Yüksek kolesterolün vücutta belirtileri olabileceği, özellikle de bacaklarda ortaya çıkabileceği ortaya çıktı. Peki, yüksek kolesterolün belirtileri nelerdir? Yüksek kolesterol, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip bir durumdur ve kalp ile kan damarlarının sağlığını doğrudan etkiler. Bu durumun tespit edilmesi ve belirtilerinin bilinmesi önemlidir.

1. Kalp Krizi ve Felce Yol Açabilir

Yüksek kolesterol, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. "Kötü" kolesterol olarak adlandırılan düşük yoğunluklu lipoproteinler, kan damarlarında birikerek kan akışını engelleyebilir ve genellikle ölümcül sonuçlar doğurabilir. Çoğu zaman, hastalar bu durumu bir saldırı sonrasında veya kan testi yoluyla öğrenirler. Ancak, bacaklarda hiperkolesterolemi (yüksek kolesterol) belirtileri fark edilebilir.

Ali Öztunç: 'Bakanlık 15 Katlı Bina Kiraladı, Kamuda Tasarruf Sözde Kaldı' Ali Öztunç: 'Bakanlık 15 Katlı Bina Kiraladı, Kamuda Tasarruf Sözde Kaldı'

2. Bacak Ağrısı

Bacak ağrısı, genellikle yürüme veya fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkar ve birkaç dakika sonra dinlenme ile azalır. Bu ağrı hem hafif hem de şiddetli olabilir ve sıklıkla kas spazmlarıyla birlikte görülür. Genellikle her iki bacakta aynı anda hissedilir, ancak tek bacakta daha şiddetli olabilir.

3. Saç Dökülmesi

Bacaklardaki saç dökülmesi, yüksek kolesterolün belirtilerinden biridir. Özellikle Johns Hopkins Üniversitesi'nden yapılan bir araştırma, fareler üzerinde yüksek kolesterol beslenmesi sonucunda tüy dökülmesinin başladığını göstermiştir. Bu nedenle, bacaklardaki saç dökülmesi, yavaş saç büyümesi ve cildin pürüzsüz ve parlak olması gibi durumlar yüksek kolesterol belirtileri olabilir.

4. Uyuşma veya Zayıflık

Bacaklarda uyuşma veya zayıflık da yüksek kolesterolün belirtileri olabilir. Bu durum, kan damarlarının daralması veya tıkanması nedeniyle ortaya çıkabilir.

5. İyileşmeyen Açık Ülserler

Kan akışındaki bozukluklar nedeniyle bacaklarda iyileşmeyen açık ülserler oluşabilir. Küçük bir cilt yaralanması bile uzun süre iyileşmeyebilir veya ülsere dönüşebilir.

6. Ciltte Renk Değişikliği

Bacaklardaki cildin renginde soluklaşma veya maviye dönme gibi değişiklikler, yüksek kolesterolün belirtileri olabilir. Ayrıca, yüksek kolesterol nedeniyle ayakların dokunulamayacak kadar soğuk olması da sıkça görülür.

Yüksek kolesterolün belirtileri arasında bacak ağrısı, saç dökülmesi, uyuşma, cilt renginde değişiklikler ve bacak kaslarının zayıflığı bulunmaktadır. Bu belirtilerden herhangi biri fark edildiğinde, derhal bir doktora başvurmak önemlidir. Özellikle 40 yaşından sonra yılda en az bir kez kolesterol düzeylerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.