Verdiği konserde imam hatip liselilere yönelik sarf ettiği sözlerden dolayı hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla soruşturma başlatılan şarkıcı Gülşen gözaltına alındı.

GÜLŞEN’İN İFADESİ

Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Gülşen’in ifadesi ortaya çıktı.

Şarkıcı Gülşen, ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. Grubunda Miraç adlı müzisyenin “imam” lakabı olduğunu belirten Gülşen, aralarında geçen bir konuşma dolayısıyla suç işleme kastının olmadığını savundu.

Gülşen, ifadesine şunları söyledi:

“Ben 25 yıllık sanatçıyım. Benim müzisyen çalışma arkadaşlarım var. Bu grupla birlikte konserlerde sahne alırım. Benim kadromda klavye müzisyeni olarak yer alan “Miraç” isimli arkadaşımın lakabı “imamdır”. Arkadaşlarla kendi aramızda ‘aptal, salak, sapık' olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki kelime bir araya gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Miraç'ın soy ismini ve iletişimini hatırlamıyorum. Grupta tüm arkadaşlarımın lakabı mevcuttur.

Bu konuşma, konserin hatırlamadığım bir aşamasında muhtemelen şarkı arasında Miraç ile aramızda geçen bir konuşmadır. Ben orkestrama hitaben “beni seyircilerinin arasında omuzlarınızda taşıyın” demem üzerine bana okrestra arasından “seni imam taşısın” şeklinde cevap gelince bahse konu konuşma Miraç'la aramızda geçmiştir. Bu konuşma konsere katılanlara ya da medyaya hitaben yaptığım bir konuşma değildir. Ben ülkesini seven, fırsat eşitliğine inanan, kimseyi ayırıp örselemeyen bir sanatçıyım.

“PROVOKATİF AMAÇLA SERVİS EDİLMİŞTİR”

Bu kısa görüntü aylar sonra kim tarafından, ne amaçla servis edildi bilmiyorum. Ancak provokatif amaçlı olarak servis edildiğini düşünüyorum. Ben imam hatiplileri ya da ülkemizin bir kısmını kötülemek, onlara hakaret etmek amacıyla asla bu konuşmayı yapmadım. Ülkenin tüm değerlerine ve hassasiyetlerine saygım sonsuzdur. Kesinlike atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ayrıca yaşanan olayın zamansız bir yerde gerçekleşmesi talihsizliktir.”

“SUÇLAMAYI KABUL ETMİYORUM”

Gülşen, savunmasında “Şakalaşmanın herhangi bir gruba yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni çok üzmüştür. Suç işleme kastım yoktur. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesini talep ediyorum” ifadelerine yer verdi.

TUTUKLANDI

Öte yandan hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla soruşturma başlatılan ve tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen şarkıcı Gülşen, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Tutuklama kararı verilen Gülşen, Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi'ne götürülecek.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Gülşen'in avukatı Emek Emre, tutuklama kararının ardından açıklamada bulundu. Emre, “Avukatları, ailesi, kendisi hepimiz çok üzgünüz. Müvekkilim Gülşen hepimiz gibi bir Türk vatandaşı. Türkiye bir hukuk devleti. Yasaların müvekkilim için de adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını beklerdik. Kanaatimizce müvekkilimizin işlemiş olduğu bir suç bulunmamaktadır. Tutuklama tedbiri çok uygunsuz olmuştur. İnanıyoruz ki bu karar itiraz neticesinde kaldırılacaktır” diye konuştu.

“BEKLEMİYORDUK”

Avukat Emre, Gülşen’in durumuna ilişkin, “Kendisi gayet güçlü durumda” dedi. Böyle bir kararı beklemediklerini vurgulayan Emre,  “Suçta ve cezada kanunilik önemlidir. Öngörmediğimiz bir durum vuku buldu. İsnat edilen suç ve cümleye bakıldığında eleştirel boyutları olabilir. Eleştiri yapabilecek bir cümle suç teşkil etmek zorunda da değildir. Ben bir hukukçu olarak isnat edilen suçun gerçekleşmediği kanaatindeyim hukuken. Savcılık ve sulh ceza makamları farklı değerlendirdi. Tutuklama tedbirinin orantısız olduğunu düşünüyoruz. İtirazlarımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

2ef98b34-74b6-4681-8a8d-8290d5cf540b

AHMET ŞIK: BİR SUÇ DÜZENİNİN KURGUSU

Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ise adliye önünde yaptığı açıklamada, “Hem şaşırtıcı hem değil bugün yaşadıklarımız. Aylar öncesinde sahnede orkestra arkadaşına dair yapılmış ofansif bir şaka, troller tarafından kurgulanıyor, sosyal medya üzerinden bir linç girişimi başlatılıyor. Birtakım siyasiler, trollerin ipini tutanlar demeç vermeye başlıyor. Yargı bağımsızlığını, hukuktan bağımsız olmak olarak değerlendiren birtakım savcılar talimatları yerine getirip tutuklama kararı aldılar. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Sezen Aksu ile başlayan, kendinden olmayan herkesi açlıkla, linç girişimiyle terbiye etmeye çalışan bir suç düzeninin bir kurgusundan ibaret bugün yaşadığımız” diye konuştu.