Kahramanmaraş'a hafif raylı sistem ne zaman yapılacak?

Kahramanmaraş eski Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'un projesi olan hafif raylı sistem rafa mı kalktı. Şehirde ulaşımı önemli ölçüde rahatlatacak olan hafif raylı sistem konusunda Başkan Güngör ve Ak Parti milletvekilleri ne düşünüyor?

Kahramanmaraş'a hafif raylı sistem ne zaman yapılacak?

K.Maraş'ta ulaşım sorunundan muzdarip olan vatandaşlar Kahramanmaraş eski Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'un projesi olan ve vatandaşa müjde olarak duyurduğu Hafif Raylı Sistemle ilgili çalışmaların ne aşamada olduğunu merak ediyor.

Erkoç 2017 yılında yaptığı açıklamada "hafif raylı sistemle ilgili çalışmaların devam ettiğini" söylemiş ve "2018 yılının sonunda Kahramanmaraş’ta trafik sorunu yaşanmayacağı inancındayız” diye konuşmuştu.

Fatih Mehmet Erkoç, 2018 yılında yaptığı açıklamada ise şunları söylemişti.

"Bizim Büyük Ulaşım Master Planı ihalesini yaptık. Raylı Sistemin çalışmalarını resmi olarak da başlatmış olduk. Göreve geldiğimiz günden bu yana Uzak Doğudan firmalar başta olmak üzere pek çok firmayla görüştük. Şimdi Hafif Raylı Sistemin önce projesini yapacağız, ardından sistemin montajına geçeceğiz"

HAFİF RAYLI SİSTEM HANGİ AŞAMADA

Peki Hafif Raylı Sistem konusunda Büyükşehir Belediyesi hangi aşamaya geldi? Devlette devamlılık esas olduğuna göre, Hafif Raylı Sistem için başlayan çalışmalar devam edecek mi? Kahramanmaraş'ta tamamen bir eziyet halini alan şehir içi ulaşım sorunu nasıl çözülecek? Vatandaşlar, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün hafif raylı sistem konusunda bir an önce gereken adımları atmasını istiyor.

GÜNGÖR NE DEMİŞTİ?

Şehir için toplu taşımada değişik sistemler var, hepsinin özelliği ve ölçeği var. Ulaşım master planı yaptıktan sonra bu toplu taşıma araçlarından hangisi uygunsa ona göre yapacağız. Şuan otobüs sistemi çok güzel olmuş, bundan sonraki sistemle ilgili coğrafi yapısı, nüfus durumu ve yolcu sayısını dikkate alarak hangi proje öncelikli olursa onu yapacağız.

Başjan Güngör'ün geçen 9 aylık dönemde bu konuyla ilgili nasıl bir çalışma yaptığını kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ede
Ede - 2 hafta Önce

30 şubatta geçilecek inşAllah az daha sabır:)

halil
halil @Ede - 2 hafta Önce

süpersin ede ya :)

VİZYON46
VİZYON46 - 2 hafta Önce

ŞEHRİMİZİN FİZİKİ YAPISINDAN ÖTÜRÜ RAYLI SİSTEM YERİNE ÇOKÇA KÖPRÜLÜ KAVŞAĞA İHTİYACIMIZ VAR.RAYLI SİSTEM SADECE ŞEHİR HASTANESİ İLE KSÜ ARASINA YAPILABİLİR Kİ BU İSTİKAMETİ DE ÇOK KULLANAN YOK.ONUN YERİNE ARIKAN OTEL KAVŞAĞI,EMNİYET KAVŞAĞI,BELEDİYE KAVŞAĞI,DOĞUKENT KAVŞAĞI,NECİP FAZIL KAVŞAĞI VE BİNEVLER KAVŞAKLARININ ACİLEN KÖPRÜLÜ KAVŞAK YAPILMASI LAZIM.KUZEY ÇEVRE YOLUNA HARCANAN PARA İLE BU SAYDIĞIM KAVŞAKLARIN HEPSİ YAPILABİLİRDİ AMA MAALESEF HİÇBİR ACİLİYETİ OLMAYAN BU PROJEYE HER NE SEBEPLEYSE! TONLA PARA GÖMÜLDÜ VE ACİL İHTİYAÇLAR ERTELENDİ.BELEDİYENİN BİR AN ÖNCE ŞEHRİN ACİL İHTİYAÇLARINI BELİRLEYİP ÜZERİNDEKİ ÖLÜ TOPRAĞINI ATMASI VE İCRAATA GEÇMESİ LAZIM.

VİZYONSUZ 46
VİZYONSUZ 46 @VİZYON46 - 2 hafta Önce

Başka şehirleri gezip görmeni tavsiye ederim. İzmir de Kahramanmaraş gibi yokuşu bir il fakat raylı sistem orada da var. Adliyeden sanayi ye kadar ve otogara kadar yapılabilir İstanbul da halen düz ayak bir yer değil. Orada da yapılmış. Hizmet etmek istenirse hepsi yapılır. Bitmeyen Göksun yolu açılamayan hal kavşağı ni görünce raylı sisteme hiç başlanmaması daha hayırlı.

Cenk
Cenk @VİZYON46 - 2 hafta Önce

Bu yorumu yapan çokbilmiş ''Coğrafyacı'' nickli kişidir. İtibar edilmemesi gerekir. Kendisi her platformda Kahramanmaraş'ın isteklerine karşı çıkan trollerden biridir. Fanatik, ölümüne partilidir.

Batı Köylü
Batı Köylü - 2 hafta Önce

onlar seçim vadiydi. seçim yaklaşınca yine söz verilir az kaldı sabır hacım.

kahramanmaraş'lı
kahramanmaraş'lı - 2 hafta Önce

raylı sisteme, 31 haziranda salı günü cuma namazından çıktıksan sonra perşembetesi geçilecek ve bunu zeki mürende görecek.

osman
osman - 2 hafta Önce

kahramanmaraş tan ekrem imamoğlunu eleştiren çok insan gördüm süt dağıtacakmış ta neden dağıtmamış peki bunların bu verdiği sözler seçim vaatleri ne acaba
aklıma gelen şu ki bunlara oy verenler bunların maraş a hizmet getirmeyeceğini biliyorlar bence vaziyet onu gösteriyor

ARKE
ARKE @osman - 2 hafta Önce

İBB 100.000 aileye süt dağıtımı yapıyor fakat bu olayı insanlar incinmesin diye basında gövde gösterisi yapmıyorlar.Eleştiren arkadaşlar alışmışlar 12 şubat belediyesinin bir okul çantası dağıtıp çocukların aileleriyle birlikte basına poz vermesini

özgür
özgür - 2 hafta Önce

bir alt geçit yapamayan zihniyetten hafif raylı sistem yapmasınımı bekliyorsunuz. daha çok beklersiniz.

NACAR
NACAR - 2 hafta Önce

PROJE ÜRETMEK VE YAPMAK HER BABAYİĞİTİN HARCI DEĞİLDİR. MEMLEKETTE BABAYİĞİT BULURSAK YAPARLAR. AMA BAKIYORUMDA HERKES KENDİNİ MÜHENDİS İLAN ETMİŞ RAYLI SİSTEM FİZİKİ YAPIYA UYGUN DEĞİLMİŞ HANGİ ARAŞTIRMA VE BİLİMSEL KAYNAĞA DAYANIYOR BU TEZ. BİNEVLER ŞEHİR HATANESİ ARASI YAPILACAK RAYLI SİSTEM TOPLU TAŞIMADA LOKOMOTİF OLUR.

VİZYON46
VİZYON46 @NACAR - 2 hafta Önce

MAŞALLAH SEN ŞEHİR PLANLAMASI KONUSUNDA MASTER YAPMIŞSIN HELAL!!!MARAŞ KAYSERİ KONYA GİBİ DÜMDÜZ BİR ŞEHİR YAA TUTUP RAYLI SİSTEMDEN BAHSEDİYORSUN OLUR DİYE.NEREYE YAPACAKSIN RAYLI SİSTEMİ?ŞEKERDEREDEN MERCİMEKTEPEDEN AĞCALIDAN FELAN MI ÇIKARACAKSIN RAYLI SİSTEMİ?BİRAZ MANTIKLI OLUN.ŞEHRİMİZİN BİRÇOK YERİ ENGEBELİ VE O EĞİMDE RAYLI SİSTEM OLMAZ.BUNU BİLMEK İÇİN MÜHENDİS FELAN OLMAYA GEREK YOK.RAYLI SİSTEM OLSA OLSA NECİP FAZIL-KSÜ ARASI ÇALIŞIR ORAYI DA ÇOK KİMSE KULLANMAZ ZATEN.

Mehmet
Mehmet - 2 hafta Önce

Hiç bir zaman bunlar böyle şımarır böyle oy olursa

Mehmet
Mehmet - 2 hafta Önce

Kemik bir oyu olduğu memlekette kaybetme korkusu olmayan bir belediye neden iş yapsın ki yoldan geçen herhangi bir adamı al ak partiden aday göster %75 alır ne gerek var raya kavşağa dış minnakların oyunu bu hep

TEMİZLİK
TEMİZLİK - 2 hafta Önce

raylı sistem şarttır. üniversiteden çarşıya ordan şehir hastanesine bir hat yolcuları rahatlatır. eski dolmuşçu arkadaşlar gücenir ama onlarda devam eder aynı şekilde.
fiziki şartlarıda uygundur, şehrimize değerde katar

edeler
edeler - 2 hafta Önce

halk otübüsleri yolcu sayısını doldurdunuzda raylı sistem kaldı

Mehmet Eser
Mehmet Eser - 2 hafta Önce

Anam kız diyor ama umudum az. Dediği gibi bu başkandan biraz daha fazla gayret bekliyoruz. Hal kavşağı önden köprüsü kuzey çevre yolu teleferik yani bitmeyen bir çok proje var bu da onlardan bazıları

türkay göktürk
türkay göktürk - 2 hafta Önce

bi arada hızlı tren gelecekti sanırım çok hızlı geçti gören yok :)

maraşlı
maraşlı - 2 hafta Önce

2050 yılına inşAllah türkiyedeki bütün şehirler raylı sisteme geçtikten sonra.

ede 2
ede 2 - 2 hafta Önce

ahırdağın tepesine yol yapsınlar, raylı sistemi notucuk.Allah muhafaza problem felan çözülür sonra

EDELER
EDELER - 2 hafta Önce

GÜNEŞEVLERDEN NECİP FAZIL ŞEHİR HASTANESİNE BİR HAFTA ÖNCESİNE KADAR SABAH 6.45 VE 07.10 DA İKİ OTOBÜS VARDI BİRİNİ İPTAL ETMİŞLER GEREKÇE OLARAK ARACIN BİRİ ARIZA YAPTIĞINDA VATANDAŞLARDAN ŞİKAYET GELİYORMUŞ SORUNU DA BİR ARACA DÜŞÜREREK HALLETMİŞLER

Ramazan ekiz
Ramazan ekiz - 2 hafta Önce

Ancak yürüyen merdiven yapılır.ne yol ne köprü nede olsa akp nin kalesi maraş.kale derken içler acısı.dogukent yolu üzerinden otoban yapılsın doguya sırbarajına lunapark yapılacana.akpantepde 2 ci parti.maraşta birinci.demekki maraşdada 2.çi parti olması lazımmış yalanmı kardeşlerim

hersli adam
hersli adam - 2 hafta Önce

Ali Tahir'in tay kovaladığı yerlere yüzlerce km parke taşı döşeyeceğinize yüz metre ray döşeseydiniz daha iyiydi..

Ökkeş şanlı
Ökkeş şanlı - 2 hafta Önce

suyunuz mu akmıyor,çöpünüz mü toplanmıyor belediye hizmetleri miaksıyor.
k.maraşta açlıktan ölen mi var.nankörlük yapmayın.halinize şükretmesini bilin.

Davut
Davut - 2 hafta Önce

K.marasta özel halk otobüsü şu an türkiye ğenelinde bir numara hizmet vermektedir bunun kiymetini bilelim

Uyumazoğlu
Uyumazoğlu - 2 hafta Önce

Bu başkandan bir cacık olmaz

Fatih Paköz
Fatih Paköz - 2 hafta Önce

Maraş merkeze raylı sistem uygun olmaz!
Şehir yerleşimimiz buna uygun değil.
Şurda burda var bizde de olsun yaklaşımı yanlış. UYGUN OLMAZ !!!
Ayrıca bu sistemin yatırımı çok pahalı. İlerde trafik sıkışıklığına takılmamak için İstanbul gibi metrobüs güzergahı şehrimize daha uygun. Başka alternatiflerde değerlendirilir.
Ancak raylı sistem Maraş merkeze uygun olmaz!

Hacımehmet gündeşli
Hacımehmet gündeşli - 2 hafta Önce

Memleketimizde gõremiyeceğimiz hizmetleri sağolsun Erkoç zamanında gördük.çalışan adamı gönderdik.yerine taş üstüne taş koymayan biri geldi.bu adamı buraya getirenler utansın.

antepli
antepli - 2 hafta Önce

telefirik projesi de vardı hatta kaledibine temel de atılmıştı.sayın erkoç 5 yıl da niye hafifi raylı sistemle bir kazma vurulmadı onada temel atsaydı.zaten erbakan hoca geleneginde bu durum var çimento fabrikası temeli agır sanayi hamlesi

k. maraşlı
k. maraşlı - 2 hafta Önce

rüyamızda görürüz ancak biz o sistemi

Hakkı kara
Hakkı kara - 2 hafta Önce

K.maraş ulaşımda çok geride günlük vatandaşlar tıka basa ulaşım yapıyorlar.

Deveci
Deveci - 2 hafta Önce

Ahırınıza kadar parke döşediler.


SIRADAKİ HABER