Kadına şiddetin, akıl almaz şekilde işlenen cinayetlerin, tecavüzlerin, artarak devam etmesine tepki gösteren Kahramanmaraş Kadın Platformu, yetkilileri göreve çağırdı.

Kahramanmaraş Kadın Platformu Başkanı Zeynep Arıkan, yaşanan her acı olayın ardından yetkili ağızlardan en suçluların en ağır şekilde cezalandırılacaklarını söylediklerini ancak en ağır cezaların uygulanmadığına dikkat çekti ve yetkilileri göreve çağırdı.

Arıkan, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Geçtiğimiz günlerde hepimize derin acılar yaşatıp, onulmaz yaralar açan, çok korkunç olayların şahidi olduk ne yazık ki…

Son yıllarda maalesef gittikçe artan ve birbirinden daha acı, daha dehşetli kadın cinayetlerine, tecavüzlerine, aile içi şiddete her gün bir yenisi daha ekleniyor gözlerimizin önünde.

Bu olayların ilk anda yarattığı şok ilerleyen günlerde etkisini kaybediyor, o andaki tepkiler azalırken maalesef hafızalarımızdan da silinip gidiyor, açıklamalar, protestolar yaparak, kınayarak ya da “HER SEFERİNDE SUÇLULARIN EN AĞIR CEZALARA ÇARPTIRILACAĞI” sözünü (ama maalesef çarptırılmadıklarına şahit olarak) yetkili ağızlardan duyarak görevimizi yerine getirmiş olmanın vicdani rahatlığını yaşıyoruz bizlerde...

Ne zamana kadar?

Ta ki yeni bir cinayet ve vahşet haberini duyuncaya kadar...

Nereye kadar böyle davranmaya devam edeceğiz?

Sıra kendimize, tanıdıklarımıza, yakınlarımıza gelinceye kadar mı?

Gözlerimizi daha ne kadar kapatıp görmezden geleceğiz?

Kulaklarımızı daha ne kadar kapatıp duymayacağız?

BU YALNIZCA KADINLARIN MESELESİ DEĞİL

Bu yalnızca kadınların meselesi değil, bu sadece kadınların tepki göstermesi gereken bir durum değil. Bu topyekûn toplumun, ülkenin meselesi...

6284 sayılı Ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesine ilişkin yasayla birlikte bu konuda birçok uygulama da yürürlüğe girdi. Ancak mesele yasa yapmak değil, yasa uygulayıcılarının bunları uygulamasını sağlamak... Mevcut yasanın ya da sözleşmenin uygulanmaması caydırıcılıktan uzak olduğu gibi daha da kötüsü özendirici bir hal almakta.

Türkiye Cumhuriyeti olarak imza atan ilk ülke olduğumuz ve bu yasayı destekleyen en büyük ve önemli unsur olan İSTANBUL SÖZLEŞMESİ‘nin mutlaka ve mutlaka yürürlüğe girip uygulanmasını, cezaların ve caydırıcı yöntemlerin mutlaka işlevsel hale getirilmesini, eğitim noktasında devletin her alanda bu eğitimleri vermesi gibi ivedilikle bir dizi eylem planının uygulamasını siyasilerimizden, seçilmiş ve atanmış tüm idari makamlardan ısrarla, bıkmadan, usanmadan istemeliyiz.

Kahramanmaraş Kadın Platformu olarak bu açıklamayı bilinçli bir şekilde ilk günler yapmadık, bu vakaların unutulmaması ve gündemden düşmemesi adına bekledik. Bundan sonra da bu konu hep gündemimizde olacak ve bunun mücadelesini vereceğiz.

Artık susma zamanı bitmeli!

SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VARSA HAYKIRACAK NEFESİMİZ DE OLMALI !!!”