Suriyeli çalıştıran firmalara destek verilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından yürütülen KİGEP için başvurular yeniden açıldı. Projeye Adana, Ankara, Aydın, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde kayıtlı işverenler başvurabilecek.

EKONOMİ 02.05.2021, 11:56
Suriyeli çalıştıran firmalara destek verilecek
banner257

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP) kapsamında toplam 7 bin 500 çalışana 6 ay süreyle destek verilmesi hedefleniyor. Almanya Federal Hükümeti tarafından finanse edilen, Çalışma Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından yürütülen KİGEP için başvurular yeniden açıldı. Projeye AdanaAnkara, Aydın, Bursa, Gaziantepİstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde kayıtlı işverenler başvurabilecek. İşverenler istihdam edeceği Suriyeli işçi ve yanında halen çalışmakta olan ya da işe alacağı Tük vatandaşları için destek ödemesi alabilecek. Her işveren en fazla 5 Suriyeli ve 5 Türk vatandaşı için teşvikten yararlanabilecek.

PRİMLERİNİ ÖDENMESİ ŞARTI

3 bin 750 Suriyeli ve 3 bin 750 Türk vatandaşı olmak üzere toplam 7 bin 500 çalışan için 6 ay süreyle aylık 1250 TL tutarında destek ödemesi yapılacak. Ayrıca 3 bin 750 Suriyeli çalışanın, çalışma izni masrafı olan 503 TL bir defaya mahsus olmak üzere programdan karşılanacak. Çalışan başına verilecek 1250 TL’lik destek ödemesi de, devlet tarafından sağlanan diğer istihdam teşviklerine ilave olarak verilecek. Destekten yararlanmak isteyen işverenlerin istihdam ettiği kişileri kesintisiz çalıştırması, sosyal güvenlik primlerini ödemesi ve SGK’ya borcunun olmaması gerekiyor. Destek için başvurular SGK’nın internet adresinden yapılabilecek. Programın amacı kayıtlı çalışmayı ve işverenlerin sosyal güvenlikle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesini teşvik etmek olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca Suriye’den Türkiye’ye gelmek zorunda kalan geçici koruma altındaki Suriyeliler ile Türk vatandaşlarının işgücü piyasalarına erişimlerinin kolaylaştırılması, beceri ve yeteneklerinin geliştirilmesi de hedefleniyor.

Yorumlar (10)
maraşlı 2 hafta önce
bu suriyeliler ak partiyide bitidirdi bizide bitirdi...
Oktay güçlü 2 hafta önce
Benim fakirim dursun kapı kapı iş diye gezsin esnafım intihar etsin Suriyeli çalıştıranlar destek alsın ne ala ne ala
Nazife erdinc 2 hafta önce
Türkler açlıktan ölsün. Suriyelilere destek
Hepsi patron oldu. Ayip ya.
Cenk 2 hafta önce
2023 seçimlerine hazırlık yapıyor Akp.Halktan oy olamayacağını anladılar Suriyelileri vatandaş yapıp oy kullandıracaklar.
Dereli 2 hafta önce
Kendi halkın ne olacak
ede46 2 hafta önce
kendi oz yurdumuzda gariban multeci olduk ya buda AKP nin turk milletine en buyuk kiyagi
Ela 2 hafta önce
Tebrikler. Başarılarınızın devamı dilerim
DEFOLUP GİTSİNLER 2 hafta önce
İNŞALLAH TEZ ZAMANDA MİLLETİ BEZDİRDİLER BIKTIRDILAR
DULKADİR 2 hafta önce
YAZIKLAR OLSUN
K. Maraşlı 2 hafta önce
Bu Suriyede savaş bitmedi mi? Bunları niye gönderiyorlar? Daha ne zamana kadar bunları besleyeceğiz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner255
17°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:38
Güneş 05:15
Öğle 12:34
İkindi 16:23
Akşam 19:42
Yatsı 21:13