Buna göre Kahramanmaraş’ta 1.sınıf belediye sayısı 7’ye çıkarken, 2.Sınıf Belediye sayısı 3’e, 3.sınıf belediye sayısı ise 2’ye yükseldi.

Sanayi veya ticaret ya da turizm yönünden önem arz eden belediyeler ile ilçe merkezi olan belediyeler, mensup oldukları gruptan bir üst gruba yükseltildi.

Büyükşehir belediyeleri ile il merkezi belediyeleri 1. grup olarak belirlendi.

ÜÇ YIL GEÇERLİ OLACAK

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğe göre, nüfusu 250.000’den fazla olan belediyeler 1. grupta, nüfusu 100.001 – 250.000 arasında olan belediyeler 2. grup, 50.001 – 100.000 arasında olan belediyeler 3. grup, 10.001 – 50.000 arasında olan belediyeler 4. grup, 10.000’e kadar olan belediyeler 5. grupta yer aldı.

Belediye gruplarının 16 Eylül 2011 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği yürürlükten kaldırıldı. 

Güncellenen gruplar, bugünden itibaren 3 yıl süreyle geçerli olacak. Belediyelerin nüfuslarında ya da ekonomik ve sosyal durumlarında olacak değişiklikler 3 yıl sonraki tebliğde dikkate alınacak.

KAHRAMANMARAŞ’TA HANGİ BELEDİYELER ETKİLENDİ

Buna göre Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat, Dulkadiroğlu, Elbistan, Türkoğlu, Pazarcık ve Afşin 1.grup belediye statüsü kazandı.

Ekinözü, Nurhak ve Göksun 2.Sınıf Belediye oldu.

Çağlayancerit ve Andırın ise 3.sınıf belediye grubunda yer aldı.

BELEDİYE GRUPLANDIRMALARI NE İŞE YARIYOR?

Belediyelerin bu gruplandırmaları belediye gelirleri, yatırım teşvikleri ve çeşitli kriterler açısından büyük önem taşıyor.

Grubu yüksek olan belediyelerin gelirleri ve hazineden aldıkları paylar artarken, çeşitli imkanlar açısından da avantaj sağlanıyor. Yani grubu yüksek olan belediyelerin gelirleri arttığı gibi, birçok avantaj da kazanmış oluyor.