Tarım ve Orman Bakanlığı bütün imkanlarını deprem bölgesi için seferber etti. Bu illerden birisi de depremin merkezi Kahramanmaraş oldu. 800 dekarlık alana kurulu Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, afetzede çiftçilere destek sahası olarak belirlendi.

photo1676817928 (2)

Depremde ahırı zarar gören çiftçilere hayvan çadırı ve yem desteğinin yanı sıra; depremden etkilenen afetzedelere odun kömür ve gıda yardımı takviyesi de yapılıyor. 2 bin 412 ton hayvan yemi ve 2 bin adet hayvan çadırı, bakanlığa ait araçlarla çiftçinin ayağına kadar götürülüyor.

photo1676817928 (1)
Veteriner hekimler aynı zamanda sahada depremzedelere ait ve sahipsiz hayvanların tedavi ve kontrolünü sürdürüyor. Ayrıca sahipsiz hayvanlara mama desteği sağlanıyor. Bu kapsamda, afet bölgesinde, depremden dolayı telef olan hayvanlar ve yıkılan ahırlar tespit ediliyor. Merkez dahil olmak üzere 11 ilçenin tamamında çiftçi ve hayvancılık sektörüyle uğraşan üreticilere mazot ve gübre desteği de sunuluyor. Bölgeye sevk edilen hayvan çadırları, daha sonra Bakanlığa bağlı ekipler tarafından alana gidilerek monte ediliyor.

photo1676817928 (3)

Kahramanmaraş Konteyner kent Ayrıca Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde kurulan aşevinde yaklaşık 10 bin kişiye yetecek kadar 3 öğün yemek servisi sunulmakta.