CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu 25 Nisan 2022 tarihinde eski eşinden boşandı, yaklaşık iki hafta önce de Tuba Torun ile evlendi. Ancak Erdoğdu’nun eski eşi Özge Erdoğdu; yaklaşık 3 buçuk ay önce aldığı ses kaydını sosyal medya hesabında paylaştı. Paylaşımın ardından açıklama yapan Aykut Erdoğdu, Tuba Torun’un olay nedeniyle hastaneye kaldırıldığını açıkladı…

kapak_144302

Bu kayıtta Erdoğdu’nun eşi Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi Tuba Torun’un Parti Meclisi’ne girmesi için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile defalarca konuştuğunu söylediği duyuluyordu.

Erdoğdu, eski eşinin yayımladığı kayıt nedeniyle sosyal medya hesabından özür diledi.
Aynı hesaptan paylaşılan bir başka kayıtta ise Tuba Torun’a ait olduğu öne sürülen ses, “yalanla, dolarla milletvekili olunduğunu” kadın hakları mücadelesine rağmen haksızlığa uğradığını savunuyordu.

Her iki kayıttaki iddialar ve dile getirilenler sosyal medyada “siyasi etik” tartışmasıyla gündem oldu.

Aykut Erdoğdu’ya ve Tuba Torun’a CHP’den istifa etmeleri çağrıları yapıldı. CHP yönetiminden ise “Kendisi ve partimiz için en doğru kararı verecek” açıklaması gelmişti. Parti sözcüsü Faik Öztrak’ın yaptığı açıklama, parti kulislerinde “istifa çağrısı” olarak yorumlanmıştı.

CHP AÇIKLAMA YAPTI

Beklenen adım bugün geldi ve Aykut Erdoğdu ile Tuba Torun CHP’den istifa etti.

CHP’den konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“İstanbul Milletvekilimiz Aykut Erdoğdu ve YDK Üyemiz Tuba Torun Erdoğdu, gördükleri lüzum üzerine partimizden istifa etmiştir. Sayın Genel Başkanımız, yaşanan süreç ile ilgili kararı, kendi takdirlerine bırakmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendileri üzerinden yıpratılmaması amacıyla bu kararı aldıklarını bildirdiler.”

TUBA TORUN KİMDİR?
Tuba Torun 1987 yılında Kahramanmaraş'ta dünyaya geldi. Mersin Mehmet Adnan Özçelik Anadolu Lisesi'nden mezun olan Torun, üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde aldı. 
Tuba Torun kurumsal ve uluslararası hukuk gibi çeşitli alanlar olmak üzere Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği'nin de avukatlığını yaptı.

chp-de-surpriz-evlilik-aykut-erdogd-y0Zs

Ayrıca Sosyal Haklar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Çocuk Hakları Koordinatörlüğü, Kadın Meclisleri ve Kadın Adayları Destekleme Derneği üyeliği yapan Torun halen CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi olarak da çalışmalarda bulunuyor. Tuba Torun 2018 genel seçimlerinde CHP İstanbul Milletvekili adayı olmuş fakat seçilememişti.

AYKUT ERDOĞDU KİMDİR?
CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Aykut Erdoğdu, 28 Ağustos 1972 tarihinde Kars'ın Sarıkamış ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da tamamlayan Erdoğdu, 1993 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu.