Eğitim Bir Sen 1. Nolu Başkan Adayı Olan Adem Aydoğan, sınavlarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Öğretmenlik kutsal meslektir, öğretmenlerimiz de bizim en değerli yol göstericilerimizdir. Öğretmenliğin zaten bir kariyer mesleği olduğu çağımızda kendini evlatlarımızı yetiştirmeye adamış öğretmenlerimizi kariyer sınavına tabi tutmak onur kırıcı bir davranıştır. Aynı işi yapan öğretmenlerin farklı statü ve maaş uygulaması ile ayrıştırılması nitelikli ve niteliksiz olarak bölünlemelerine sebep olacaktır. Bu gibi olumsuz algıların oluşturulması öğretmenlik mesleğinin saygınlığının düşmesine sebep olacağı gibi bu durum aynı zamanda hem eğitimimize hem de öğretmenlik mesleğine zarar verecektir.

Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavında başarılı olamayan öğretmenlerimizin moral ve motivasyon kaybı yaşayarak meslek hayatında mutsuz olması eğitim camiamız açısından çok vahim bir durumdur. Konuya şöyle bir örnek vermek gerekirse; okullarda çocuğunun sınıfına uzman ya da baş öğretmen girmesini isteyen veliler ile okul idaresi karşı karşıya gelecek ve bu durum gerilim yaratacaktır. Gerilimin ve belirsizliğin olduğu kurumlarımızda eğitimde başarı beklemek ve öğretmenleri mutlu bir şekilde derse girmeye zorlamak sağlıklı olmayacaktır.

Bundan dolayı Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavı iptal edilmeli, Öğretmenlik kariyeri tecrübeye dayalı olarak 10 yılını dolduran her öğretmene Uzman Öğretmen, 20 yılını dolduran her öğretmene Başöğretmen unvanı verilmelidir”