Kahramanmaraş'ın dışlandığı Hızlı tren Çukurova ile Güneydoğuyu yakınlaşıyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından "Akçagöze-Başpınar Varyantı Projesi" kapsamında kurulacak hızlı tren ağıyla Çukurova yöresiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi arasındaki ulaşım mesafesi kısalacak.

TEKNOLOJİ 05.11.2015, 15:39 05.11.2015, 15:44
Kahramanmaraş'ın dışlandığı Hızlı tren Çukurova ile Güneydoğuyu yakınlaşıyor
banner257

 AA muhabirinin TCDD yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 6 Eylül 2013'te yer teslimi yapılan proje kapsamındaki çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

180 milyon liralık yatırımla 2017 yılında tamamlanması öngörülen proje sayesinde özellikle sanayi ve ticaret ağları güçlü olan iki bölgenin birbiriyle ilişkileri daha da güçlendirilecek. Eski demiryollarıyla yolcu taşımacılığında neredeyse tercih edilmeyen ve yük taşımacılığında ise nadiren kullanılan bu 27 kilometrelik hattın 120 kilometre hıza ulaşabilen hızlı trenle yenilenmesi planlanıyor.

Çalışmaların sürdürüldüğü hatta 5,2 kilometre uzunluğunda 2 tünel yapılıyor. Bu tünellerden bin 820 metre uzunluğundaki ilkinde çalışmalar tamamlandı ve tünel açıldı. 3 bin 428 metre uzunluğundaki ikinci tünelin ise 600 metrelik bölümü bitirildi, kalan bölümlerindeki çalışmalar hızlı şekilde sürdürülüyor. 

Projede yer alan 4 menfez ve 1 köprü imalatı da tamamlandı. 27 kilometrelik mesafeyi kapsamasına rağmen zorlu coğrafi koşullar nedeniyle yaklaşık 45 dakikada aşılan bu hat, yenilenme işlemleri tamamlandığında 13 kilometreye düşürülecek ve 10 dakikada geçilebilecek.

HABER FOTOĞRAFLARI

- Beklenenden daha erken bitecek

Yüklenici firmanın direktörü Salih Akçadağ, AA muhabirine, projedeki çalışmaların zorlu arazi şartları nedeniyle güçlükle ilerlediğini söyledi. Buna rağmen çalışmaların hedeflenen süreden de erken bitirilebileceğini anlatan Akçadağ, "Proje 2017 yılında tamamlanacak diye planlandı ancak 2016 yılının 9. ayı gibi bitirmeyi hedefliyoruz. İnşallah bir aksilik olmazsa beklenenden daha kısa sürede çalışmalarımızı bitireceğiz" diye konuştu.
Yorumlar (25)
ede46 5 yıl önce
maraşta iş yapan sıyasetcı olmazsa dışlanır elbette.. sıyasıler sadece vatandası rey olarak görürse halkta % 70 rey verırıse yatırıma ne gerek varkı .reyler zaten geliyor
AVRUPALI TURK 5 yıl önce
KAHRAMANMARASTA HAYELDI GERCEK OLDU CUMHURBASKANI VE BASBAKANIN SOZ VERDIGI TREN SECIM BITTI VAATLER HIZLI TRENLE GITI MARAS DAHA COOOOOK HIZLI TREN BEKLERSINIZ SIZ
AVRUPALI TURK 5 yıl önce
EVET SIZ DAHA COOK BEKLERSINIZ AVRUPA HIZLI TRENI BITIRDI TAYIP DAHA MARASIN DISINDAN GECIRDI HADI BANA EY VALLAH BEN RAHATIMA BAKIYORUM SEN VE SENIN GIBILERIDE TRENE BAKA DURSUN BY
ömer 5 yıl önce
biz bekleriz sizde kina yakarsiniz.
Maraşlı 5 yıl önce
Cumhur umuzun sözü var. hızlı tren maraş tan geçecek.Sözünü tutmazsa ne olacak.
kayt 5 yıl önce
ahmet davutoğlu adana mitinginde maraştan geçer demedi.ama %70 oyu aldı.şimdi 7 vatan evladı gösterin kendinizi....
Oğuzhan Bağcı 5 yıl önce
hani Maraş'tan da geçiyordu bu tren :))
saadet 5 yıl önce
Yine kandırıldınız ey maraşlım !!! Olsun 70% oyu verdiniz ya , müstehakınız budur. Neden 100% vermediniz ?
.. 5 yıl önce
Maraşlı hiç bi şeyi haketmiyor. en iyisini yapıyorlar. yatırım falan yapmayın şu şehre. herkes hakettiğini yaşıyor, bu kadar körü körüne bi şeylere inanan başka bir şehir yok türkiye de. hersene aynı yalanlar atılıyor her sene yine inanıyorlar. eskiden bizim maraş halkı okumamış, cahil aklıyla değil gönlüyle hareket ediyor, derdim ama aslında yanılmışım, herkes cin gibi Maraş ta herşeyi biliyor ama genel bir ahlak sorunumuz var bilgisizlik değil
mustafa 5 yıl önce
nereden geçecek
dr.. 5 yıl önce
Bertizden geçecekmiş aberiniz olsun
EDE46 5 yıl önce
AHIR DAGINDAN GECIYORMUŞ İZLERSINIZ ARTIK :))
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?