İskenderun Teknik Üniversitesi'nde görevli Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Semir Över, depremlerin mevsimlerle ve hava koşullarıyla bir bağlantısının olmadığını açıkladı. Över, depremlerin yer altında meydana gelen tektonik olaylar olduğunu belirterek, son 25 yılda Türkiye'de yaşanan büyük depremlerin mevsimlerle bağlantısız olduğunu ifade etti.

Sokak Köpekleri Uyutulacak mı? AKP'den ‘Uyutma’ Düzenlemesi! Sokak Köpekleri Uyutulacak mı? AKP'den ‘Uyutma’ Düzenlemesi!

Över'ın açıklamalarına göre, 1999 Gölcük depremi Ağustos ayında, 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler ise Şubat ayında meydana gelmişti. Bu durum, depremlerin hava koşullarıyla ilişkili olmadığını gösteriyor.

Prof. Dr. Semir Över, depremlerin yer altında, 5 ila 600 kilometre derinliklerde meydana gelen olaylar olduğunu belirtti. Atmosferik olayların, yerin bu derinliklerindeki tektonik olayları etkilemesinin mümkün olmadığını söyleyerek, depremlerin hava koşullarıyla ilişkisinin olmadığını vurguladı.

Bilim adamı Över'ın açıklamaları, depremlerin doğası ve oluşumuyla ilgili doğru bilgilerin kamuoyuna ulaştırılmasına yardımcı oluyor. Özellikle, depremle ilgili yanlış bilgilerin ve endişelerin önüne geçmek için bilimsel gerçeklerin paylaşılması önem taşıyor.