Uygur Türkleri, Çin'deki yakınlarının akıbetlerini öğrenmek için eylem yapıyor

Çin'in Sarıyer'deki konsolosluğu yakınlarındaki eylemlerini sürdüren bir grup Uygur Türkü, gözaltı kamplarında tutulmasından korktukları aile üyeleri hakkında bilgi talep ediyor.

DÜNYA 13.02.2021, 12:22
Uygur Türkleri, Çin'deki yakınlarının akıbetlerini öğrenmek için eylem yapıyor
banner257

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan ailelerinden haber alamayan Uygur Türkleri, Çin'in Sarıyer'deki konsolosluğu yakınlarındaki eylemlerini sürdürüyor.

Ellerinde döviz ve pankartlarla Çin Konsolosluğu yakınında toplanan bir grup Uygur Türkü, uzun süredir haber alamadıkları aile ve yakınlarının akıbeti için eylem yaptı.

Yaklaşık bir aydır eylemlerine devam eden Uygur Türkleri, Çin'deki gözaltı kamplarında tutulmasından korktukları aile üyeleri hakkında bilgi talep ediyor.

Eyleme destek veren Doğu Türkistan alimlerinden Mahmud Muhammed, dört yıldır Türkiye'de yaşadığını ve bu süre içerisinde kardeşlerinden ve yakın akrabalarından herhangi bir haber alamadığını, bunların akıbetini öğrenmek için Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğuna ulaşmak istediklerini belirterek, "Ailelerimizin serbest kalmasını ve kampların kapatılmasını istiyoruz." dedi.

Muhammed, Çin'deki kampların kapatılması ve yakınlarının serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi.

Üniversite öğrencisi Abduğanican Tavlan da tutuklanıp cezaevine konulan babasından haber alamadığını ifade ederek, Türkiye'nin ve dünyanın Doğu Türkistanlılara destek olmasını istediklerini dile getirdi.

Fazilet Hanzade ise 5 yıldır Türkiye'de öğrenci olarak bulunduğunu, 2017'den bu yana ailesi, arkadaşları ve akrabalarıyla bir iletişim kuramadığını anlatarak, eyleme katılan çoğu insanın da kendi durumunda olduğunu söyledi.

Yorumlar (5)
TR 5 ay önce
Suriyeli din kardeşlerimiz daha önemli. Onları vatanımıza almamız lazım maaş bağlamamız lazım. Hatta Türk vatandaaşında olmayan hakları onlara sağlamamız lazım. Vergi filanda almamız lazım. Uygur Türkü vatandaşlar sırasını beklesin :)
Çin aşısı ve Uygur Türkleri 5 ay önce
Çin aşışı vurulup , uygur türkleri için tepki vermek nasıl olacak bu iş ?
Ahmet AZAK 5 ay önce
Uygur Türklerine yapılan zulme MHP neden sessiz anlayamıyorum. Oysa Türk Milliyetçiliğinden geçiniyorlar. Sessiz kalanları kınıyorum.
Eren 5 ay önce
Suriyelilerden sıra gelirse yardım ederiz oda belki maalesef
çetin demir 5 ay önce
uygur türklerinin yanındayız
banner112
36°
açık
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş Özel İdare Binası (sarı bina) yıkılsın mı?
Kahramanmaraş Özel İdare Binası (sarı bina) yıkılsın mı?
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak 03:18
Güneş 05:05
Öğle 12:40
İkindi 16:32
Akşam 20:05
Yatsı 21:44