banner230

Kahramanmaraş'ta mahalle sakinlerinden Biyokütle Enerji Fabrika projesine karşı eylem

 Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Biyokütle Enerji Fabrika projesine karşı olan bölge halkı eylem yaptı. 

ÇEVRE 11.02.2021, 16:30 12.02.2021, 08:20
Kahramanmaraş'ta mahalle sakinlerinden Biyokütle Enerji Fabrika projesine karşı eylem
banner257

 Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Biyokütle Enerji Fabrika projesine karşı olan bölge halkı eylem yaptı. 

Biyokütle Enerji Fabrika projesinin yapılacağı alana yürüyen ve eylem yapan bölge halkına CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Genel Başkanı ve HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Üyesi Turgut Öker, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barutçu ile partililer destek verdi. 
Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, şunları söyledi: “Bir şiir var, hiçbir şeyimden çekmedim nasırımdan çektim kadar Osmanlı dönemine ait. Bizim Çöçelli halkıda hiçbir şeyden çekmedi AK Parti’den çektiği kadar. İşleri güçleri bu bölgeyle uğraşmak. Bir bakıyorsun taş ocağı kurmaya çalışıyorlar, bir bakıyorsun biyokütle enerji fabrikası kurmak istiyorlar. Burayı bir rant kapısı olarak görüyorlar ve bunun için çaba harcıyorlar. Şuanda Kahramanmaraş’ta biyokütleyle ilgili 3 tane proje var. Biri burası, biri Türkoğlu Kılılı’da, biride Kürtül’de. Onlarında mücadelesine destek vereceğiz. Niye şehrin, köyün içerisinde, yaşam alanında bu olmaz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle olmamıştır. Evet, dünyanın her yerinde biyokütle var ama böyle değil. Biyokütle yenilebilir enerji olarak geçer, tarımsal atıkla kullanılır. Bugüne kadarda böyleydi. Peki, ne değişti de biranda heveslendiler bu işe. 2 ay önce meclisten bir kanun geçti. Çevre ajansı diye bir kanun.  O kanunun içerisinde bir madde koydular gece yarısı. Dediler ki, ‘Biyokütle fabrikalarda, santrallerinde artık lastikte yakılabilir. Bu denilince hemen bunlar bu işe yüklenmeye başladılar. Çünkü lastik yakmadan kârı yok. Çok fazla elektrik üretemiyor. Tarımsal atıktan çok fazla elektrik üretilmez. Lastik yakacak ki elektrik üretsin daha fazla para kazansın. Çevre ajansı konuna bunun içerisine sokunca bu maddeyi hemen Türkiye’nin dört bir yanında bu işe soyundular. Ben çevreden sorumluğu olduğum için Türkiye’nin dört biryanını geziyorum. Oradaki bu tip eylemlere katılıyorum. Bu tip çalışmalarda yapılıyoruz. İyi bir avukat gurubumuz var. Davaları da açıyoruz. Şimdi süreç nasıl? Ankara’da Kahramanmaraş milletvekillerinden Ahmet Özdemir’le görüştüm. Ne olacak burası dedim. Belki çoğunuz bilmiyordur, birkaç ay önce şu tepeye yaş ocağı yapacaklardı biliyor musunuz? Durdu mu? Durdu. Onun mücadelesini verdik durdurduk. Aynı anda Nurhak’a 2. HES’i yapacaklardı mücadele ettik durdu, burada taş ocağı durdu. Demek ki, mücadele edersen durdurabiliyorsun. Yine mücadele edeceğiz.”
Yapılan konuşmaların ardından ve sloganların atılmasının ardından eylem olaysız sona erdi. 

Yorumlar (5)
corona 19 2 hafta önce
Sizler Bu ülke yararına olan hangi projelere karşı çıkmadınız ki buna karşı çıkmayacaksınız(köprü, hastane, siha vb.)
HİÇ ŞAŞIRMADIM
Avare 2 hafta önce
Her şeyi durduran parti metro durdurur fabrika durdurur hidro elektrik santrali durdurur eee yapamayınca durdurur
hakan 2 hafta önce
kahraman marşın tek vekili saygılar kaharaman maraşı ankarada tek hatırlatan vekil sin vekilim diyer yedisi uyuyor Allah maraşımızın ve senin yar ve yardımcın olsun yolun acık olsun ali bey
Muhalefet daimq 2 hafta önce
Yaptiklarini sadece durdurmak vekilim. Birde yaptiklarinizi saysaniz keske
Edem 2 hafta önce
Açık havada herkeste maske var.
banner112
11°
açık
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 27 Şubat 2021
İmsak 05:40
Güneş 07:00
Öğle 12:50
İkindi 15:59
Akşam 18:30
Yatsı 19:45