa, bunların geri dönüşlerine ilişkin hukuki alt yapıyı oluşturdu. O yüzden burada birilerinin Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğu gerçeğini unutmaması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

KHK’lıların davalarıyla ilgili CHP’nin tutumunu eleştiren Ünal,  şöyle konuştu: "Yani AİHM'de görülecek davalara ilişkin, Türkiye aleyhine oluşturulmak istenen bir altlık var. İkincisi, o dönem Kemal Kılıçdaroğlu mahkemelerle ilgili çok kötü açıklamalar yaptı. Türkiye'deki yargılamanın gayri meşru olduğunu, o gece suçüstü yakalanmış darbecilerin yargılandığı mahkemeleri bile gayri meşru ilan etti. Savcıları 'satılmış savcılar, satılmış hakimler' ifadeleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yargı sistemini tartışmaya açtı. Bütün bu söylemler aslında Türkiye'nin uluslararası alanda yalnızlaştırılması, tecrit edilmesi, Türkiye'deki hukuk sisteminin meşruiyetinin yara görmesine zemin hazırladı. Bu çalışmalarıyla da AİHM'e dönük bir altlık oluşturmayı amaçladılar. Peki bunun adı muhalefet midir? Muhalefet, 'Türkiye'de mal ve can güvenliği yok' diyerek, aslında uluslararası alanda Türkiye'ye karşı uygulanan tecrit, Türkiye'nin tam bağımsızlık mücadelesine karşı uygulanan o tecrit politikasının bir aparatı ve parçası haline geldi"

Yorumlar (9)
Cenk 3 hafta önce
Gitmemenin hazırlıkları mıdır? Sorun büyük, sonumuz hayırlı mı bilemedim.
HAS MARAŞLI 3 hafta önce
Ah birde ARSAN KAVŞAĞI ne zaman bitecek bilgilendirseniz sayın Bakanım...
furkan demirci 3 hafta önce
marasin zubuk zadesi konusmus
Edem 3 hafta önce
Allahım bizi niye bu kadar zeki yaratmadın
Suat karlı 3 hafta önce
Kabarcık üzümü çıktı mı
Yusuf ozturk 3 hafta önce
Ulann fetö neymişsin sen be. Kayıp Silahlarıdami sen kaçırdın, beklenir beklenir.
Yusuf gazı ucar 3 hafta önce
Bir sey yok ama yinede birseyler oldu.
Tugrul demir 3 hafta önce
Sayın vekilim silahların yeri ile ilgili verdiğiniz bu degerli bilgiler için tesekkur ederim. Allah doğrunun yardımcı olsun
ÖMER KANDEĞER 3 hafta önce
RECEP TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANIMIZ BU MAHİR ÜNALIN KALEMİNİ NE ZAMN KIRACAKSIN K.MARAŞ BU ADAMI SEVMİYOR SADECE SEVİYORMUŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR. BU ADAM BELEDİYEDE EKİPLERİNİ KURMUŞ BELEDİYE BAŞKANLARI BUNDAN EMİR ALMADAN İŞ YAPMIYOR LÜTFEN BU ADAMIN KALEMİNİ KIRIN ARTIK YETER KAYIP GİDİYOR K.MARAŞ BU ADAM YÜZÜNDEN OYUMUZDA
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20