Cumhuriyet Savcısı'nın Yayınladığı Video, Sosyal Medyada Gündem Yarattı

Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut'un Türkiye'deki koronavirüs sürecinde atılan adımlarla ilgili yayınladığı video sosyal medyada gündem yarattı.

GÜNCEL 18.05.2021, 14:27
Cumhuriyet Savcısı'nın Yayınladığı Video, Sosyal Medyada Gündem Yarattı
banner257

Bugün uygulamada olan sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve seyahat yasaklarının tamamının hukuka aykırı olduğunu iddia eden Akbulut, "İl idaresi kanunu zikrediliyor. 'Vali gereken tedbirleri alır' denmesi bu kısıtlamalar için hiçbir şey ifade etmez. Yoksa vali bizlere aklımızın almayacağı şeyler de emredebilir" dedi.

Sosyal medya, Eyyüp Akbulut isimli Cumhuriyet Savcısı'nın Türkiye'deki koronavirüs salgını boyunca atılan adımlarla ilgili sözlerini konuşuyor. Salgında hukuk devletine yaraşmayacak uygulamalar görüldüğünü ve bunların büyük mağduriyetlere neden olduğunu iddia eden Akbulut, bugün uygulamada olan sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve seyahat yasaklarının tamamının hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.

"VALİLER BİZLERE AKLIMIZIN ALMAYACAĞI ŞEYLER EMREDEBİLİR"

Alınan tedbirlerle ilgili olarak il idaresi kanununun zikredildiğini ve işlemlerin 11C ve 66. maddeler uyarınca yapıldığını ifade eden Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut, "Fakat bir kanunda 'Vali gereken tedbirleri alır' denmesi bu kısıtlamalar için hiçbir şey ifade etmez. Yoksa vali bizlere aklımızın almayacağı şeyler de emredebilir. Temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasında dar yorum esastır. Kanunilik ilkesi caridir. Bunu bu kanuna istinaden yapamazsınız" dedi.

Akbulut sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı;

"Aşı ikna timleri kurulup insanlar aşılanıyor ve onay belgesi adı altında bir belge imzalatılıyor. Benim incelediklerimde biyotıp sözleşmesi, hasta hakları yönetmeliği gibi mevzuatın ön gördüğü şartları sağlayan ibareler o metinlerde yer almıyor. Bu metinler hukuken çöp. Çünkü pek çok insanın tereddütleri varken ve bu tereddütler yetkililer tarafından giderilmezken, ortada soruşturma açılmasını gerektirir pek çok iddia varken aydınlatılmış rızanın varlığından bahsedilemez.

"BEN İŞİM GEREĞİ GEREKLİ CESARETİ GÖSTERİYORUM"

Aşının prospektüsünde yer alan yan etkiler, ikazlar dahi o metinde yazmıyorken, ortada aydınlatılmış rıza var denemez. Ben aşı karşıtı birisi değilim, mesleğim icabı adıma aşı tanımlandığı için araştırmaya başladım. Ve araştırırken de medyada bilimsel verilerle de desteklenen, tıp sahasında uzman kişilerin beyanlarını, raporlarını gördüm. Bunlar kan dondurucu ifadeler. Cumhuriyet savcısı bunları ihbar kabul edip soruşturma yapmak zorunda. Fakat bu dillendirildiği zaman insanlar cesaret edemiyor. Ben işim gereği gerekli cesareti gösteriyorum."

Yorumlar (10)
MFE 4 hafta önce
Bu hakimler savcılar kurulu ne işe yarar. Hakim ve savcılar zıvanadan çıktı kendini devlet zannediyor. Bunlar en ufak hatada ihraç edilmeli birçoğu millete eziyet ediyor.
Dexter 4 hafta önce
Doğru konuşmak suçmu.
Herkes sussun o zaman
Dikkat 4 hafta önce
Savcı beyin ne demek istediğini anlamışsın. Adam bizim hakkımızı savunuyor. Yazıyı tamamen okursan anlarsın. Savcı beye de çok teşekkürler. Allah razı olsun.
m ali k 4 hafta önce
haklısın savcım,sizin gibi savcılara ihtiyacımız var
Ali 3 hafta önce
Gerçekleri haykıran yürekli bir hukukçu . Helal olsun sana !!!
Maraş'ın yerlisi 4 hafta önce
Sonunda bir cesur çıktı ve haykırdı. Kral çıplak , büyük bir proje oynanıyor dünyada, bizimkiler at sineği gibi hemen gavurun her dediğine atladılar. Sorgulama yok. Yazık size ve ilminize ve biliminize
Helal savcıya 4 hafta önce
Doğru söyleyeni bu ülkede 9 köyden kovuyorlar geröekten görevden alınması gerekenleri almazlar ama ne zaman eleştir açıklarını söyle hemen alırlar böyle bir hükümet işte savcıya helal olsun şakşakçı değil en azından
mus 4 hafta önce
avukatların hakimlerin oldugu yerde ben adeletin olacagına inancım biraz kısa
kim makamdaysa o haklı % 70 malesef boyle
Selim ileri 4 hafta önce
MFE sakin daha sakin . HSYK hakkını siyasi yönde
Kullan . ALLAHIM bu necip milleti sen muhafaza et. Sahte insanlardan muhafaza et. Haber46 gerçekten teşekkürler.
Fatih bülbül 3 hafta önce
Haber46 siz olmasanız içimizden geçenleri paylaşacağımız. Aynı şehirde birlikte yaşadığımız insanlar ne düşünüyor, ;bunu nasıl bilebilecegiz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 12 Haziran 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:03
Öğle 12:37
İkindi 16:29
Akşam 20:01
Yatsı 21:40