Kahramanmaraş'ta Şehir Meydan Projesi’nde Geri Sayım Başladı

Kahramanmaraş'ta tüm tepkilere rağmen Valilik, Eski Adliye Binası ve Özel İdare İş Merkezini de kapsayan alanda yapılacak olan Şehir Meydanı Projesi için çalışmalar başladı. Özel İdare binasında tahliye işlemleri devam ederken Valilik Bahçesinde bulunan Eski Adliye binasında ise yıkım işlemleri büyük ölçüde tamamlandı.

YEREL YÖNETİM 08.07.2021, 19:04
Kahramanmaraş'ta Şehir Meydan Projesi’nde Geri Sayım Başladı
banner257

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Eski Emniyet, Valilik ve Özel İdare İş Merkezi’nin de aralarında bulunduğu bölgede inşa edilecek Şehir Meydan Projesi’nde süreç hızla ilerliyor. Eski Emniyet binasının yıkımı büyük ölçüde tamamlanırken, İl Özel İdare binasında da tahliyeler sürüyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin şehir merkezinde bütüncül bir tarihi doku oluşturacak projesi Şehir Meydanı’nda çalışmalar son sürat devam ediyor. Eski Emniyet Binası’nın yıkımıyla resmen başlatılan proje, aralarında Valilik ve Özel İdare İş Merkezi dâhil 25 yapı ve 300 bağımsız birimin yer aldığı adada hayata geçirilecek. Tüm adanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle başlayan süreçte, hayata geçirilecek projenin detaylarıyla ilgili görüşmeler sürüyor. Toplamda 35 bin metrekare alana sahip adada, Eski Emniyet Binası (Adliye ek binası) yıkımı büyük ölçüde tamamlanırken, iş merkezinde de tahliyeler sürüyor.

2 Kira Bedeli Taşınma Desteği

Hayata geçirilecek proje kapsamında İl Özel İdare İş Merkezi’ndeki esnafa tahliye sürecinde destek de sağlanıyor. Mayıs ayı içinde alınan meclis kararı çerçevesinde yıkılacak bölgelerdeki kiracı esnaflara taşınma desteği veriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli şekilde yürütülen yıkım sürecinde, ağırlıkla Özel İdare İş Merkezi’nde yer alan esnafların kira miktarları üzerinden 2 kira bedeli taşınma desteği sağlanacak. Kurban Bayramı sonrasına kadar tamamlanması beklenen taşınmalar akabinde iş merkezinde yıkım çalışmaları başlatılacak.

Kahramanmaraş'ta Şehir Meydan Projesi

Özel İdare Binası Vatandaşa Rağmen Yıkılacak

Sosyal medyada vatandaşlar tarafından gösterilen tüm tepkilere rağmen Özel İdare Binası boşaltılmaya devam ediliyor. Yapılan açıklamaya göre Özel İdare binası Kurban Bayramı sonrası yıkılacak. Ancak geride pek çok soru cevapsız kalacak. İşte o sorulardan bazıları:

Özel İdre Binasının yapımı için güncel tutarla kaç lira harcanmıştır?

Yıkılması için kaç lira harcanacak?

Fayda maliyet analizi yapılmış mıdır, yapıldıysa sonuç kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?

Kahramanmaraş'ta Şehir Meydan Projesi

Şehir Meydan Projesi Gizemini Koruyor

Söz konusu alanlara yapılacak olan Şehir Meydanı Projesi ise gizemini koruyor. Önümüzde Kültür Paark ve Eski Emniyet Müdürlüğünün yerine yapılan Demokrasi Meydanı gibi ucubeler dururken yeni projenin bunlara benzeme ihtimali vatandaşları ürkütüyor.

Kamuoyu Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'den ikna edici bir çıklama bekliyor.

Yorumlar (15)
Ede 4 hafta önce
Seçime 2 yıldan az kaldı artık ne doldururlarsa kar halkın ne istediğini de seçimde göreceğiz
furkan demirci 3 hafta önce
yikim ekibi isinin basinda .>> merak ediyorum acaba kime peskes cektiler yerini ???
Bilgi 3 hafta önce
Yıkımı taşeron firma olarak Mahir ünal'ın firması aldıgı söylüyor insanlar bunuda mı peşkeş çektiniz. Ye kürküm ye misalı oldu güzel memleketim Yeee kürküm yeeee
m 3 hafta önce
açıklamaya gerek yok biz yaptık oldu, fikir sunmak eleştirmek sizin ne haddinize diyen bir zihniyet var karşımızda.
Hakkı İSTER 3 hafta önce
Yapımı için milyarlarca kaynak harcandı. Bir hata var ise muhataplarından hesap sorula. Şimdi yıkmak suretiyle proje yapılıyor ve masrafa giriliyor. Her dönem "Ben yaptım oldu" anlayışı söz konusu. Yapanın yanına kar kalıyor. İlin deprem gerçeği esas alınarak gerçekçi bir kentsel dönüşüme ihtiyacı var iken, Rantsal Dönüşüme devam ediliyor. Temenni etmesek te bu gidişatın bedeli ne yazık ki ağır olacak.
hepsibu 4 hafta önce
suriyelilere hayırlı olsun yeni meydanları
Dakotalı Hökkeş 4 hafta önce
İspanya'da Barselona belediye meclisi şehrin tamamını çevreleyecek bir orman projesine onay verdi ,artık şehirlerin etrafına çevre yolu yaparak imara açmıyorlar başkan.
MARAŞLI SİYASET 3 hafta önce
SAYIN GÖNGÖR. FATİH ERKOÇ BİR DÖENMDE NELER YAPTI. KUZEY ÇEVRE YOLU. 3 ADET KARAMANLI ŞEKERDERE KAVŞAĞI. YEDİ KUYULAR KAYAK MERKEZİ. SU ARITMA TESİSİ. 15 TEMMUZ MİLLET BAHÇESİ. ALİ İZEET BEGOIVİÇ PARKI. KAPIÇAM EXTREAM PARK. DUBLE YOLLAR. HASTANELER. TAZİYE EVLERİ VE SPRO SALONLARI. VESAİRE SAYAMADIĞIMIZ BİRÇOK ESER... BELEDİYE BORÇ İÇİNDEYDİ AMA YAPTI ADAM. YEMEYEN KİM VVAR. ADAM YEDİYSE BİLE ESER DOLU MARAŞ. SİZ NEDEN BUNU BAŞARAMIYORSUNUZ. YAZIK ÇOOOOOOK YAZIK....
KADİRTOMBUL 4 hafta önce
maraşlının birşey bilmesine gerek yok. onun yerine reis düşünür.
Aksakallı 4 hafta önce
Maraşa bir değer katmak ,turist çekmek istiyorsanız ,bir kez gelenin bir daha ziyaret etmesini bekliyorsanız kıbrıs meydanı,trabzon caddesi,nahır önü,tekke,sakarya tamamı yıkılıp içinde yapay göletlerin olduğu ,yürüyüş ve dinlenme yerlerinin bulundugu ormanlık alana dönüştürülmelidir.
Hakkı İSTER 3 hafta önce
Yapımı için milyarlarca kaynak harcandı. Bir hata var ise muhataplarından hesap sorula. Şimdi yıkmak suretiyle proje yapılıyor ve masrafa giriliyor. Her dönem "Ben yaptım oldu" anlayışı söz konusu. Yapanın yanına kar kalıyor. İlin deprem gerçeği esas alınarak gerçekçi bir kentsel dönüşüme ihtiyacı var iken, Rantsal Dönüşüme devam ediliyor. Temenni etmesek te bu gidişatın bedeli ne yazık ki ağır olacak.
46 3 hafta önce
Belediyenin yanını yaptınız, Kıbrıs meydanını yaptınız ne oldu ikiside boş beton yığını meydan. Estetik yok aksine berbat özellikle kıbrıs meydanı yolu daralttınız!
Ya yolları genişletin yada ormanlaşsın yeşillik park olsun ortası yok.
ökkeş46 3 hafta önce
Saçma bulduğumuz sarı binamız revize edilerek korunmalı. Renkleri ve çevresindeki binalara göre yüksekliği nedeniyle neredeyse her taraftan fark ediliyor. Adana yolundan şehre girerken ilk gördüğümüz bina Özel İdare. Ve şehrimizin en sağlam binası. Kesinlikle yıkılmamasını çok isterim. Orası gerçekten simgeymiş şimdi çok daha iyi anlıyorum. Reise sesimizi keşke duyurabilsek ah!
MILLET 3 hafta önce
ORASI YIKILIRSA YAZIKLAR OLSUN SIZE YAZIK GUNAH DEGIL MI O BINAYA NASIL KIYACAKSINIZ HAKKIMIZ HARAM OLSUN OY MOY YOK SIZE YEMIN ETTIM ORASI YIKILIRSA OY YOK
Bu Şehrin İnsanı 3 hafta önce
Umarız ve dileriz ki şehrin yeni meydanı yeşili özellikle de ağacı kovan bir anlayışla yapılmaz. Önceki dönemde mermer beton karışımı çirkin bir yapılanmaya gittiler. Ne olur yeşil kovmasınlar. Bu şehrin denizi yok, içinden geçen nehri yok, göl kenarında değil. Bunlara istesek de sahip olamayabiliriz ama yeşili yetiştirmek ve korumak yapabileceğimiz bir şey. İlle de meydan gayretinde olmasınlar. Kocaman yeşil bir park kondursunlar, içinde yapay şelaleler, havuzlar olsun ve şehre müzik ve renk katsın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 03:51
Güneş 05:27
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:20