3. El Projesi ile engelli öğrencilere bilgisayar dağıtımına başlandı

3. El projesi kapsamında eğitim çağında olup eli veya kolu olmayan ya da fare kullanamayacak düzeyde el veya kolunu kullanamayan engelli öğrencilere özel olarak hazırlanan cihaz ve tablet bilgisayar dağıtımına başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı,...

GÜNCEL 30.07.2015, 09:34
3. El Projesi ile engelli öğrencilere bilgisayar dağıtımına başlandı
banner257
3. El projesi kapsamında eğitim çağında olup eli veya kolu olmayan ya da fare kullanamayacak düzeyde el veya kolunu kullanamayan engelli öğrencilere özel olarak hazırlanan cihaz ve tablet bilgisayar dağıtımına başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında imzalanan Engelsiz Bilişim Projeleri İşbirliği Protokolü kapsamında bilgisayar dağıtımına başlandı.

Protokolle uygulamaya konulan 3. El Projesi çerçevesinde Bursa’da yaşayan engelli öğrenci Fatih Çubukçu’ya cihaz ve tablet bilgisayarı teslim edildi.

Üç yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrasında okula gidemeyecek duruma gelen ve evde eğitim görmeye başlayan Bursalı Fatih Çubukçu da özel tablet bilgisayarına kavuştu.

Kazada anne ve babasını kaybettiği için amcasının evinde yaşayan 15 yaşındaki ortaokul öğrencisi Fatih Çubukçu’nun bilgisayarı Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Hacıoğlu ile Yıldırım İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Gültekin tarafından teslim edildi.

Özel üretilmiş tablet bilgisayarların öğrencilerin eğitimine önemli katkı sunacağını belirten Şube Müdürü Hüseyin Hacıoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce ülke genelinde her tür kademedeki resmi okullarda öğrenim gören özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere, 3. El Projesi kapsamında engelli erişilebilirlik cihazı ve tablet bilgisayar dağıtımı yapıldı. Bu projeden Bursa’da da 25 öğrencimiz yararlanıyor.” dedi.

Yeğeni Fatih Çubukçu’nun amcası Tevfik Çubukçu ise “Fatih, üzücü kazadan sonra evde eğitim görmeye başladı. Bu eğitimler neticesinde önemli gelişim kaydetti. Fatih bu yıl lise tercihi yapacak. Bize verilen özel cihaz ve bilgisayar, Fatih’in eğitimine önemli katkı sağlayacak. Yetkililere çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

3. El Projesi kapsamında ülke genelinde toplam bin öğrenciye özel cihaz ve tablet bilgisayar dağıtılacak. Engelli erişilebilirlik cihazı ve tablet, özel üretilmiş olan bilgisayar faresi ve klavye yerine kullanılabilecek kafaya takılan gözlük ile engelli bireylerin tablet bilgisayarın tüm niteliklerini eksiksiz kullanmalarını sağlayacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?