İzmir merkezli gerçekleştirilen operasyon, 24 ilde eş zamanlı olarak yürütüldü.

Operasyonun Ayrıntıları

Yasadışı Ticaret ve Paranın İzleri

Soruşturma kapsamında, zanlıların banka hesap hareketleri incelendi. İncelemeler sonucunda, Avrupa ve ABD'deki 5 müzayede evinden örgütün liderine ve aile bireylerine yaklaşık 72 milyon lira değerinde döviz transferi yapıldığı belirlendi. Bu paranın, suç grubu üyeleri arasında paylaştırıldığı tespit edildi. Ayrıca, 2020'de Hırvatistan'da ele geçirilip Türkiye'ye iade edilen 1057 adet tarihi eserin de örgüt tarafından yurt dışına çıkarıldığı anlaşıldı.

Kahramanmaraş'ta Tır Kazası: Ağır Yaralanan Yaya, Hastanede Hayatını Kaybetti! Kahramanmaraş'ta Tır Kazası: Ağır Yaralanan Yaya, Hastanede Hayatını Kaybetti!

Bakan Yerlikaya'dan Açıklama

Operasyonla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, tarihi ve kültürel mirasa zarar veren kaçakçılara karşı mücadelenin devam edeceğini belirtti. Yerlikaya, "İzmir Cumhuriyet Başsavcılığımızı ve kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle." ifadelerini kullandı ve operasyonun detaylarına dair görüntüler paylaştı.