Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen konferansa Vali Ömer Faruk Coşkun, Milletvekili Ahmet Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, Dulkadiroğlu, Göksun ve Pazarcık İlçe Millî Eğitim Müdürleri, Onikişubat, Dulkadiroğlu, Göksun, Türkoğlu ve Pazarcık İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri ile okul idarecileri katıldı.

2-31

Saygı duruşunun yapılması ve İstiklâl Marşımızın okunması ile başlayan program, 15 Temmuz Kahramanlık Destanı adlı sinevizyon gösterisi ile devam etti. Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, bin yıldır Anadolu'yu ebedi vatanımız kılmak için bu toprakları kanlarıyla yoğuran kahramanlar silsilesine 15 Temmuz şehitlerimizin de katıldığını ifade ederek, “Onlara borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz ancak gelecek nesillerin bu büyük ihanet kalkışmasını daima hatırlamalarını sağlamak gibi hepimizin ayrı ayrı görevimiz olduğunun da farkındayız. Türkiye'nin benzer ihanetlere uğramaması için Fetö başta olmak üzere tüm terör örgütlerine gizli-açık her türlü fitne-fesat odaklarına, varlığımıza ve birliğimize kasteden tüm tehditlere karşı teyakkuz halinde olmayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

30-1

İl Müdürü Yusuf Kahraman, 15 Temmuz’da Fetöcü alçaklar tarafından şehit edilen kardeşlerimizin, gazilerimizin ve aziz milletimizin vatan savunması uğruna yazdığı hikâyelerin bu millete asırlarca ilham vermeye devam edeceğini belirterek, sözlerini şöyle noktaladı: “Biz de İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak Büyükşehir Belediyemiz ile iş birliği içerisinde bugün gerçekleştirmiş olduğumuz konferansı tertip ettik. ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ kapsamında aziz şehitlerimizin hatırasına hatimler indiriyoruz. Yarın bütün Kahramanmaraş halkının katılımına açık olan ödüllü çevirim içi Kahoot bilgi yarışması düzenliyoruz. Eylül ayında okullarımızın açılması ile birlikte öğrencilerimizin katılacağı Ankara-İstanbul gezisi planladık. Yine okullarımızda eğitim öğretim yılı başladığında farklı branşlarda sportif organizasyonlar tertip edilecektir. Bu duygularla 15 Temmuz gecesi Fetöcü hainlerin kurşunları ve bombaları altında son nefeslerini veren şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Aynı gece yaralanarak gazilikle şereflenen kardeşlerimize Rabbimden sağlık ve afiyet temenni ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

24

İl Müdürü Yusuf Kahraman'ın konuşmasının akabinde Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, konferansını gerçekleştirdi. 15 Temmuz gecesini düşündüğünde çok üzücü senaryoların gerçekleşme ihtimalinin de var olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, “Ama Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle biz bu tehlikeyi çok şükür atlattık. Bu hain saldırılarla ilgili gerçeklerin birçoğunu da emin olun, Avrupa'da birçok ülkede de göstermediler. O gece yaşananları ben birçok toplantıda izah etmek durumunda kaldım. Bazı sahneleri yabancı diplomatlara gösterdim ama buna inanmıyorlar. Onun için çok daha dikkatli, çok daha odaklı, akıllı insanlar yetiştirmek için çaba gerekiyor arkadaşlar. Sıradan insanı herkes yetiştirir. Her zaman her yerde sıradan insanlar var. Ama bizim hakikaten nitelikli insanlara ihtiyacımız var. Bir mevzuya baktığı zaman onun derinliğini, farklı boyutlarını, farklı açılımlarını görüp anlayıp izah edebilen, farklı yerlerden farklı mücadeleler verebilecek insanlara ihtiyacımız var. Bu da emekle, öğrencilerle vakit geçirmekle olur. Lütfen öğrencilerinizle vakit geçirin, onların her türlü durumuna hâkim olmaya çalışın. Onların kişiliklerine sahip çıkmayı öğretin. Problemlerin hayatın bir parçası olduğunu, bu problemleri kişiliklerini değiştirmeden çözmeye çalışmanın gerekliliğini öğretin. İşte bu iç dinamikleri doğru yönetirsek başarılı oluruz.” ifadelerini kullandı.

“Siz okumalısınız ki çocuklara da okumayı sevdirebilesiniz.” Diyen Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci, son olarak şunları kaydetti: “Okumadığınız bir kitabın içeriğini çocuklara nasıl anlatacaksınız? Onun için okumayan bir eğitim ordusu başarılı bir nesil yetiştiremez; tüketici bir nesil yetiştirir. Bu da iç dinamiğimizi olumsuz etkiler. Bizler 15 Temmuz’da millet olarak demokrasimize sahip çıkmayı, demokrasimizin değerini öğrendik ve bunu bütün dünyaya gösterdik. Ve benim açımdan 15 Temmuz zaferimiz, Fransız devrimi kadar değerli bir vakadır. Ama bir daha böyle hain saldırılara maruz kalmamak için eğitim ordusu olarak öğrenciler üzerinde etkinizi göstermelisiniz.”

Konuşmanın sonunda günün anısına Prof. Dr. Mehmet Akif Kireçci’ye hediye takdim edildi.