banner240

Kahramanmaraş uyuyor, Aksu zehir akıyor, Sır Barajı ölüyor

Kahramanmaraş'ın kanayan yarası Aksu hiç bir azalma olmadan zehir akmaya devam ediyor. Sır Barajını simsiyah yapan ve canlıları yaşamaz hale getiren Aksu neden temizlenmiyor? Aksu ne zaman gerçekten adı gibi ak akacak. Aksu'yu zehirleyenlere yaptırım uygulanmayacak mı?

YAŞAM 14.11.2020, 13:58
Kahramanmaraş uyuyor, Aksu zehir akıyor, Sır Barajı ölüyor
banner257
banner226

Kahramanmaraş'ın yıllardır kanayan yarası olan ve Sır barajını yaşanmaz hale getiren Aksu halen simsiyah akmaya devam ediyor. Fabrika atıkları nedeniyle yılın değişik zamanlarında farklı renklerde akan ama asla ak akmayan Aksu, Sır barajını da öldürüyor. Sır Barajındaki canlı türlerinin yaşamlarını tehdit eden bu kirlilikle ilgili bugüne kadar verilen sözlerin hiç biri tutulmadı.

Haber46'nın dikkatleri çekmek için bugüne kadar yüzlerce haber yaptığı Haber46, geçtiğimiz yıl siyasilerin de ilgisinin Aksu'ya yönelmesini sağlamıştı. Sosyal medyada pek çok kişi Aksu ile ilgili paylaşımlar yapmış, farfklı siyasi parti mensupları ve bazı Sivil Toplum Kuruluşları da seslerini çıkarmaya başlamışlardı. Ancak aradan geçen dönemde herkes yeniden sessizliğe büründü ve Aksu yine kaderine terk edildi.

Aksu konusunda Kahramanmaraş yerel basını, adında Kahramanmaraş barındıran Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri de yeteri kadar ses çıkarmıyor. Yine çevre dernekleri de Aksu ve Sır Barajı konusunda tam bir suskunluk içinde bulunmayı tercih ediyorlar.

Kahramanmaraş'taki Ak parti başta olmak üzere tüm siyasi parti temsilcilerini, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini, Kahramanmaraş Platformunu, Çevre Derneklerini ve yerel basını Aksu için çözüm bir araya gelmeye ve çözüm üretmeye davet ediyoruz.

Yorumlar (11)
Cem 11 ay önce
Kirli su akıtan tahliyelere aksu boyunca betonu basarsanız anlarsınız feryatlarından kim olduklarını. Bu su Sır barajından Berke barajına oradan Aslantaş barajına gidiyor oradan da Çukurovayı suluyor. Tüm Türkiye hepimizde yiyoruz zehirli suyla yetiştirilen ürünleri. Hem de Aslantaştan İskenderun'a içme suyu hattı projesi var bu suyu içirecekler İskenderunlulara.
ÖNEMSIZ BİRİ İŞTE 11 ay önce
daha önceden defalarca şikayette bulunduk bizde tüm yetkili mercilere yazıldı ama denetim yapılmış ve su da sıkıntı yokmuş her seferinde öyle dediler tabiki olmaz tabi ki sıkıntı çıkmaz neden mi denetim olacağı zaman fabrikalara bilgiler gidiyor hadi deneyelim bir gün gece alsınlar numuneyi tarih saat zaman söylenmesin ne demek istediğimi anlarlar arıtma yapılsın ama maliyet yüksek asla berrak olmaz tamam kabul ediyoruz ama havuz yapın kardeşim orda biriktirin laf la değil icraatle çalışın bana ki ha bunlar çalışıyor bunlar yapıyor temiz diyeyim örnek alınacağı zaman fabrikadaki herkesin bilgisi var su kirlilik değerleri var o değerde çalıştırıyorlar ölçülüyor sıkıntı yok evet tabiki çıkmaz kirli tabiki temiz sadece rengi iyi değil denir ama unutmayın doğa yı ve gelecek nesiller yok oluyor herkes cebinin derdinde herkes 3 kuruş daha cebime nasıl koyarım derdinde onu diyeceklerine ya doğa bu doğa çözümü nasıl olacak diye düşünün ya neler oluyor canlılar nerde aksu köprüsünden geçerken kokusunu duyuyor mu acaba zengin arabayla geçerken cam kapatıyoruz kendi cebini sonuna kadar açmış tabi nerden duysun zengin kötü kokuyu !!!! yada ölen hayvanları nesli tükenenleri nerden duysun ilgilenmez o havasını atmalı benim bilmem kaç işletmem kaç tonluk fabrikam var diye böbürlenir ben HAKKIMI HELAL ETMİYORUM SU CENNETİ ŞEHİRE BU PİSLİK YAKIŞMIYOR DİĞER TARAFTA 2 ELİM YAKANIZDA BUNA GÖZ YUMANINDA GÖZ YUMDURANINDA !!!!
galip özates 11 ay önce
bu dereyi kirleten fabrikalar belli özellikle kumaş boyama tekstil fabrikaları. 50 defa şikayet etmemize ragmen kahramanmaraş çevre il müdürlüğü bir şey yapmıyor. denetim oluyor desede buyrun görün barajın halini. çevre il müdürlüğü uyuyor. haber 46 ya çok teşekkur ediyoruz bu haber için. haber yapmasa kimseler işin ciddiyetini göremeyecek. çevre il müdürlüğü şikayet hattına yapılan ihbarlar ın haddi hesabı yok. ama ne fayda sonuç ortada... esas görevini yapmayan nu makamlar denetlenmeli...
Ökkeş soylum 11 ay önce
İnsanların ne kadar duyarsızlaştığına en güzel örnek
Torun 11 ay önce
Bu suya temiz raporu vermişler.Şaka gibi Türkiyem
Ökkeş t. 11 ay önce
Çevre il müdürü 6 yıldır bu ilde gelen siyasi nin önünde elini ovuşturuuyo başka bir şey yapmaz 6 yıl daha kalsın
Türkoğlu 46 11 ay önce
Çözüm şu olsa gerek (((Ceceli organizeyi türkoglu org kılılı bölgesindeki ve Çakallı bölgesindeki geçelim gaziantep yolundaki ve Kayseri yolundaki fabrikaların tamamını kapatalım sizce temizlenirmi temizlenmez çünkü Maraş'ın lağımıda oraya akıyor lağımı akıtmazsanız olmaz lağımı evde tutamazsınız
4670 11 ay önce
Türkoğlu ve kahramanmaraşın tuvaletlerin logarda aksuya akıyor
zgrmsnc 11 ay önce
dün o tarafa balıga gittim. sim siyahdı su çok şaşırdım. şehir yöneticileri söz geçiremedi fabrıka sahiplerine
ede 11 ay önce
deveye sormuşlar niye boynun egri diye nerem dogruki demiş
maraşlı 11 ay önce
keşke bu durumu ali öztunç dile getirmeseydi belki birşeyler yapıldı şimdi sırf o dile getirdi diye hiç bir şey yapılmaz emin olun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:07
Öğle 12:33
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:04